جمعه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۳۹

شرایط اعطای وام مسکن ایثارگران از تیر 1401

شرایط اعطای وام مسکن ایثارگران از تیر 1401
شرایط دریافت وام رفاهی ایثارگران از تیر 1401 اعلام شد.

به گزارش تیتربرتر؛ سرپرست اداره‌کل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت‌وگوی زنده در شبکه‌های اجتماعی به سوالات ایثارگران در خصوص وام و هدیه ازدواج، اختصاص کارت مترو و اتوبوس، تسهیلات بانکی و واگذاری خودرو پاسخ داد.

شرایط اعطای وام مسکن ایثارگران

شرایط اعطای وام مسکن ایثارگران
شرایط اعطای وام مسکن ایثارگران

 

خداکرم کولیوند عصر جمعه - 27 خردادماه 1401- در خصوص میزان وام مسکن ایثارگران و شرایط پرداخت آن در سال جاری اظهار کرد: بر اساس قانون، هیئت وزیران میزان تسهیلات قابل پرداخت به ایثارگران را در همان سال مشخص می‌کند و تا پایان خرداد این کار باید انجام شود.

وی ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر سال با توجه به تورم مسکن پیشنهادات خود را به هیئت دولت اعلام می‌کند و این پیشنهاد در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب و در دستور کار دولت قرار می‌گیرد، در حال حاضر ما منتظر ابلاغ مصوبه آن هستیم تا این مصوبه به تائید شورای پول و اعتبار بانک مرکزی برسد و پس از آن نیز بانک مرکزی سهمیه‌ها را مشخص می‌کند.

کولیوند خاطرنشان کرد: البته وام بانکی به این صورت نیست که پایان 1401 تمام شود بلکه به طور معمول پرداخت آن بین ماه‌های تیر و مرداد سال جاری تا پایان خرداد سال بعد ادامه دارد.

مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران شرایط پرداخت وام مجدد ایثارگران را تشریح کرد و گفت: در قوانین و مصوبه هیئت دولت این موضوع لحاظ شده و به صورت دائمی است و جانبازان می‌توانند از وام مجدد بدون هیچ محدودیتی برخوردار شوند، البته افرادی که تا سال 90 که سقف وامشان حدود 40 میلیون تومان بوده استفاده کرده‌اند، تنها در قالب ساخت می‌توانند مجدداً بهره‌مند شوند اما شرایط وام مجدد خرید مسکن در قانون بودجه سنواتی مشخص می‌شود و در سال 1401 صرفاً ایثارگرانی که تا قبل از این تاریخ، مبلغ 25 میلیون تومان وام دریافت کرده‌اند مشروط بر اینکه تا پایان سال 99 تسویه حساب کرده باشند، در اولویت قرار دارند.

کولیوند در مورد واگذاری زمین به ایثارگران در استان‌های مختلف گفت: در قانون مشمولان واگذاری زمین، جانبازان 25 درصد به بالا، همسر و فرزندان شهید و آزادگان هستند که بر اساس این قانون و تفاهم‌نامه‌های استانی که با استانداران منعقد شده، در سراسر کشور واگذاری زمین باید انجام شود، البته شاید در استانی زمین به اندازه کافی نباشد و این روند به کندی صورت پذیرد زیرا در مراکز استان‌ها و به خصوص تهران با مشکل جدی کمبود زمین مواجه هستیم، اما به صورت کلی این قانون در حال اجرا است.

وی با ذکر این مطلب که 5 درصد از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن به ایثارگران اختصاص یافته است، افزود: پیشنهادات بنیاد شهید و امور ایثارگران برای اعمال معافیت‌های قانونی برای ایثارگرانی که در طرح جهش مسکن ثبت‌نام می‌کنند به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده است. پیشنهاداتی مثل معافیت از پرداخت خرید انشعابات آب، برق و گاز و تراکم ساخت که البته تمام این موارد در قیمت تمام شده ملک محاسبه و با معافیت‌های قانون این مبلغ کاهش می‌یابد تا آورده ایثارگر نسبت به سایر افراد کمتر شود.

مدیرکل مسکن و امور گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: ما این پیشنهاد را ارائه داده‌ایم و منتظریم ساز و کار نرم‌افزاری و سامانه‌ای که محل ثبت‌نام است اصلاح شود و این موضوع در حال پیگیری است.

شرایط دریافت وام رفاهی ایثارگران از تیر 1401

شرایط دریافت وام رفاهی ایثارگران از تیر 1401
شرایط دریافت وام رفاهی ایثارگران از تیر 1401

 

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران، جعفر واحدی در پاسخ به سوالی در مورد وام ازدواج فرزندان ایثارگران اظهار کرد: طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ایثارگران به میزان دو برابر سایر افراد می‌توانند وام ازدواج دریافت کنند، بر طبق این مصوبه مثلاً این وام برای زوج‌های زیر ۲۵ سال ۱۵۰ میلیون است که برای ایثارگران این مبلغ دو برابر و به میزان ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود و همچنین فرزندان جانبازان هم با هر درصدی مشمول وام ازدواج می‌شوند.

واحدی در رابطه با هدیه ازدواج ایثارگران نیز گفت: تمام مشمولان ماده ۴۹ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مشروط بر اینکه در دستگاه‌های دولتی یا نیروهای مسلح شاغل نباشند، مشمول هدیه ازدواج می‌شوند که مبلغ این هدیه در سال ۱۴۰۱ و صرفاً برای ازدواج‌هایی که در سال جدید اتفاق افتاده بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و زوج‌ها می‌توانند مدارک خود را از طریق سایت ایثار ارائه کرده و هدیه ازدواج را دریافت کنند. در پرداخت هدیه ازدواج به دنبال تأمین اعتبار مشمولان سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز هستیم و به محض تأمین اعتبار به استان‌ها پرداخت این هدیه انجام خواهد شد.

شرایط اختصاص کارت مترو و اتوبوس رایگان به ایثارگران

سرپرست اداره کل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ماده ۴۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در خصوص اختصاص کارت مترو و اتوبوس به ایثارگران، گفت: شهرداری‌ها یا وزارت کشور باید زمینه را برای استفاده رایگان ایثارگران از وسایل حمل و نقل عمومی فراهم کنند. این موضوع در برخی استان‌ها در حال انجام است، اما در تعدادی از آنها هنوز اجرایی نشده است که به عنوان یکی از اولویت‌های برنامه‌های عملیاتی تسهیلات رفاهی در سال ۱۴۰۱ قرار گرفته و از طریق وزارت کشور و شهرداری‌ها و همچنین همکاری استان‌ها در حال پیگیری هستیم تا تمام ایثارگران کشور از این تسهیلات استفاده کنند و البته در حال حاضر در شهر تهران این خدمت هم اکنون ارائه می‌شود.

مطالب مرتبط:

نحوه دریافت تسهیلات بانکی به ایثارگران

واحدی در خصوص تسهیلاتی که توسط بانک دی به ایثارگران اعطا می‌شود، تصریح کرد: با توجه به قراردادهایی که با بانک‌های مختلف امضا می‌شود، هر ساله تسهیلاتی به صورت قرض‌الحسنه و عقود مبادله‌ای با نرخ تسهیلات سود ۱۸ درصد، برای ایثارگران تخصیص می‌یابد که در حال حاضر از بانک دی اعتباراتی در این دو بخش اخذ و توزیع شده و ایثارگرانی که نیازمند این وام‌ها هستند با مراجعه به شعبه نزدیک محل سکونت خود و درخواست دریافت وام از این تسهیلات که سقف آن در حال حاضر از جانب بانک دی ۳۰ میلیون تومان و کارت مراوده یا خرید کالا تا مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شده است، دریافت کنند.

سرپرست اداره‌کل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد ضمانت این تسهیلات خاطرنشان کرد: دولت اقداماتی را در خصوص حذف ضمانت برای کارکنان دولت انجام داده و برای ایثارگرانی که از بانک دی حقوق دریافت می‌کنند ضمانت ساده‌تر خواهد بود، اما کسانی که غیر از این بانک حقوق دریافت می‌کنند، باید ضامن معتبری معرفی کنند.

وی ادامه داد: در ارائه وام‌های قرض‌الحسنه با محدودیت‌هایی مواجه هستیم و استان‌ها با توجه به نیاز فرد اولویت‌بندی‌هایی انجام می‌دهند اما در بحث عقود مبادله‌ای وضعیت مناسب‌تر است و در چند ماه آینده مبلغی تخصیص خواهد یافت البته باید توجه کرد به دلیل اینکه این اعتبارات بانکی است، پرداخت در شعبات بانک‌ها تابع ضوابط و مقررات بانک است و البته بنیاد برای تسهیل شرایط اعطای آنها تلاش می‌کند.

شرایط واگذاری خودرو به ایثارگران

واحدی در خصوص واگذاری خودرو به ایثارگران نیز گفت: بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱، وزارت صمت مکلف است از طریق شرکت‌های خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا از محل تولید محصولات ملی خود به تعداد ۱۰ هزار دستگاه خودرو نسبت به فروش خودرو به همسر، فرزندان و والدین شهدا، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر دارای محدودیت‌های جسمی و حرکتی و جانبازان ۵۰ درصد و بیشتر با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقسیط ۵ ساله و کارمزد ۴ درصد از محل تسهیلات قرض‌الحسنه تبصره ۱۶ اقدام کند.

وی افزود: این قانون شامل جانبازانی که فاقد خودرو بوده و تاکنون با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران خودرو دریافت نکرده‌اند، می‌شود، اما جانبازان ۷۰ درصد مستثنی از این شرایط هستند و در صورت داشتن خودرو هم می‌توانند اقدام کنند.

سرپرست اداره کل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با توجه به تعداد و نوع خودرو و شروط اعلام‌شده، لازم است هماهنگی‌های لازم برای معرفی ایثارگران از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران با وزارتخانه ذی‌ربط، خودروسازان و سیستم بانکی انجام شود و تصویب آئین‌نامه اجرایی تبصره ۱۶ به بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها ابلاغ شده است.

آنچه دیگران می خوانند:

گردآرونده: علی اکبر رضایی