پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر

تقویم تاریخ

امروز: چهارشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۱ میلادی
کلینیک تخصصی مشاوره حقوقی
شنبه, ۰۷ دی ۱۳۹۸ ۲۲:۳۴
۷
۰
نسخه چاپی
سرویس های ارزش افزوده مخابرات

چگونه می توان پیامک های مخابراتی را قطع کرد

سرویس های ارزش افزوده مخابرات
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از راه اندازی سامانه سراسری 800 برای قطع پیامک های تبلیغاتی خبر داد، این خبر در سال 95 موج خوشحالی به بار آورد.

تمامی مشترکین اپراتورها با شماره گیری *800*1# تمامی سرویس های ارزش افزوده فعال خود را مشاهده می کنید و برای غیر فعال کردن سرویس ها می توانید *800*2# اقدام کنید.

مشترکین تمامی اپراتورها می توانند با ارسال پیامک خالی به شماره ۸۰۰ و یا شماره گیری کد #۸۰۰* سرویس های محتوایی فعال خود را مشاهده و در صورت تمایل نسبت به قطع آنها اقدام کنند.

راحت ترین و در دسترس ترین راه برای مشترکانی که می خواهند سرویس های ارزش افزوده شان حذف شود این است که؛ دستور لغو مربوط به هر سرویس را به صورت زیر اجرا کنند.

شماره گیری *800*1# تمامی سرویس های فعال خود را مشاهده می کنید و برای غیر فعال کردن تمامی سرویس ها می توانید *800*2# اقدام کنید.

برای غیرفعال‌سازی عضویت  تک به تک سرویس ها، ارسال یکی از عبارات "OFF" و یا "خاموش" به شماره کوتاهی است که سرویس از آن دریافت می شود.

 همچنین مشترکان تمامی اپراتور ها برای مشاهده قبوض تحت عنوان «سایر هزینه‌ها» می‌توانند با مراجعه به پورتال سایت اپراتور خود از جزئیات هزینه مورد نظر اطلاع یابند.

مطالب مرتبط : صفر تا صد با سامانه 800

عملکرد سامانه 800

حسین فلاح جوشقانی با اشاره به آخرین اطلاعات دریافتی گفت: طبق آخرین آمار، پس از اطلاع رسانی صورت گرفته، از سوی اپراتور اول، یک میلیون و 57 هزار سرویس و سه میلیون و 372 هزار و 776  پیامک تبلیغاتی لغو شده است.

 در اپراتور دوم نیز تعداد سرویس های لغو شده 10 میلیون و 533 هزار و 455 مورد و پیامک های تبلیغاتی لغو شده 5 میلیون و 390 هزار و 613 مورد بوده است. در اپراتور سوم هم ارسال 38 هزار سرویس و 48 هزار پیامک  تبلیغاتی لغو شده است.

فلاح با موفق ارزیابی کرد عملکرد این سیستم گفت: تا کنون اپراتورها عملکرد رضایت بخشی داشته اند و با حساسیت این موضوع را دنبال کرده و موارد اعلام شده را، حذف کرده اند. هر چند نباید انتظار داشت، تمام موارد به صفر برسد.

وی با بیان این که اپراتورها، جهت اطلاع رسانی در خصوص این سامانه، تا کنون بیش از 70 میلیون پیامک با نام رگولاتوری ارسال کرده اند، گفت: در جلسه ای هم که این اواخر با اپراتورها داشتیم، موارد جدیدی را اعلام کردیم تا بررسی و نتیجه را اعلام کنند.

فلاح گفت: در گذشته، هر اپراتور سامانه ای طراحی کرده بود که شاهد هیچ وحدت رویه ای نبودیم و از این رو، سال گذشته، سامانه ای طراحی کردیم تا درخواست لغو دریافت پیامک های ناخواسته در تمام اپراتورها یکسان شود.

 وی با بیان روش های مختلف ارسال درخواست به این سامانه از طریق ارسال پیامک به سرشماره 800 یا شماره گیری کد دستوری#800* اظهار داشت: با ارسال درخواست، فهرستی با سه گزینه باز می شود که اولین گزینه سرویس های فعال و دو گزینه بعدی نوع پیامک های تبلیغاتی یا خدمات مبتنی بر محتوایی ( ارزش افزوده) را نشان می دهد.

فلاح از پیگیری امکان غیرفعال سازی تمامی سرویس های فعال مشترکان تنها  با انتخاب یک گزینه، خبر داد و خاطر نشان ساخت: اپراتورها باید این امکان را فراهم آورند که این موضوع در دست پیگیری است تا اعمال شود.

وی ادامه داد: در پیامک های ارزش افزوده که با تایید مشترک فعال شده و هزینه بر نیز هست، اپراتور موظف است تعداد سرویس های ارزش افزوده فعال مشترک را اعلام و روش غیر فعال سازی را نیز ذکر کند. 
معاون رگولاتوری با بیان این که پیامک های تبلیغاتی نوع دیگری از پیامک ها هستند که حساسیت برانگیزتر هستند، افزود: این پیامک ها به چند دسته تقسیم می شوند. 

وی گفت: یک نوع content provider ها هستند که با درخواست مشترک دیگر نباید سرشماره های خاص تبلیغات بفرستند که اقدام کرده اند.  اما نوع دیگر پیامک هایی است که توسط اشخاص از طریق تلفن ثابت و یا همراه ارسال می شود که اپراتورها نمی توانند کار ی بکنند. 

چرا که، اپراتور فارغ از محتوا عمل می کند و نمی داند فرد در حال ارسال پیامک تبیلغاتی است و چون شماره شخصی است، نمی تواند کاری کند و دنبال ساز و کاری هستیم تا این مورد نیز رفع شود.

وی در مورد سرویس های بانکی نیز گفت: با توجه به درخواست برخی نسبت به لغو پیامک های تبلیغاتی، و برقراری سرویس های بانکی اپراتورها موظف به رعایت خواست مشتری هستند. 

فلاح با اشاره به هماهنگی جهت قطع پیامک های تبلیغاتی خود اپراتورها در صورت درخواست مشترک نیز، گفت: البته برخی بانک ها، متاسفانه روی سرشماره های مختص عملیات بانکی، تبلیغ می کنند که اپراتور نمی تواند کاری کند ولی اینها موارد محدودی است و نسبت به قبل کمتر شده است.

مطالب مرتبط : سامانه 800 چیست و چرا راه اندازی شد؟

پیامک های ارزش افزوده یا VAS چیست

در طرف مقابل پیامک های تبلیغاتی، پیامک ارزش افزوده وجود دارند. یعنی همان سرویس هایی که برای شما هزینه در بر دارد و در مقابل ارائه خدمات از حساب شما پول کم می کنند. اما متاسفانه، بسیاری از شرکت ها و افراد سودجو، اقدام به سوء استفاده از این سرویس کرده اند و با راه اندازی سرویس های ارزش افزوده غیر مفید، قصد دارند یک شبه پولدار شوند متاسفانه این افراد سودجو، به دلیل عدم آگاهی مردم، توانستند تا حد زیادی در خواسته های ناپاک خود موفق باشند.
به این دلیل وضعیت پیامک تبلیغاتی در ایران به اینجا رسیده است، که اگر اینطور نبود، نه تنها پیامک های تبلیغاتی، بلکه پیامک های ارزش افزوده هم، درست مثل کشورهای دیگر، می‌توانستند برای مردم مفید باشند.

برای مثال، اپراتورهای تلفن همراه کشور به مشتریان خود سرویس‌های پیامکی مختلفی را ارائه می‌دهند که به نام خدمات ارزش افزوده شناخته می‌شوند. مشتری با این خدمات می‌تواند در جریان اخبار روز قرار بگیرند، در بازی‌ها و مسابقات مختلف پیامکی شرکت کند و حتی پیامک‌های آموزشی بخواند. شکی نیست که چنین خدماتی می‌تواند به مشتری کمک کند تا هر چه سریع‌تر وآسان تر به اطلاعات مفید دسترسی داشته باشد. مثلا سرویس ارزش افزوده ای در ایران، خدمات بسیار مفیدی به بانوان باردار می دهد و با توجه به زمان و ماه بارداری، پیامک های آموزشی ارسال می کند تا مشترکان این سرویس با آسودگی خاطر این دوران را سپری کنند.

بهترین راه ممکن برای عدم دریافت پیامک های بی فایده و کم ارزشی که هزینه هم در بردارند، این است که با داشتن آگاهی لازم، از همان ابتدا جواب این سرویس های سودجو را ندهید. در مرحله ی بعدی، بد نیست اگر با اپراتور خود تماس بگیرید و از این طریق، نسبت به غیر فعال سازی سرویس ارزش افزوده یا VAS خود اقدام نمایید.
وظیفه ما به عنوان یک شهروند خوب و بالنده در قدم اول این است که این آگاهی را به دیگر هموطنان خود بدهیم و اعتراض خود را به گوش مسئولان در اداره مخابرات برسانیم تا با دقت و وسواس بیشتری مجوز راه اندازی این سرویس های غیر مفید را صادر کنند.
تا با استفاده ی درست از تکنولوژی، کشورمان را در مسیر صعود و پیشرفت قرار دهیم.

 + 7
مخالفم - 4
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به سایت تیتربرتر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری