چهارشنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ۰۱:۱۴

پرونده مهسا امینی به کجا رسید؟

پرونده «مهسا امینی» به کجا رسید؟
در روزهای اخیر خبر بازداشت مرحومه مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز توسط گشت ارشاد در تهران و سپس جان باختن این دختر جوان در بیمارستان کسری به داغ‌ترین و دردناک‌ترین خبر فضای رسانه‌ای و مجازی کشور تبدیل شده است.

  به گزارش تیتربرتر به نقل از ایمنا  مهسا امینی  که در حالت کما در بیمارستان کسری بستری بود، بعدازظهر روز _جمعه بیست‌وپنجم شهریورماه_ درگذشت.

بررسی دقیق و کامل در معاینه و کالبدگشایی از مهسا امینی انجام شد

مهسا امینی
مهسا امینی

 

سازمان پزشکی قانونی کشور در خصوص اقدامات انجام شده از سوی این سازمان برای تشخیص علت فوت مهسا امینی اطلاعیه‌ای صادر کرد. متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

به اطلاع می‌رساند اداره کل پزشکی قانونی استان تهران بلافاصله پس از دستور دادستان محترم تهران جهت رسیدگی ویژه این پرونده نسبت به اعزام همکاران مجرب این سازمان و معاینه دقیق ایشان در بیمارستان اقدام نمود که در حین فرایند تشکیل کمیسیون تخصصی، خبر درگذشت وی واصل شد. به محض اطلاع از وقوع فوت متوفیه و در پی دستور مقام محترم قضائی با تشکیل یک تیم مجرب از کادر متخصصان پزشکی قانونی، پس از انتقال پیکر فوت شده به سالن تشریح مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی استان تهران، نسبت به معاینه ظاهری و کالبدگشایی پیکر متوفیه اقدام شد.

در رسیدگی به این پرونده بررسی دقیق و کاملی در معاینه و کالبدگشایی صورت گرفت و تمامی معیارها و شاخص‌های تعیین علت فوت، معاینه ظاهری و اعضای داخلی بدن انجام و نمونه‌های لازم از بافت‌ها و اعضای داخلی بدن برداشته و به آزمایشگاه‌های تخصصی ارسال شد تا به مجرد حصول نتایج آزمایشات ارسالی و با در نظر گرفتن نتایج معاینات و کالبدگشایی انجام شده، مندرجات پرونده بیمارستانی و سوابق پزشکی نام برده و همچنین اخذ نظریه تخصصی رشته‌های مورد نظر در قالب کمیسیون پزشکی ویژه ای که به دستور دادستان محترم در اداره کل پزشکی قانونی استان تهران تشکیل شده است، متعاقباً نسبت به تعیین علت فوت اقدام و نتیجه به مقام محترم قضائی ارسال شود.

مهسا امینی دختر ۲۲ ساله‌ای بود که چهارشنبه هفته گذشته از سوی نیروهای گشت ارشاد بازداشت و به دنبال آن اعلام شد وی همان روز دستگیری در بازداشتگاه وزرای تهران سکته کرده، مهسا امینی که در حالت کما در بیمارستان کسری بستری بود بعد از ظهر جمعه درگذشت.

پلیس تهران نیز روز پنج شنبه سکته قلبی مهسا امینی پس از دستگیری توسط یکی از گشت‌های پلیس را تائید کرد و توضیح داد: «خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچار عارضه قلبی شد.»

رئیس جمهور که برای شرکت در اجلاس سران شانگهای در ازبکستان به سر می‌برد به وزیر کشور برای بررسی حادثه تلخ پیش آمده برای "مهسا امینی" دستور پیگیری و بررسی صادر کرد. پیکر مهسا امینی امروز در سقز به خاک سپرده شد. در آئین تشییع پیکر و خاکسپاری وی، علاوه بر خانواده و بستگان مرحومه، جمع زیادی از مردم و تعدادی از مسئولان شهرستان سقز نیز حضور داشتند.

  مطالب مرتبط:

 پیگیری ویژه و جدی پرونده فوت مهسا امینی توسط دستگاه قضائی استان کردستان

حجت‌الاسلام حسینی از دستور ریاست معظم قوه قضائیه برای تشکیل پرونده ویژه در این خصوص در دادگستری استان تهران خبر داد.

وی افزود: دادگستری استان کردستان به ویژه هیئت نظارت و بازرسی و حفظ حقوق شهروندی دادگستری استان بررسی پرونده آن مرحومه را به صورت ویژه و جدی پیگیری خواهند کرد و نتیجه این اقدامات به اطلاع عموم مردم خواهد رسید و در صورت احراز هرگونه قصور یا تخلفی با خاطیان برخورد قاطع و قانونی صورت خواهد گرفت.

 نمونه‌برداری لازم از بافت‌های داخلی بدن "مهسا امینی" و ارسال به آزمایشگاه‌های تخصصی

مهدی فروزش مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در ارتباط زنده تلویزیونی در خصوص روند رسیدگی به پرونده مهسا امینی بیان کرد: کمیسیون ویژه بررسی تخصصی علت فوت خانم مهسا امینی در اولین فرصت بعد از دستور ویژه دادستان تهران تشکیل شد و اقدامات اولیه جهت معاینه مصدوم قبل از فوت انجام شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد: همه معیارها و شاخص‌هایی که باید در معاینه ظاهری نامبرده در زمان حیات انجام می‌شد، صورت گرفت و بررسی‌های تکمیلی در حال انجام بود که متأسفانه منتهی به فوت وی شد.

فروزش تصریح کرد: با اطلاع از فوت وی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در پی دستور مقام قضائی با تشکیل یک تیم مجرب از کادر متخصصان و با انتقال پیکر فوت شده به سالن تشریح مرکز تشخیص آزمایشگاهی استان تهران اقدام به معاینه ظاهری و کالبد گشایی پیکر متوفی کردند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: تیم پزشکی قانونی با بررسی دقیق و کامل با اعمال دقت مضاعف در معاینه و کالبد گشایی و بررسی تمامی معیارها و شاخص‌های تعیین علت فوت به لحاظ ظاهری و اعضای داخلی اقدام کردند.

فروزش گفت: نمونه‌های لازم از بافت‌ها و اعضای داخلی بدن متوفی برداشته شد و نسبت به ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه‌های تخصصی اقدام شد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: به محض حصول نتایج آزمایش‌های ارسالی با در نظر گرفتن نتایج معاینه و کالبدگشایی، آزمایش‌های انجام شده مندرجات پرونده بیمارستانی و سوابق پزشکی نام برده و همچنین اخذ نظریه تخصصی رشته‌های مورد نظر در قالب کمیسیون پزشکی ویژه ای که به دستور دادستان در اداره کل پزشکی قانونی استان تهران تشکیل شده، متعاقباً نسبت به تعیین علت فوت اقدام و به مقام قضائی ارسال خواهد شد.

 در شیوه‌های امر به معروف و نهی از منکر باید تجدیدنظر شود

حمدرضا مبلغی، عضو فراکسیون روحانیت مجلس در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «با ابراز تأسف و تأثر فراوان از درگذشت خانم مهسا امینی mahsa amini و اتفاقی که برای آن مرحوم افتاده است، به خانواده محترم و بازماندگان ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و همدردی خود را اعلام می‌نمایم. در این خصوص باید وظایفی به صورت جامع پیگیری شود که عبارت است از :

ضرورت پیگیری قضائی جامع و کامل نسبت به موضوع مرگ مهسا امینی، همچنین ضرورت بررسی و پیگیری این موضوع از سوی مجلس شورای اسلامی جهت روشن شدن کامل ابعاد این اتفاق و اعلام نتیجه آن به مردم عزیز.

لازم است در شیوه‌های امر به معروف و نهی از منکر تجدیدنظر شود و بازسازی صورت گیرد به گونه‌ای که خود شیوه‌ها، شیوه‌هایی «معروف» باشند، چه آنکه با «غیرمعروف» نمی‌توان امر به معروف را که واجب مهمی است اقامه کرد.

افزون بر ضرورت بازسازی شیوه‌های اقامه معروف، تطبیق آن نیز باید به دست کسانی صورت گیرد که از اهلیت و آگاهی کافی برای رعایت همه چارچوب‌های امر معروف و نهی از منکر برخوردار باشند. باید نسبت به بسیاری از افراد که امر به معروف می‌کنند «امر به معروف» کرد تا معروف را به درستی انجام دهند.

 ورود وزیر کشور برای بررسی حادثه تلخ پیش آمده برای مهسا امینی

 به دنبال دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور برای پیگیری حادثه رخ داده برای مهسا امینی، وحیدی به معاون امنیتی این وزارتخانه مأموریت داد تا این حادثه را با فوریت بررسی کند. احمد وحیدی خطاب به سید مجید میراحمدی اظهار کرد: با توجه به دستور رئیس‌جمهوری در خصوص حادثه پدید آمده برای مهسا امینی، علت حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را به اینجانب گزارش کنید.

 توضیح پلیس درباره حادثه رخ داده برای یک زن در مقر انتظامی

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت «درخصوص بدحالی خانمی در مقر پلیس»، اعلام کرد: خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچار عارضه قلبی شد.

در ادامه توضیحات پلیس تهران آمده است: بلافاصله این خانم با همکاری پلیس و اورژانس به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان و مداوا قرار دارد.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ ضمن رد برخی اخبار و ادعاهای رسانه‌های معاند درباره این حادثه، اعلام کرد: مستندات مربوطه در این خصوص در اختیار پلیس بوده و اخبار تکمیلی در این خصوص متعاقباً اعلام خواهد شد.

  آنچه دیگران می خوانند: