پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر

تقویم تاریخ

امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
چهارشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۰۹
۱۳
۰
نسخه چاپی

جزئیات زمان فروش سهام صندوق دارا یکم

جزئیات زمان فروش سهام صندوق دارا یکم
زمان دقیق معامله سهام صندوق دارا یکم مشخص شد.

به گزارش تیتربرتر؛ فرهاد دژپسند افزود: عرضه واحد‌های صندوق ETF در اردیبهشت، نخستین تجربه ما در واگذاری این صندوق‌ها بود که از طریق آن بزرگ‌ترین صندوق ETF کشور شکل گرفت.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، واحد‌ها و یونیت‌های نخستین صندوق ETF را خریداری کردند گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا دو ماه آینده دومین صندوق‌ای تی اف را نیز در بازار سرمایه عرضه کنیم.

زمان دقیق معامله صندوق دارا یکم

زمان دقیق معامله صندوق دارا یکم
زمان دقیق معامله صندوق دارا یکم

 

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران گفت: صندوق دارایی یکم از چهارم تیر ماه در بورس قابل معامله خواهد بود. صندوق دارایی یکم از سهام بانک‌‌ها و دو شرکت بیمه‌ای دولتی تشکیل شده است.

وی عنوان کرد: با ورود این صندوق‌ها اقدام جدیدی در بازار سرمایه انجام نشد و مانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری موجود در بازار معاملات آن آغاز می‌شود.

صحرایی عنوان کرد: با این اقدام ابزاری جدید به بازار سرمایه در حوزه بانک و بیمه به سبد محصولات مالی اضافه می‌شود.

بیشتربخوانید: سهام دارایکم را چگونه نقد کنیم؟

جزییاتی درباره سود صندوق ETF

صندوق سرمایه‌‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم فعالیت خود را ۴۰ روز پیش یعنی از ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز کرد. سرمایه‌گذاران در این صندوق در جریان عرضه اولیه، اجازه خرید یونیت‌ها را تا سقف ۲ میلیون تومان داشتند.

براساس بررسی‌های آماری یونیت‌های صندوق دارا یکم از روز پذیره نویسی تاکنون یک هفته پیش یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومانی ارزش دارایی‌شان را تجربه کرده‌اند. به این ترتیب، تا شش روز پیش با رشد خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه‌گذاری دارا یکم مجموع ارزش دارایی ۲ میلیون تومانی سرمایه‌گذاران در این صندوق به ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. آن دسته از کارشناسان بازار سرمایه از ارزنده بودن صندوق دارا یکم خبر می‌دهند و معتقدند احتمالا ارزش این صندوق همچنان رو به بالا حرکت خواهد کرد. آنان می‌گویند؛ با توجه به روند بازار، تداوم روند صعودی خالص ارزش دارایی‌های این صندوق دور از ذهن نخواهد بود. بر اساس این گزارش، در ۴۰ روز سپری شده از پذیره‌نویسی دارا یکم، سهام شرکت‌های وبملت ۱۰۹ درصد،‌ البرز ۱۰۳ درصد، وتجارت ۱۰۱ درصد،‌ وبصادر ۸۵ درصد و اتکام ۳۲ درصد بازده برای صندوق داشته‌اند.

اثر سهام بانک‌ها

در شرایطی که این روزها ارزش صندوق سرمایه‌‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم رو به افزایش است بررسی سبد(پرتفوی) این صندوق از کسب بازده قابل قبول برای سرمایه‌گذاران آن حکایت دارد؛ به‌طوری که هر سهم بانک تجارت در ابتدای عرضه این صندوق ۱۰۴ تومان ارزش‌گذاری شده بود، ولی حالا ارزش سهام وتجارت با رشد ۱۰۱ درصدی همراه شده و به ۲۱۰ تومان رسیده است.

همچنین با نگاهی به فهرست قیمت‌های موجود در سبد(پرتفوی) صندوق دارا یکم مشاهده می‌شود بازده سهام بانک صادرات به ۸۵ درصد رسیده، قیمت سهام این بانک در روز ۱۴ اردیبهشت‌ماه در محدوده ۱۰۷ تومان قرار داشت اما حالا قیمت سهام بانک صادرات ۱۹۹ تومان است. سهام وبصادر کمترین بازدهی را بین سه بانک موجود در سبد سرمایه‌گذاری دارا یکم داشته است. بررسی بازده سهام موجود در صندوق سرمایه‌‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم نشان می‌دهد بانک ملت بیشترین بازده را برای سهامداران خود به ارمغان آورده؛ سهام وبملت با رقم یک هزارو ۴۵ تومان وارد سبد دارا یکم شد اما قیمت این سهام در روز شنبه ۲۴ خردادماه با رشد ۱۰۹ درصدی به رقم ۲ هزارو ۱۹۰ تومان رسید.

آمار‌ها نشان می‌دهند در سبد دارایکم، شرکت بیمه اتکایی امین کمترین بازده را به ثبت رسانده است. قیمت سهام این شرکت که در ابتدای حضورش در صندوق سرمایه‌‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم ۵۹۳ تومانی بود ولی حالا پس از رشد ۳۲ درصدی در ۴۰ روز گذشته، قیمت هر سهم آن به ۷۸۶ تومان رسیده است. افزون بر این بیمه البرز نیز با صعود قابل توجهی همراه شده است. قیمت سهام این شرکت که ۴۰ روز پیش ۷۶۵ تومان بود در تاریخ ۲۴ خردادماه با ۱۰۳ درصد رشد به محدوده یک هزارو ۵۵۵ تومان رسید.

عرضه یونیت‌های باقی مانده

این گزارش حاکی است: در زمان عرضه صندوق دارایکم از ۱۷ هزار میلیارد تومان مجموع ارزش یونیت‌هایش، فقط ۵ هزار میلیارد تومان آن، فروخته شد و ۱۲ هزار میلیارد تومان باقی مانده در دست دولت ماند اما حالا با توجه به برنامه دولت برای عرضه صندوق‌های سرمایه‌گذاری (ETF) خودرو و پتروشیمی در تابستان امسال، این احتمال وجود دارد که ۱۲ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده از صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم هم در بازار اوراق بهادار امکان عرضه به عموم مردم را پیدا کنند. عرضه‌ای که احتمالا برخلاف عرضه اولیه برمبنای نرخ روز خالص ارزش دارایی (NAV) این صندوق انجام خواهد گرفت.

پیش از این  عرضه یونیت‌های صندوق دارایکم در بورس یا فرابورس در طول هفته نخست تیرماه اعلام شده بود. پیش‌تر راضیه صباغیان رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرده بود:‌ امکان عرضه دوباره یونیت‌های باقی‌مانده در دست دولت، با ارکان صندوق که متشکل از دولت و زیر‌مجموعه آن اعم از وزارت اقتصاد، سازمان بورس، سازمان خصوصی‌سازی، مدیر صندوق و سازمان حسابرسی است، وجود خواهد داشت.

 چگونگی کشف قیمت یونیت‌های صندوق دارایکم در بورس

رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس درباره چگونگی کشف قیمت یونیت‌های صندوق دارایکم در بورس گفت: بر اساس اساسنامه‌ای که به تصویب هیات وزیران رسیده پس از آنکه اطلاعات تمام سرمایه‌گذاران در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار (سمات) به ثبت رسید، قابلیت معامله نیز فراهم خواهد شد. به گفته راضیه صباغیان کشف قیمت این صندوق، مانند سایر صندوق‌های قابل معامله در بازار سهام، بر اساس خالص ارزش دارایی‌ها ( NAV ) و میزان عرضه و تقاضای آن در بازار خواهد بود. او درباره چگونگی فروش یونیت‌های صندوق واسطه‌گری مالی یکم توضیح داد: با توجه به اینکه پذیره‌نویسی از طریق بانک‌ها صورت گرفته بنابراین در صورتی که سرمایه‌گذاران به فروش یونیت‌های صندوق تمایل داشته باشند باید پس از احراز هویت در سامانه سجام و دریافت کد بورسی درخواست خرید و فروش خود را از طریق کارگزاران بورس در سیستم معاملات به ثبت برسانند.

بیشتربخوانید: زمان پذیره نویسی صندوق واسطه‌ گری پالایشی دارا دوم

سود صندوق دارا یکم دو برابر شد

سود صندوق دارا یکم دو برابر شد
سود صندوق دارا یکم دو برابر شد

 

دژپسند با بیان اینکه باقیمانده سهام متعلق به دولت در بورس عرضه خواهد شد افزود: عرضه‌های اولیه در بورس ادامه خواهد یافت که با این عرضه، در صدد ایجاد تعادل در بازار سرمایه هستیم. حمایت دولت از فعالان اقتصادی برای رونق کسب و کاروزیر اقتصاد: شرایط حضور فعالان اقتصادی در بازار سرمایه و صدور مجوزها برای رونق کسب و کار تسهیل شد.فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از دیدار با اعضای اتاق بازرگانی تهران گفت: بخش خصوصی یکی از رکن‌های اصلی توسعه اقتصادی کشور است و حل مشکلات این بخش می‌تواند نقش بسزایی در تحقق شعار سال (جهش تولید) داشته باشد.

 دژپسند با اعلام اینکه هدف از این نشست، شنیدن صدای بخش خصوص و پیگیری مشکلات آن‌ها در حوزه کسب و کار بود، افزود: عمده تقاضای نمایندگان بخش خصوصی، تسهیل شرایط کسب و کار، تامین مالی، مالیات و گمرک بود که برخی موارد در همین جلسه پیگیری و بررسی شد.وی گفت: تأمین مالی یکی از بحث‌های جدی است که باید از دو مجرا کار را پیش ببریم، ضمن اینکه برآورد کسری بودجه، ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است؛ در حالیکه این برآورد وزارت اقتصاد نیست، بلکه ما معتقدیم که کسری بودجه زمانی است که حساب دولت بسته شده و مصارف بر منابع پیشی بگیرد، اما پیش بینی عدم تحقق چیز دیگری است که اگر همزمان با طراحی منابع جدید و اصلاح ساختار برای مدیریت هزینه نشود، کسری بودجه را رقم می‌زند.

دژپسند افزود: اطمینان خاطر می‌دهیم تا زمانی که در این مسند هستیم در برنامه جدی برای تأمین مالی بودجه، ابزار افزایش فشار مالیاتی نخواهد بود؛ به خصوص اینکه سال ۹۹ به نام سال جهش تولید نام گذاری شده است.وزیر اقتصاد با اشاره به آغاز به کار سامانه ملی برای صدور مجوزهای شروع کسب و کار گفت: فعالان اقتصادی موانع، ایستگاه‌ها و مزاحم‌ها را به وزارت اقتصاد گزارش کنند و اگر دستگاهی هم مطالبه غیرمنطقی داشت، فعالان اقتصادی آن‌ها را معرفی کنند.

وی همچنین از استقبال بخش خصوص از پنجره واحد فیزیکی خبر داد و گفت: این پنجره در ۴ استان دیگر ایجاد می‌شود و مهمتر اینکه تا دهه فجر امسال سامانه ای ایجادخواهد شد که فعالان بخش خصوص برای دریافت یک مجوز یا تاسیس یک شرکت درگیر مشکلات آزار دهنده نباشد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با اشاره ایجاد شرایط مناسب برای استفاده مودیان از قانون بخشودگی جرائم مالیاتی افزود: مودیانی که بتوانند مالیات خود را زودتر از موعد پرداخت کنند، به ازای هر ماه، از ۱.۵ درصد پاداش برخوردار خواهند شد که سالانه ۱۸ درصد می‌شود که این رقم از سود بانکی هم بیشتر است.

 دژپسند همچنین از حمایت از شرکت‌های بزرگ برای حضور در بازار سرمایه خبر داد و گفت: هر شرکتی که مدارکش آماده باشد، می‌تواند طی یک ماه در بورس پذیرش شود در حالی که این روند قبلا تا یک سال هم طول می‌کشید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: براساس قانون برای پذیرش شرکت‌ها در بورس، سازمان امور مالیاتی باید ۱۰ سال گذشته‌ آن‌ها را از نظر مالیاتی بررسی کند، اما مقرر شد برای حمایت از شرکت‌ها و تسهیل شرایط، این قانون برای امسال انجام نشود.وی با بیان اینکه عمق بازار سرمایه باید افزایش و برخی از مسیر تامین مالی بنگاه‌ها از سمت بانک‌ها به سمت بازار سرمایه تغییر یابد اضافه کرد: بازار سرمایه جایگزین بازار پول نخواهد شد، بلکه باید رابطه مکملی با هم داشته باشند و تامین مالی بانک‌ها باید در کنار بازار سرمایه صورت گیرد؛ البته بانک‌ها نیز با تولید راه خواهند آمد؛ بنابراین اگر بتوانیم منابع وام داده شده را به نظام بانکی برگردانیم این منابع به بخش‌های جدید واگذار خواهد شد.

وی افزود: بانک‌ها عزم جزم دارند که دارایی مازاد اعم از بنگاه و سهام را عرضه کنند، بر این اساس سامانه جدیدی برای این کار طراحی شده و در حالیکه ده ماه از زمان رونمایی آن می‌گذرد تنها ده درصد تقاضا برای خرید اموال مازاد بانک‌ها داشتیم از این رو درخواست ما این است فعالان اقتصادی بیایند و این اموال را بخرند، ما هم حاضریم که موانع را برطرف کنیم.

وزیر اقتصاد همچنین از پرداخت تسهیلات بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها در سال گذشته خبر داد و گفت: از این رقم تنها ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید و بقیه آن تمدید و امهال مطالبات برای کمک به بخش خصوصی و تولید بود.

گردآورنده: علی اکبر رضایی+ 13
مخالفم - 23
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به سایت تیتربرتر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری