پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر

تقویم تاریخ

امروز: یکشنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
دوشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۶
۱۲
۰
نسخه چاپی

انجمن اولیا و مربیان در 97 هزار مدرسه دایر است

انجمن اولیا و مربیان در 97 هزار مدرسه دایر است
مدیرکل انجمن اولیا و مربیان  افزود: در 97 هزار مدرسه کشور انجمن اولیا و مربیان تشکیل می‌شود تا پیوند بین خانواده و مدرسه مستحکم‌تر شود، چرا که مشارکت در مدرسه، حق والدین است.

به گزارش تیتربرتر؛ به منظور برقراری هرچه بیشتر ارتباط میان خانواده و مدرسه در جهت تحکیم همکاری‌های تربیتی و ایجاد هماهنگی بین کلیه مراکزی که تمام و یا بخشی از اهداف آنها، هدایت و تهذیب افکار و تربیت اخلاق عمومی است، موسسه غیر انتفاعی وابسته به وزارت آموزش و پرورش به نام انجمن مرکزی اولیا و مربیان تشکیل شد.

کار انجمن مربیان چیست

در هر مدرسه هیئت منتخبی است از اولیای دانش‌آموزان و مربیان همان مدرسه که با تفاهم و صمیمیت به منظور تقویت همکاری و مشارکت اولیای دانش‌آموزان به‌منظور کمک به ارتقای کیفیت فعالیت‌های آموزش و پرورش، و گسترش ارتباط خانه و مدرسه، بر پایهٔ مقررات و ضوابط انجام وظیفه می‌نماید.

اهداف انجمن اولیاء و مربیان

اهداف انجمن اولیاء و مربیان
اهداف انجمن اولیاء و مربیان

 

-آگاه کردن اولیاء به لحاظ دینی – تربیتی – اخالقی و مشاوره در جهت هماهنگ کردن روش های تربیتی و آموزشی خانه و مدرسه.
-ایجاد و تحکیم پیوند عاطفی - اخالقی و انسانی بین اولیاء و مربیان.
-بهره مندی هرچه بیشتر از امکانات اولیاء تدارک و تکمیل امکانات آموزشی پرورشی و بهداشتی مدرس

مطالب مرتبط: بیش از ۲ هزار نیروی حق التدریسی در استان خوزستان جذب شدند

نقش انجمن اولیا و مربیان

هدف از انجمن تشکیل انجمن اولیا و مربیان، «آگاه ساختن پدران، مادران و مربیان به معارف اسلامی در رابطه با مسائل رشد و پرورش کودکان، نوجوانان و جوانان با توجه به نیازهای آنان از جهات مختلف معنوی، روانی، عاطفی، سیاسی، اجتماعی و بهداشتی»، «تبیین مسؤولیت‌ها و تقویت احساس آن در اولیا و مربیان نسبت به مسائل پرورشی فرزندان»، «ایجاد و تقویت و  تحکیم رابطه صمیمی بین اولیا و مربیان از یک طرف و فرزندان از طرف دیگر»، «فراهم کردن موجبات تحکیم مبانی شخصیت و تقویت خودآگاهی در کودکان، نوجوانان و جوانان»، «مطالعه و بررسی عللی که موجب ناسازگاری و یا عواملی که مانع رشد بدنی و روانی کودکان، نوجوانان و جوانان کشور شود و پیدا کردن راه‌های رفع علل و موانع بروز»، «آشنا ساختن اولیا به مسائل اقتصادی خانواده و جامعه و تخصص‌های ضروری و مورد نیاز کشور جهت راهنمایی شغلی فرزندانشان» و «جذب امکانات و نیروهای مردمی جهت مشارکت همه جانبه آن در پیشبرد اهداف آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران» است.

هفته انجمن اولیا و مربیان هر سال از 24 مهر آغاز می‌شود و تا 30 مهر ادامه دارد و برای هر روز این هفته نیز نامگذاری انجام می‌شود؛ برای امسال چهارشنبه 24 مهر روز «انجمن اولیا و مربیان، کارکردها و نقش‌‌ها»، پنج‌شنبه 25 مهر روز «انجمن اولیا و مربیان، مدرسه بدون دیوار»، جمعه 26 مهر روز «انجمن اولیا و مربیان، تبلور آموزه‌های دینی» و شنبه 27 مهر روز «انجمن اولیا و مربیان، موانع و آسیب‌ها» نامگذاری شده است.

همچنین یکشنبه 28 مهر روز «انجمن اولیا و مربیان، تقویت مدرسه محوری»، دوشنبه 29 مهر «پیوند اولیا و مربیان، اقتصاد مدرسه و توسعه منابع» و سه‌‌شنبه 30 مهر روز «انجمن اولیا و مربیان، گفتمان‌سازی سند تحول بنیادین» نام دارد. 

مراکز محلی آموزش خانواده ایجاد می‌شود

مراکز محلی آموزش خانواده ایجاد می‌شود
مراکز محلی آموزش خانواده ایجاد می‌شود

 

نوعلی عباسپور مدیرکل انجمن اولیا و مربیان  در مورد شعار امسال با «مشارکت در مدرسه، حق والدین است» نامگذاری شده، اظهار کرد: تأکید بر حقوق خانواده‌ها در مدرسه است.

وی با بیان اینکه در هفته پیوند انجمن اولیا و مربیان، انجمن‌های برتر را مورد تقدیر قرار می‌دهیم، گفت: ۲ درصد از انجمن‌های هر استان مورد تقدیر قرار می‌گیرند. 

مشارکت در مدرسه، حق والدین است

عباسپور از ایجاد مراکز محلی آموزش خانواده در هفته پیوند اولیا و مربیان خبر داد و افزود: در هر استان یک مرکز محلی آموزش خانواده را اختصاص دهیم تا به خانواده‌ها از همان زمان که فرزنددار می‌شوند، آموزش‌های لازم را ارائه دهند و گواهی نیز داده می‌شود.

وی با بیان اینکه 352 مرکز مشاوره خانواده داریم،‌ ادامه داد: در هفته پیوند اولیا و مربیان حدود 10 مرکز مشاور خانواده را هم راه‌اندازی می‌کنیم.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش از اجرای طرحی با قوه قضائیه خبر داد و گفت: تمدید این تفاهم‌نامه را در هفته پیوند اولیا و مربیان داریم که مدرسان را آموزش دادیم و آنها امسال آموزش‌ها را در مدارس آغاز می‌کنند.

وی از اجرای برنامه با معاونت امور زنان ریاست جمهوری خبر داد و افزود: دو دوره «تاب‌آوری اجتماعی» و «گفت‌وگوی بین نسلی» را سال گذشته در ۱۲ استان برگزار کردیم که امسال این طرح را در استان‌های باقیمانده انجام می‌دهیم.

ایجاد اتاق گفت‌وگوی اولیا و مربیان در 30 درصد مدارس

اتاق گفت‌وگوی اولیا و مربیان طرحی است که از سال گذشته اجرا شد و هدف، فرصتی برای تعامل بیشتر اولیای دانش‌آموزان و مسؤولان مدرسه و برنامه‌ریزی مناسب جهت رشد تمام ساحتی دانش‌آموزان است.

آقای احمدی که عضو انجمن اولیا و مربیان مدرسه فرزندش است، اظهار کرد: در مدرسه فرزندم اتاق گفت‌وگو سال گذشته ایجاد شد که باعث شد اعضای انجمن اولیا و مربیان در مدرسه جایی برای خود داشته باشند و جلسات متعددی آنجا برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: درِ این اتاق هر روز هفته به غیر از روزهای تعطیل باز است و والدین دانش‌آموزان می‌آیند و درباره مسائل فرزندان و مدارس حرف می‌زنیم؛ مدیر، معاونان و معلمان مدرسه هم به این اتاق رفت و آمد دارند و ارتباط بین والدین و مدرسه خیلی بیشتر شده است؛ به‌گونه‌ای که حتی مشکلات مدرسه راحت‌تر شناسایی و حل می‌شود.  

مطالب مرتبط: اعمال رتبه بندی فرهنگیان از حقوق مهرماه

عباسپور با اشاره به ایجاد اتاق گفت‌وگوی اولیا و مربیان در مدارس، گفت: سال گذشته این طرح در ۱۰ درصد مدارس انجام شد که امسال در ۲۰ درصد دیگر مدارس انجام می‌شود البته برخی مناطق اتاق گفت‌وگو را در 30 درصد مدارس خود راه‌اندازی کردند.

وی با بیان اینکه انتشارات پیوند هر ماه یک کتاب منتشر کرده است، ادامه داد: هر سال یک کتاب راهنما را در هفته پیوند در اختیار همه مدارس قرار می‌دهیم و کتاب شرح وظایف آنهاست تا از طریق راهنما، جلسات خود را برگزار کنند چرا که جلسات آنها در هفته پیوند اولیا و مربیان آغاز می‌شود.

گفتنی است پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ و در سال ۱۳۵۸ با تصویب یک ماده واحده توسط شورای انقلاب (که در آن زمان جایگزین مجلس شورای اسلامی بود)، کارکنان انجمن ملی اولیا و مربیان مشمول قانون استخدام کشوری شدند و سازمان انجمن اولیا و مربیان به‌طور مستقل و به سرپرستی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش پایه‌ریزی شد. اساس‌نامه انجمن در سال ۱۳۶۷ مورد تصویب شورای عالی آموزش و پرورش قرار گرفت .

در همین راستا هفته پیوند اولیا و مربیان هر ساله در ایران از تاریخ ۲۴ تا ۳۰ مهرماه برگزار می‌شود که هیئتی منتخب از پدران و مادران، دانش‌آموزان و مربیان، با هدف همکاری در راه پیشبرد امور آموزش و پرورش دانش‌آموزان گرد هم می‌آیند.

گردآورنده: علی اکبر رضایی+ 12
مخالفم - 8
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به سایت تیتربرتر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری