سه شنبه, ۲۸ دی ۱۴۰۰ ۱۰:۲۴

اولین تاثیر دور هشتم مذاکرات برجام بر قیمت طلا در دی 1400

اولین تاثیر دور هشتم مذاکرات برجام بر قیمت طلا در دی 1400
ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۸۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم ۱۲ میلیون و تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد.

به گزارش تیتربرتر؛ قیمت سکه روز گذشته بر مدار کاهش قرار گرفت اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز 28 دی 1400 چگونه پیش بینی کرده اند؟

قیمت طلا کاهش می یابد؟

قیمت طلا کاهش می یابد؟
قیمت طلا کاهش می یابد؟

 

همچنین امروز نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد.

علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۸۶ هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا نیز پنج‌ میلیون و ۱۳۸ هزار تومان شد.

همچنین قیمت اُنس جهانی طلا با کاهش ۳ دلاری قیمت نسبت به روز گذشته با نرخ یک‌هزار و ۸۲۱ دلار و ۶۸ سنت معامله شد.

بازار سکه روز گذشته شاهد افت قیمت طلا بود. این فلز گران بهای داخلی عصر روز دوشنبه نسبت به روز یکشنبه  90 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و بر روی 12 میلیون و 210 هزارتومان قرار گرفت. این کاهش قیمت در حالی اتفاق افتاد که قیمت اونس طلا در بازار جهانی بر مدار صعود قرار گرفته بود و با 1822 دلار معامله می شد. قیمت دلار نیز روز گذشته 240 تومان پایین رفت و به تبع آن قیمت سکه هم آرایش نزولی به خود گرفت. 

پیش بینی از بازار سکه

معامله گران بازار سکه معتقدند در صورتی که قیمت دلار آمریکا امروز سه شنبه بالا برود می توان انتظار صعود قیمت سکه را داشت در غیر این صورت  قیمت سکه  به روند کاهشی روز گذشته ادامه خواهد داد. 

تحلیل گران فنی بارها عنوان کرده اند که در صورت از دست رفتن حمایت ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، احتمال افت قیمت فلز گران بهای داخلی تا محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز وجود دارد. به گفته برخی فعالان در صورتی که در روز جاری،‌ برای معامله گران محرز شود که نوسان کاهشی انتهای روز دوشنبه هیجانی نبوده است، فشار فروش ها بیشتر خواهد شد و حرکت به  سوی حمایت بزرگ ۱۱میلیون و ۸۰۰ هزار تومان آغاز خواهد شد.

در حالی که در شب گذشته برخی معامله گران بر روی افزایش حباب سکه و انتشار اخبار مثبت از مذاکرات وین تاکید داشتند، گروه دیگری باور داشتند که حملات صورت گرفته به خاک امارات می تواند فضای منطقه را متشنج کند. آن ها انتظار دارند که در شرایط تشنج،‌ تقاضا برای خرید سکه و طلا افزایش پیدا کند.

اما در معاملات پشت خطی  شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز 28 دی 1400 چگونه  پیش بینی کرده اند؟

نزول قیمت سکه در معاملات پشت خطی

قیمت سکه دیشب در معاملات پشت خطی بر روی 12 میلیون و 170 هزار تومان قرار گرفت که نسبت به معاملات پشت خطی یکشنبه شب 140 هزار تومان پایین رفته بود.  این قیمت نسبت به معاملات نقدی روز دوشنبه 40 هزار تومان پایین تر بود.قیمت سکه روز گذشته بر روی 12 میلییون و 210 هزار تومان قرار داشت.

مطالب مرتبط:

سرنوشت قیمت طلا در جهان

سرنوشت قیمت طلا در جهان
سرنوشت قیمت طلا در جهان

 

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر بازده بالاتر اوراق خزانه، با کاهش روبرو شد.

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۸۱۷ دلار و ۱۱ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و در ۱۸۱۶ دلار و ۲۰ سنت ایستاد. بازارهای آمریکا روز دوشنبه به مناسبت تعطیلات عمومی بسته بودند.

توجه سرمایه گذاران جهانی به نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا معطوف شده که روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برگزار می شود. فدرال رزرو اعلام کرده که افزایش نرخهای بهره را در مارس با هدف مقابله با رشد تورم آغاز می کند. نرخ تورم آمریکا در دسامبر بر مبنای سالانه هفت درصد رشد کرد که سریع‌ترین روند در حدود ۴۰ سال اخیر بود.

طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم بالا شناخته می‌شود اما نسبت به افزایش نرخهای بهره آمریکا بسیار حساس است زیرا هزینه نگهداری این فلز که بازدهی ندارد را افزایش می دهد.

بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به بالاترین حد دو سال اخیر صعود کرد و جذابیت سرمایه گذاری در این فلز ارزشمند را کمتر کرد.

استفن اینس، از شرکای شرکت مدیریت دارایی SPI در این باره گفت: سرنوشت کوتاه مدت قیمت طلا در دستان فدرال رزرو و سرعت افزایش نرخهای بهره در چند سال آینده است. این فلز ارزشمند احتمالا در بازه معاملاتی محدودی می ماند و تا زمان برگزاری نشست فدرال رزرو، احتمالا کاهشی خواهد شد. هر روز تلاش می کنیم مشخص کنیم موضع بانک مرکزی آمریکا درباره تحکیم سیاست پولی نسبت به ریسکهای ژئوپلیتیکی دیگر که بازار را تحت تاثیر قرار می دهد مانند تنشها در اوکراین، چقدر جدی است.

آمریکا هفته گذشته اعلام کرد نگران آن است که روسیه به بهانه شکست دیپلماسی برای تامین اهداف این کشور، به اوکراین حمله کند.

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی ژاپن پیش بینی تورم برای سال مالی که در آوریل آغاز می شود را بالا برد و اعلام کرد ریسکها برای دورنمای قیمت متوازن شده اند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۲۲ دلار و ۸۶ سنت رسید. بهای معاملات هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۹۶۶ دلار و ۷۱ سنت رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، ۱۸۷۹ دلار و ۹۷ سنت معامله شد.

برای اطلاع از آخرین قیمت طلا کلیک کنید

آنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: علی اکبر رضایی