جمعه, ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ ۲۲:۲۷

واکنش چهره های مطرح به ماجرای مرگ مهسا امینی

واکنش چهره های مطرح به ماجرای مرگ " مهسا امینی "
مرگ مهسا امینی واکنش های زیادی از سوی رئیس جمهور ، وزیر کشور، اسحاق جهانگیری ،حسن خمینی، علی دایی و بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران به همراه داشت.

به گزارش تیتربرتر ؛ در چند روز اخیر ماجرای بازداشت مهسا امینی دختر سنندجی توسط گشت ارشاد که پس از آن دچار حادثه شده و به کما رفته بود ، در فضای مجازی پخش شد . عصر امروز جمعه، 25 شهریور با تایید مرگ مهسا امینی توسط دایی او ، واکنش های زیادی از سوی مسئولان ، هنرمندان و ورزشکاران در پی داشت.

واکنش ها به مرگ مهسا امینی

واکنش ها به مرگ مهسا امینی
واکنش ها به مرگ مهسا امینی

 

در ادامه به واکنش ها و صحبت های چهره های سرشناس به این ماجرا در فضای مجازی می پردازیم.

واکنش و دستور رئیس جمهور

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، به وزیر کشور دستور داد ماجرای مهسا امینی را پیگیری و گزارش کامل را ارائه کند. وزیر کشور در پی دستور رئیس‌جمهور خطاب به معاون امنیتی وزارت کشور اعلام کرد: با توجه به دستور رئیس‌جمهور، در خصوص حادثه پدیدآمده برای خانم مهسا امینی، علت حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را به اینجانب گزارش کنید.

واکنش وزیر کشور

 احمد وحیدی وزیر کشور در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در مورد این ماجرا اظهار کرد : در مورد بررسی فوت این خانم لازم است چند اقدام صورت بگیرد؛ ما با وزارت بهداشت و سازمان پزشکی قانونی صحبت کردیم تا ان‌شاءالله دوستان با بررسی های کارشناسی، به سرعت دلیل فوت خانم امینی را اعلام کنند. از فرماندهی فراجا نیز خواسته شده است تا کلیه دلایل و موارد را جمع‌آوری کنند. همچنین از معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور خواسته شد تا بر این کار نظارت کنند. ان‌شاءالله این مسئله در اسرع وقت بررسی و دلایل بروز آن مشخص خواهد شد؛ البته بخش زیادی از مسئله به روشن شدن دلایل پزشکی ناشی از این فوت برمی‌گردد.

وحیدی افزود : من خواهش می‌کنم عزیزانی که در این باره اظهار نظر می‌کنند، فرصت دهند تا نتایج بررسی‌ها مشخص شود زیرا ممکن است اظهار نظرهایی کنند که با واقعیت مطابقت نداشته باشد و این باعث می‌شود که فضایی آغشته از مسائل مبهم و غیرصحیح به وجود بیاید. از استانداری تهران نیز خواسته شده است که آنچه در این پرونده در سطح استان تهران بوده را بررسی کنند.در حال حاضر تمامی دستگاه های مربوطه به دنبال این هستند تا این موضوع را در اسرع وقت روشن کنند و علت فوت خانم امینی در اسرع وقت به استحضار ملت ایران و ریاست محترم جمهور که دستور رسیدگی داده بودند، برسد.

واکنش سید حسن خمینی

 پیش از فوت مهسا امینی ، ظهر امروز ، سید حسن خمینی نوه امام خمینی (ره) در صفحه اینستاگرام خود بیان کرد : در آستانه اربعین سید مظلومان اباعبدالله الحسین(ع) خبر به کما رفتن خانم مهسا(ژینا) امینی پس از حضور در مجموعه نیروی انتظامی ،احساسات جامعه ما را جریحه دار و اذهان را مشوش کرده است.بدون شک مسئولان نیروی انتظامی باید به صورت شفاف و دقیق نسبت به آنچه که به نام «توجیه و آموزش» بر این دختر ۲۲ ساله رفته است، پاسخگو باشند.قوه قضاییه نیز با توجه به مسئولیت ذاتی خود، و نیز رویکرد دوره جدید که مبتنی بر پیگیری حقوق عامه و پاسخگویی به افکار عمومی عنوان شده است، با مقصران این حادثه تلخ برخورد فوری و قاطع کند.

وی افزود : عدم برخورد بهنگام و قانونی، و عدم توقف روندهای معیوبی که هر از چندی موجب بروز حادثه می‌شود، بیم تکرار این قبیل فجایع را بالا می‌برد.هم چنین لازم است عاجزانه دعا کنیم تا خدای متعال به این خواهر گرامی سلامت عطا کند.

واکنش قالیباف ، دستور رسیدگی به کمیسیون امور داخلی

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ، ضمن ابزار تاسف بابت اتفاق تلخ اخیر در پیامی نوشت :

بسم الله الرحمن الرحیم
اتفاق تلخ اخیر برای یکی از بانوان در یکی از بخش های پلیس تهران، سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و تاسف شدید اینجانب شد.
در این زمینه ضمن تاکید بر اینکه فصل الخطاب همه برای موضوعات مختلف از جمله مسائل اجتماعی و فرهنگی باید عمل به قانون و رفتار قانون‌مندانه باشد، به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ماموریت می‌دهم همه ابعاد این موضوع را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارایه کند. در صورتی که در گزارش کوتاهی و تقصیری مشاهده شد، در گزارش ارائه شده، الزامات لازم برای جلوگیری از تکرار این قبیل موارد مورد توجه قرار گیرد.

واکنش اسحاق جهانگیری

واکنش اسحاق جهانگیری
واکنش اسحاق جهانگیری

 

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در دولت یازدهم و دوازدهم ، با انتشار پستی در صفحه اینستاکرام خود نوشت :

نمی توان از کنار حادثه تلخ برای خانم مهسا امینی بی تفاوت گذشت، رئیس‌جمهور گزارشی صریح و شفاف از این حادثه و موارد مشابه به مردم ارائه دهد، با عوامل و مقصران آن برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد، این‌گونه رفتارهای غیر اخلاقی و غیر اسلامی برای همیشه متوقف شود.

واکنش انسیه خزعلى

انسیه خزعلی معاون امور زنان و ریاست جمهورى ، در این خصوص در توئیتی اظهار کرد :

در مرحله نخست در شوراهای قانونگذاری تمامی بایسته‌ها و اقتضائات انذاری جهت هرگونه مواجهه اجتماعی را مبسوط شرح داده‌ایم. ‏سپس در جلسه رودر رو و نخبگانی نکاتمان را به سردار اشتری منتقل نموده‌ایم.
همچنین لایحه حفظ کرامت زنان را دائما از مجلس پیگیریم.
در واقعه ناگوار حاضر نیز با ارسال نامه رسمی به وزارت کشور بدنبال توضیح بیشتر ماجرای حادث شده‌ایم، واقعه‌ای که ما را هم عمیقا متاثر کرده‌ است.
 این ماجرا بیش از گذشته تذکر می‌دهد که اجرای قوانین نیازمند فرهنگ‌سازی تاثیرگذار است.

مطالب مرتبط :

واکنش علی دایی

واکنش علی دایی
واکنش علی دایی

 

علی دایی در واکنش به فوت مهسا امینی در صفحه اینستاگرام نوشت:

چه به روزگار این سرزمین آوردید؟
دخترم میپرسد چه اتفاقی افتاده؟
چه پاسخی دارم؟
به کدامین گناه؟

واکنش وریا غفوری

واکنش وریا غفوری
واکنش وریا غفوری

 

وریا غفوری کاپیتان سابق استقلال تهران با انتشار استوری در صفحه اینستاگرام خود به این ماجرا واکنش نشان داد.

واکنش علی کریمی

واکنش علی کریمی
واکنش علی کریمی

 

 

واکنش علی کریمی
واکنش علی کریمی

 

علی کریمی با انتشار یک پست در صفحه شخصی اینستاگرام خود و دو استوری به این موضوع واکتنش داد.

واکنش دختر شهید رکن آبادی

واکنش دختر شهید رکن آبادی
واکنش دختر شهید رکن آبادی

 

دختر شهید رکن آبادی در استوری صفحه اینستاگرام خود نوشت : هی مینویسم و پاک میکنم ، مینویسم و پست نمیکنم ..باز هم ساکت میشوم که نگویم آب به آسیاب دشمن ریختید ، ولله که دشمن آن نادان هایی هستند که با رفتار های سلیقه ای و کنترل نشده فاصله نظام و مردم را بیشتر میکنند.. ولله که نمیگذرم از کسانی که خون پدر شهیدم را هدر می کنند .. اینقدر یتیمی نکشیدیم که با نظام اینطور کنید ..بی پدر نشدیدم که پدران بی دختر شوند..

واکنش محمد رضا شفیعی کدکنی

محمد رضا شفیعی کدکنی با تخلص م. سرشک ادیب، نویسنده، پژوهشگر، استاد دانشگاه تهران در این خصوص گفت :

تبار نامه خونین این قبیله کجاست
که بر کرانه شهیدی دیگر بیافزایند ؟
کسی به کاهن این معبد شگفت نگفت :
بخور آتش و قربانیان پی در پی
هنوز خشم خدا را فرو نیاورده ست ؟

هنرمندان و ورزشکاران زیادی از جمله امیر مهدی ژوله ، حسین مهری ، ستاره اسکندری ، علی جهانبخش ، مهدی یراحی ، اصغر فرهادی ، رضا گلزار ، بهرام رادان ، حسین ماهینی ، اسداله یکتا ، محسن کیایی و ... به این ماجرا واکنش دادند.

آنچه دیگران می خوانند :