جمعه, ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۳۴

مناظر زیبا چهارمحال و بختیاری اردل

مناظر زیبا چهارمحال و بختیاری" اردل"
اردل شهری کهن در چهارمحال بختیاری است. مردمان این شهرستان وحومه دارای گویش،موسیقی وآداب بختیاری هستند.در کتب قدیمیاردل را به نام‌های بردر، بردل و آردال خوانده‌اند. این شهر با آب و هوای معتدل سرد و خشک از مراکز ییلاقی ایل هفت لنگ بختیاری می‌باشد. ابزارهای سنگی یافت شده در منطقه مربوط به دوره پارینه سنگی و دوره آغاز نوسنگی است که حکایت از قدمت 10 تا 11 هزار ساله آن دارد.

 تیربرتر ؛ اردل سرزمین چشم اندازها و مناظر طبیعی، جنگلی، کوهستانی و دیار آبشارهای پر آبی چون تنگ زندان و معدن است. در این منطقه چندین جاذبه گردشگری چون چشمه‌های مولا، سرداب، سرخون، نواحی جنگلی دیناوران، دورک، شلیل، گندمکار وجود دارد. پل بهشت آباد، مقبره خوانین بختیاری از جاذبه‌های تاریخی این سرزمین است که توأم با چشم اندازهای دل انگیز طبیعی، اردل را یک منطقه مستعد گردشگری معرفی می‌کند

دیدنی های اردل:

باغ رستم

www.titrebartar.com

آبشارهای زیبای باغ رستم در تنگ درکش ورکش و در فاصله ۶ کیلومتری شهرستان اردل در زمره زیباییهای طبیعی به شمار می رود اما برای گردشگران ناشناخته مانده است.

ابشار دره عشق

www.titrebartar.com

www.titrebartar.com

www.titrebartar.com

در بخش جنوب غربی استان و دربخش ناغان واقع گردیده است.این آبشار در دل جنگلهای منطقه ی حفاظت شده ی هلن و در منطقه مشایخ قرار داشته و منظره ای زیبا و دیدنی را برای علاقه مندان به طبیعت رقم زده است . این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و بیش از یکصد متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان ها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را به وجود آورده است.

مطالب مرتبط :

آبشار زرد لیمه

www.titrebartar.com

این آبشار زیبا در شهرستان اردل و در بین کوه‌های زاگرس، انتهای دره لیمه واقع شده است و رودخانه بازفت از کنار آن عبور می‌کند.آبشار زرد لیمه جزو بزرگ‌ترین و عریض‌ترین آبشارهای ایران با عرض ۶۵ و ارتفاع ۴۰ متر است. مسیر دسترسی به آبشار زرد لیمه راحت نیست. برای دسترسی به آبشار، باید از صخره‌ها بالا بروید و راهی پر پیچ و خم را پیمایید. صعب‌العبور بودن مسیر دسترسی به آبشار، یکی از علت‌های بکر ماندن این منطقه است

حاشیه رودخانه ارمند

www.titrebartar.com

از مناطق کوهستانی مرتفع شرق و دشت‌های مرکزی استان سرچشمه گرفته و پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت نموده و با پیوستن به رودخانه بازفت، به سد کارون ۴ می‌ریزد.

ابشار لندی

 

www.titrebartar.com

www.titrebartar.com

www.titrebartar.com

روستای سر اقا سید

www.titrebartar.com

www.titrebartar.com

www.titrebartar.com

روستایی تاریخی واقع در چهارمحال و بختیاری که از جنوب به استان اصفهان و از غرب به خوزستان می‌رسد. روستای زیبای سرآقاسید یکی از جاذبه‌های تفریحی منطقه کوهرنگ می‌باشد.

انچه دیگران می خوانند :