جمعه, ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۳۶

تاثیر تورم بر قیمت نفت جهان در 23 اردیبهشت 1401

تاثیر تورم بر قیمت نفت جهان در 23 اردیبهشت 1401
رشد قیمت نفت محدود شد.

به گزارش تیتربرتر؛ قیمت نفت در معاملات روز جمعه، به روند رشد خود ادامه داد اما تحت تاثیر نگرانیهای سرمایه گذاران نسبت به تورم و قرنطینه های کرونایی چین که تقاضا برای سوخت را تحت تاثیر قرار خواهند داد، به سوی کاهش هفتگی پیش می رود.

محدود شدن رشد قیمت نفت

محدود شدن رشد قیمت نفت
محدود شدن رشد قیمت نفت

بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و ۸۱ سنت معادل ۱.۷ درصد افزایش، به ۱۰۹ دلار و ۲۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۵۵ سنت معادل ۱.۵ درصد افزایش، به ۱۰۷ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص در مسیر ثبت نخستین کاهش هفتگی در سه هفته گذشته قرار دارند و نفت برنت حدود سه درصد و وست تگزاس اینترمدیت حدود دو درصد کاهش نشان می دهد.

بازار همچنان بین چشم انداز تحریم نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا و کاهش عرضه این کشور و نگرانیها نسبت به ضعیف شدن تقاضای جهانی برای سوخت، سردرگم مانده است.

استفن اینس از شرکت مدیریت دارایی SPI گفت: معامله گران نفت در جست و جوی کورسوی امیدی در وضعیت مایوس کننده بازار چین و قرنطینه های کرونایی این کشور هستند.

تورم و افزایش سریع نرخهای بهره، ارزش دلار آمریکا را به بالاترین حد ۲۰ سال اخیر رسانده و رشد قیمتهای نفت را محدود کرده است زیرا دلار قویتر، خرید نفت را که به این ارز قیمت گذاری می شود، گرانتر می کند. با این حال تحلیلگران همچنان به چشم انداز ممنوعیت واردات نفت روسیه به اتحادیه اروپا چشم دوخته اند. مسکو هفته جاری پس از اقدام اوکراین در قطع یک مسیر ترانزیت گاز روسیه، دو واحد اروپایی شرکت دولتی گازپروم را تحریم کرد.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: افزایش قیمتهای گاز طبیعی اروپا، به شکل غیرقابل اجتنابی روی قیمتهای نفت تاثیر می گذارد. تشدید تحریمها علیه روسیه، احتمالا روی قیمت نفت به شدت تاثیرگذار خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، اما آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود با اشاره به افزایش تولید نفت خاورمیانه و آمریکا و کندی رشد تقاضا برای نفت، پیش بینی کرد عوامل مذکور کمبود عرضه ناشی از اختلالات عرضه روسیه را جبران خواهند کرد. این آژانس پیش بینی کرد عرضه نفت روسیه در صورت تشدید تحریمها به تلافی جنگ در اوکراین، حدود سه میلیون بشکه در روز از ژوییه کاهش پیدا می کند که سه برابر بالاتر از افت فعلی عرضه این کشور است.

بازبینی چشم انداز اوپک از تقاضای جهانی برای نفت

بازبینی چشم انداز اوپک از تقاضای جهانی برای نفت
بازبینی چشم انداز اوپک از تقاضای جهانی برای نفت

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود، پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳.۳۶ میلیون بشکه در روز رشد می کند که ۳۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه پیش این گروه است.

جنگ اوکراین، قیمتهای نفت را در مارس برای مدت کوتاهی به بالای ۱۳۹ دلار در هر بشکه رساند که بالاترین حد از سال ۲۰۰۸ بود و فشارهای تورمی را تشدید کرد. اوپک به وضعیت چین اشاره کرد که اجرای گسترده قرنطینه های سخت گیرانه، این کشور را با بزرگترین شوک تقاضا از سال ۲۰۲۰ روبرو کرده است.

در گزارش اوپک آمده است: انتظار می رود تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ تحت تاثیر تحولات ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی و همچنین محدودیتهای پاندمی کووید ۱۹ قرار بگیرد.

با این حال اوپک همچنان انتظار دارد مصرف نفت جهان در سه ماهه سوم سال میلادی جاری از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز عبور کند و میانگین سالانه آن در سال ۲۰۲۲ بالاتر از نرخ سال ۲۰۱۹ باشد که هنوز پاندمی آغاز نشده بود.

اوپک با اشاره به رشد تورم و تحکیم سیاستهای پولی، پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ را از ۳.۹ به ۳.۵ درصد پایین برد و اعلام کرد پتانسیل رشد اقتصادی کاملا محدود است و تنها ممکن است در صورت پیدا شدن راه حلی برای وضعیت روسیه و اوکراین و تدابیر محرک مالی و ضعیف شدن پاندمی روی دهد که عوامل مذکور به اتفاق هم، باعث رشد چشمگیر فعالیت بخش خدمات خواهند شد.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در قالب گروه اوپک پلاس، سرگرم تسهیل محدودیت عرضه ای هستند که در اوج بحران پاندمی کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشتند و در مقابل فشارهای غرب برای افزایش سریعتر تولید مقاومت می کنند.

وزیران اوپک پلاس در دیدار اخیرشان، بحران اوکراین را نادیده گرفته و به برنامه اولیه برای افزایش تدریجی تولید پایبند ماندند و افزایش تولید به میزان ۴۳۲ هزار بشکه در روز در ژوئن را تصویب کردند.

اما اوپک پلاس به دلیل عدم سرمایه گذاری بعضی از اعضای این گروه در میادین نفتی و افت عرضه روسیه در نتیجه تحریمهای دولتهای غربی و بایکوت خودخواسته خریداران، افزایش تولید کمتر از سهمیه تصویب شده داشته است.

طبق گزارش اوپک، تولید نفت این گروه در آوریل ۱۵۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲۸.۶۵ میلیون بشکه در روز رسید در حالی که این گروه قرار بود تحت توافق اوپک پلاس، تولیدش را ۲۵۴ هزار بشکه در روز بالا ببرد.

پیش بینی رشد عرضه تولیدکنندگان غیراوپک در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده شد و ۲.۴ میلیون بشکه در روز پیش بینی شد. اوپک پیش بینی خود از میزان تولید نفت روسیه را به میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و برآوردش از رشد تولید آمریکا را تقریبا بدون تغییر نگه داشت.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک انتظار دارد تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۲۲ به میزان ۸۸۰ هزار بشکه در روز رشد کند که تغییری نسبت به پیش بینی ماه گذشته نشان می دهد اما این گروه اعلام کرد احتمال رشد بیشتر تولید آمریکا در اواخر سال میلادی جاری وجود دارد.

دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت ایران نیاز دارد

دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت ایران نیاز دارد
دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت ایران نیاز دارد

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: دو ماه پس از پایان مذاکرات وین، امیدها برای ازسرگیری مذاکرات رو به ناامیدی گذاشته و دنیا با توافق کم‌جانی مواجه است که هیچ‌کس نمی‌خواهد مرگ آن را اعلام کند.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا که زمانی خوش‌بین بود می‌تواند این توافق بین‌المللی را احیا کند اما اکنون عدم احیای این توافق حداقل تا قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در شش ماه آینده را یکی از گزینه‌های احتمالی می‌داند. بایدن از آن نگران است که جمهوری خواهان هرگونه توافق با ایران را به منزله تسلیم شدن وی در برابر ایران نزد افکار عمومی آمریکا به نمایش بگذارند.

از سوی دیگر افزایش قیمت نفت به ۱۰۰ دلار اضطرار ایران برای رفع تحریم‌ها را از بین برده است. قیمت جهانی نفت از زمان آغاز مذاکرات طی یک سال گذشته تقریباً دو برابر شده است.

ایران همچنین صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی را در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی بیش از ۳۰ درصد افزایش داده و به ۸۷۰ هزار بشکه در روز رسانده است. بیشتر این نفت به چین و ونزوئلا می‌رود که نگرانی از تحریم‌های ثانویه آمریکا ندارند.

در شرایطی که مذاکرات متوقف مانده است دیپلمات‌ها تمدید حالت برزخی کنونی را برای جلوگیری از به وخامت کشیدن اوضاع، ضروری می‌دانند.

طرف‌های اروپایی در شرایط حاضر تمایلی برای اعلام مرگ برجام ندارند چراکه با این کار نفت بیشتری از بازار حذف خواهد شد و این در شرایطی است که قیمت‌های فزاینده انرژی روند احیای اقتصاد جهان را تهدید می‌کند و دنیا بیش از هر زمان دیگر به نفت نیاز دارد.

بر اساس ادعای بلومبرگ پایان دادن به برجام و تشدید تحریم‌ها علیه ایران همچنین مسلماً با واکنش ایران مواجه می‌شود و با حملات موش و گربه‌ای به خطوط کشتیرانی و تاسیسات تولید انرژی در منطقه خاورمیانه می‌شویم.

این گزارش افزود: تاجران نفتی که پیش‌بینی کرده بودند توافق هسته‌ای نفت ایران را به بازار جهانی برمی‌گرداند دیگر روی این مسئله حساب نمی‌کنند. جی پی مورگان پیش‌بینی خود از عرضه جهانی نفت در سال ۲۰۲۲ را ۴۰۰ هزار بشکه در روز و برای سال ۲۰۲۳ بالغ بر یک میلیون بشکه در روز کاهش داده است. 

یک تحلیلگر در این باره گفت: ما اکنون انتظار داریم تولید و صادرات نفت ایران در آینده قابل پیش‌بینی در همین حدود فعلی باقی بماند.

بایدن پیش از انتخابات وعده داده بود به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد و ناکامی وی در تحقق این هدف به فهرست اهداف محقق نشده دولت وی در داخل و خارج، یک مورد را می‌افزاید.

یک مقام آمریکایی گفت هنوز زود است بگوییم توافق هسته‌ای با ایران پایان یافته است اما کارها در مسیر درست پیش نمی‌رود.

آنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: زهرا فرامرزی