پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر

تقویم تاریخ

امروز: سه شنبه, ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
سه شنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ۰۹:۴۷
۸
۰
نسخه چاپی
نرخ دستمزد کارگران:

ماجرای دستمزد کارگران در سال 99

نرخ دستمزد کارگران:
حسین حبیبی : تقریباً کمترین سطح دستمزد جهانی را داریم.

به گزارش پایگاه خبری تیتربرتر؛ حسین حبیبی (دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) در ارتباط با میزان حداقل دستمزد و مقایسه آن در نقاط مختلف جهان گفت: بیشترین سطح دستمزد در آمریکا در ایالت‌های واشنگتن و کالیفرنیا با ۴۰ ساعت کار در هفته است و زمان اجرایی شدن افزایش سطح دستمزدها، یکم ژانویه است؛ برای نمونه، در آریزونا، حداقل دستمزد در سال۲۰۱۹  ، ۱۱ دلار در هر ساعت و حداقل سطح دستمزد در سال جاری ۱۲ دلار در هر ساعت است؛ در کالیفرنیا، حداقل دستمزد در سال ۲۰۱۹، ۱۲دلار در هر ساعت و حداقل سطح دستمزد در سال جاری،۱۳ دلار در هر ساعت است؛ در مجموع، حداقل دستمزد در آمریکا در سال ۲۰۲۰ تقریبا ملی است و میزان آن برای  هر ساعت ۱۲ دلار است که روزانه ۸۸ دلار  و برای هر ماه ۲۶۴۰ دلار می‌شود.

او به مقایسه با ایران می‌پردازد: حالا در ایران حداقل دستمزد در سال ۱۳۹۸ ملی است که میزان آن، در هر ساعت ۷۵ سنت کمتر از یک دلار، روزانه ۶ دلار، ماهیانه ۱۸۰ دلار  و سالیانه ۲۱۶۰ دلار است.

حبیبی تاکید می‌کند: حداقل دستمزد سالیانه کارگران در لیبی بیشتر از ایران است؛ کارگر کشور لیبی روزانه ۱۲ دلار و ماهیانه ۳۵۷ دلار و سالیانه ۴۲۸۴ دلار، یعنی چیزی حدود ۲برابر کارگر ایرانی می‌گیرد.

او ادامه می‌دهد: واگر واقع بینانه نگاه بکنیم به جز آمریکا کشورهای اشاره شده، مانند ایران به جز نفت از دیگر توانمندی‌های اقتصادی چون نفت و گاز و پتروشیمی، انواع معادن؛ طبیعت، جاده ابریشم، ارتباط با آب‌های آزاد و کشتیرانی، تسلط بر شاهراه تردد نفت، کشاورزی و باغداری و صنعت، فراوانی امکان گردشگری (تاریخی و طبیعی) برخوردار نیستند؛ خلاصه ایران قلب دنیاست اما کارگرانش نصف کارگران لیبی دستمزد می‌گیرند؛ سوال اینجاست که آخر چرا؟!

مطالب مرتبط : تکلیف دستمزد کارگران معلوم شد!

ارزش بن خواربار کارگران

یک مقام مسئول کارگری با بیان اینکه بن خواربار کارگران معادل پول خرید چیپس و پفک است و حذف آن تاثیری در مزد کارگران نمی‌گذارد، بر لزوم بازنگری دستمزد در طول سال تاکید کرد و گفت: شورای عالی کار باید در طول سال فعال باشد و کارگروههای تخصصی آن مباحثی نظیر نرخ دستمزد و تغییر قیمتها را بررسی کنند.

ابوالفضل اشرف منصوری اظهار کرد: جلسات شورای عالی کار باید از فروردین ماه هر سال تشکیل شود و مباحث و موضوعات روز کارگری را مورد بحث و بررسی قرار بدهد.امسال اگر جلسات شورای عالی کار از فروردین ماه برگزار می‌شد و کارگروههای تخصصی شرایط موجود را رصد می‌کردند و به ارزیابی مسایل اثرگذار بر معیشت کارگران می‌پرداختند در برج هشت (آبان) که تغییر نرخ بنزین را شاهد بودیم، می‌توانستیم اثرات آن را بر دستمزد و وضع معیشت کارگران بررسی کنیم ولی با عدم برگزاری جلسات شورای عالی کار این اتفاق نیفتاد.

مبلغ بن خواربار معادل پول خرید چیپس و پفک است

وی درباره روند تعیین دستمزد کارگران در شورای عالی کار گفت: در شورای عالی کار هم مثل فوتبال تا دقیقه ۹۰ مشخص نیست چه اتفاقی می‌افتد اما آنچه مسلم است حداقل حقوق و دستمزد سال ۱۳۹۹ کارگران باید افزایش یابد.اگر حق مسکن و بن خواربار را حذف کنیم تاثیری در دستمزد کارگران نخواهد داشت چون همین حالا مبلغ بن خوارباری که به کارگران داده می‌شود، پول خرید چیپس و پفک است و به درد جامعه کارگری نمی‌خورد.

اشرف منصوری با بیان اینکه هرگونه تصمیم در خصوص دستمزد کارگران باید با پیش‌بینی شرایط سال آینده همراه باشد، گفت: اگر بحث سه‌جانبه‌گرایی را در تعیین دستمزد مطرح می‌کنیم هر کدام از شرکای اجتماعی باید مصلحت و شرایط کار را بر اساس وظایفی که دارند در نظر بگیرند و دولت به طور مشخص از گروه کارگری و کارفرمایی حمایت کند.

نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه در بحث تعیین رقم دستمزد نیازمند محاسبه ضریب تورم هستیم، گفت: مبنای تعیین دستمزد کارگران محاسبه نرخ تورم و سبد معیشت خانوار است به همین دلیل ضریب تورم در فرایند تصمیم‌گیری مزد باید مدنظر قرار بگیرد.

تاثیر حوادث غیر مترقبه و افزایش قیمت کالاها بر دستمزد

وی حوادث غیرمترقبه و افزایش قیمت کالاهایی مثل بنزین را بر دستمزد کارگران و محصولات تولیدی، صنعتی و کشاورزی اثرگذار دانست و گفت: در حال حاضر مواد غذایی و مایحتاج اولیه با چنین تغییر محسوسی روبه رو است و حداقل مزد کارگران از برج هشت به دلیل این موارد دستخوش تغییر شده و معیشت خانوارهای کارگری را تحت تاثیر قرار داده است.

اشرف منصوری در عین حال بر لزوم حمایت دولت از کارفرمایان تاکید کرد و گفت: ما کارفرمایان را به پرداخت حقوق و دستمزد موظف می‌کنیم ولی آیا شرایط مطلوبی برای کار و تولید و فعالیت آنها درنظر گرفته‌ایم؟در بحث مالیاتها، مصرف انرژی و سایر هزینه‌هایی که کارفرمایان متحمل می‌شوند که عده‌ای کارگر را حفظ کنند تا به جامعه بیکاران اضافه نشود چقدر کارفرمایان را حمایت کرده‌ایم؟ طبیعی است که کارفرما وقتی حمایت نشود با افزایش حقوق و دستمزد مخالفت می‌کند لذا انتظار داریم دولت به وظیفه خود در قبال هر دو گروه کارگران و کارفرمایان عمل کند.

درحالی که کمیته دستمزد شورای عالی کار بهمن ماه سال گذشته، هزینه سبد معیشت کارگران را سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین کرد،‌ حداقل حقوق و دستمزد کارگران برای امسال یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان تصویب شد.برابر ماده ۴۱ قانون کار شورای عالی کار همه ساله میزان حداقل دستمزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف بر اساس درصد نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار تعیین می‌کند.

رقم دستمزد کارگران چه تاریخی اعلام می شود؟

 شریعتمداری، وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی گفت: زمان نهایی برای اعلام رقم دستمزد کارگران را انتهای اسفند ماه ذکر کرد .

مهم‌ترین عناوین خبرهای این هفته حوزه کار و تعاون به پرداخت عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن ماه، زمان توافق نهایی برای تعیین دستمزد کارگران، بهترین کسب و کارها برای جویندگان کار و فارغ التحصیلان و افتتاح بنیاد ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی اختصاص داشت.

در هفته ای که گذشت وزیر کار از پرداخت عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن ماه خبر داد و گفت: موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان در بودجه ۹۹ دیده شده و در صورت همراهی مجلس از سال آینده اجرایی خواهد شد.

آنطور که شریعتمداری گفته خدمات حوزه گردشگری برای رفاه حال بازنشستگان و همچنین سطح پوشش بیمه درمان و تکمیلی آنها بیشتر خواهد شد.

وی توافق نهایی در خصوص رقم دستمزد کارگران را انتهای اسفند ماه ذکر کرد و گفت: تعیین دستمزد کارگران بر اساس حداقل‌های زندگی و سبد هزینه معیشت و تورم انتظاری سال ۹۹ خواهد بود ولی باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید آنقدر بالا نرود که منجر به زیان تولید و افزایش سطح عمومی قیمتها شود و کارگران آسیب ببینند.

وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی همچنین از تشکیل کمیسیونی تحت نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی با عضویت همه نهادهای نظارتی کشور خبر داد که کار آن شناسایی مقررات زائد در زمینه کسب و کار و اصلاح یا حذف آن‌ها از طریق مصوبات هیئت وزیران، قوانین حاکم بر فعالیت‌های تولیدی و مقررات دستگاه‌های اجرایی است.

این هفته معاون روابط کار وزیر کار از عملیاتی شدن خدمات سامانه جامع روابط کار تا ۲۲ بهمن ماه خبرداد.

به گفته شاکرمی، اساس کار این سامانه بر شفافیت و سلامت اداری پایه گذاری شده و تمام زیر ساختهای لازم اعم از سخت افزاری و نرم افزاری پس از اخذ مجوزهای قانونی از سازمان مقررات رادیویی، نهاد ریاست جمهوری و هماهنگی‌ با سازمانهای نظارتی کشور فراهم شده است.

کارگران و کارفرمایان برای استفاده از خدمات این سامانه باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و برای دریافت نام کاربری و رمز عبور اقدام کنند؛پس از آن می‌توانند شخصا با ورود به سامانه به نشانی prkar.mcls.gov.ir از تمام خدمات آن استفاده کنند.

نایب رئیس اتاق تعاون ایران بهترین کسب و کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را کسب و کارهای نوین و دانش بنیان دانسته و گفته است: هرجا نیروهای انسانی تحصیلکرده و متخصص از انباشت تاریخی و علمی و تخصص زیادی برخوردار باشد بستر خوبی برای توسعه دانش بنیان و دیجیتال به شمار می روند.+ 8
مخالفم - 23
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به سایت تیتربرتر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری