سه شنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۳۹

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401
نماینده مردم گرمی در مجلس گفت: علیرغم مصوبه مجلس و همراهی دولت، عده‌ای با ایرادات بنی اسرائیلی و کارشکنانه مانع اجرای به موقع طرح رتبه‌بندی معلمان شده‌اند.

به گزارش تیتربرتر؛ وزیر آموزش و پرورش گفت بیش از ۵۰ گروه از معلمان به بنده نامه نوشتند و نسبت به رویکرد صدا و سیما در خصوص رتبه بندی نقد داشتند و خواستار این بودند که صداو سیما دست از سرشان بردارد.

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401
شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401

 

یوسف نوری در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری اجرایی سند نظام جامع راهنمایی و مشاوره و کمیته ملی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید حسن صیادخدایی و تبریک سالروز فتح خرمشهر اظهار کرد: ما مدیون خون شهدا و امام شهدا هستیم. امیدواریم شاهد حرکت‌های جهادی باشیم. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم مشارکت مردم را در عرصه‌های سیاسی اجتماعی مهم می‌دانند.

وی افزود: توجه به آموزش و پرورش یک توجه جدی است؛ باید وزارت آموزش و پرورش انسجام و همگرایی درونی داشته باشد. در جنگ تعلیم و تربیت باید این امر مهم دیده شود.

نوری بیان کرد: حدود ۳ تا ۵ هزار دکترمعلم داریم که باید مهارت لازم را داشته ‌باشند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ضروری است در امر آسیب‌های اجتماعی جدیت داشته باشیم و کار را به انجام برسانیم. ۸۰ درصد ناسازگاری‌هایی که منجر به آسیب‌های اجتماعی می‌شوند ریشه در عوامل زمینه‌ای دارند؛ عواملی مانند خود فرد و ۳ سال اول زندگی او.

وی اظهار کرد: یکی از کارهای رسانه ملی در دوران کرونا راه‌اندازی مدرسه تلویزیونی بود که کار بسیار ارزشمندی بود.

وی همچنین با اشاره به عملکرد صدا و سیما درخصوص حوزه آموزش و پرورش گفت: برنامه تلویزیونی مدرسه ایران در زمان کرونا اقدام مناسبی بود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به صدا و سیما هم نقد دارم، عنوان کرد: بیش از ۵۰ نامه از گروه‌های مختلف معلمان دریافت کردم که نسبت به رویکرد صدا و سیما در خصوص رتبه‌بندی نقد داشتند و خواستار این بودند که صدا و سیما دست از رتبه بندی بردارد. و آنقدر درباره حقوق نگوید. من به آقای جبلی هم نامه نوشتم که از موضوع رتبه‌بندی دست بردارید.

نوری خاطرنشان کرد: چرا برای کارکنان دستگاه خودتان برنامه نمی‌سازید. کدام رسانه جز صدا و سیما، کنکور را ‌تا این حد بزرگ جلوه داده است؟ چرا به موضوعات اساسی آموزش و پرورش پرداخته نمی‌شود؟ تبلیغات کلاس‌های کنکور در صدا و سیما منتشر می‌شود، در مدرسه‌ها اجازه برگزاری این‌ها وجود ندارد.

وی افزود: انتظار داریم که رسانه و دانشگاه در فرآیند حکمرانی آموزش و پرورش همکاری کنند.

نوری با بیان اینکه معلم خط مقدم نظام تعلیم و تربیت است، افزود: در این حوزه باید چند اقدام صورت گیرد، در وهله اول دانشگاه باید دانشگاه شود، دانشگاه یکی از ظرفیت های آموزش و پرورش است، هنوز معلم ویژه کلاس چند پایه به تعداد کافی وجود ندارد.

وی یادآور شد: همچنین باید حوزه مشاوره هم گسترده شود، رشته مشاوره یک سال است که راه اندازی شده و هنوز فارغ التحصیلی از این رشته را نداریم، ۳۲ هزار مشاور نیاز داریم که باید تخصصی در این حوزه جذب شوند.

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401
شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401

 

وزیر آموزش و پرورش گفت: نظام تعلیم و تربیت برای خود تصمیم نمی‌گیرد، بطور مثال ستاد مقابله با کرونا سه سال پیش تصمیم گرفت و مدارس را تعطیل کرد، از روزی که کار را دست گرفتیم، برای بازگشایی حضوری مدارس تلاش کردیم و خوشبختانه رییس ستاد ملی مقابله با کرونا برای آموزش حضوری با دریافت عدله این امر را پذیرفتند.

وی همچنین به ظرفیت تشکل‌ها در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: باید تشکل‌های مختلف برای دانش آموزان به ویژه در دوره ابتدایی ایجاد شود. همچنین باید آموزش‌های نوین را جایگزین آموزش‌های کلیشه‌ای معلمان کنیم.

نوری اظهار کرد: مجوز انجمن‌ها برای ورود به حوزه آسیب های اجتماعی باید با شرایط خاصی در آموزش و پرورش هماهنگ باشد، در این راستا از نیروهای جهادی و از ظرفیت حلقه میانی هم می‌توان استفاده کرد، اگر به یک دانشگاه علوم پزشکی برویم و درخواست نیرو دهیم، بی شک کمبودها رفع می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین دانشگاه‌های تهران، علامه و امام صادق و غیره استادان زیادی دارند که می توانند حتی از راه دور همکاری مناسبی با آموزش و پرورش داشته باشند، آموزش و پرورش به دلیل مردمی بودن، جز با کمک مردم اداره نمی‌شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: باید به مردم اجازه دهیم که نقش خود را در امور آموزش و پرورش ایفا کنند، باید از ظرفیت اشخاص حقیقی و حقوقی مانند حوزه‌های علمیه استفاده شود، برخی از دانش آموزان هنوز با موضوع توحید به درستی آشنا نشدند که این موضوع مشکل ساز است.

نوری افزود: ان شالله اقدامات انجام شود و غربالگری و تحقیقات به درستی صورت گیرد و با برنامه نظام مند از معضلات جلوگیری کنیم.

مطالب مرتبط:

موانع رتبه بندی چیست؟

موانع رتبه بندی چیست؟
موانع رتبه بندی چیست؟

 

صلاح‌الدین هرسنی فعال فرهنگی طی یادداشتی در شماره امروز همدلی با عنوان رتبه‌بندی معلمان، گروگان وزارت آموزش‌وپرورش نوشت: اگرچه در واقعی یا ساختگی بودن شخصیت ملانصرالدین تردید‌هایی در میان ایرانیان، افغانستان و جمهوری آذربایجان وجود دارد، اما نمی‌توان منکر داستان‌های طنزآمیز فراوانی از او بود که به لحاظ نمادین و تمثیل بابت شباهت سازی برخی رویداد‌ها در میان ایرانیان و سایر بلاد فارسی‌زبان، نقل می‌شود. دراین‌ارتباط، یکی از داستان‌های منتسب به او، داستانی در شایعه‌سازی پختن آش و توزیع و پخش آن در کوچه بالایی محل زندگی اوست.

بر طبق این روایت روزی ملانصرالدین برای خرید نان به نانوایی رفت و، چون صف نانوایی شلوغ بود، فکری به ذهنش رسید و اعلام کرد که در کوچه بالایی آش نذری می‌دهند. مردم محل به‌مجرد شنیدن این خبر، کاسه‌ها و برخی حریص‌تر‌ها قابلمه‌ها را برداشته و برای گرفتن آش نذری، صف نان را رها کردند و به‌سوی آدرس غلط روان شدند. هنگامی‌که همه رفتند، ملا در یک‌لحظه پیش خود فکر کرد، نکند واقعاً دارند آش نذری می‌دهند و نکند او از چنین آشی بی‌نصیب بماند.

به همین دلیل بدون اینکه نان بخرد، خود نیز به دنبال مردم به‌سوی محل خیالی برای گرفتن آش راهی شد! داستان رتبه‌بندی معلمان شبیه به همان شایعه ملانصرالدین در پختن و توزیع آش همسایه‌ای است که همگان از وزیر، سفیر، معلم، بقال سر کوچه‌ها، اغلب قاطبه مردم و شاید هم کلاغ آسمان‌ها و به روایتی جملگی از وعده دولت در اجرایی سازی آن خبر دارند.

به‌این‌ترتیب و با وجود آنکه لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس به تصویب رسید و آیین‌نامه اجرای آن به نگارش درآمد و خبر اجرایی سازی آن از دی‌ماه ۱۴۰۰ رسانه‌ای شده است و حتی به جهت اهمال و بی‌توجهی به تأخیر در اجرای آن موجب اعتراض و تحصن معلمان در شهر‌ها شده و در مقبول‌ترین شرایط قرار بود که در آستانه روز معلم در ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ وزیر آن را به‌عنوان شگفتانه (سورپرایز) به معلمان هدیه دهد، حالا خبر رسیده است که اجرایی سازی این طرح به شهریورماه موکول شده است.

دلیل آن نیز آن‌گونه که در شبکه‌های خبری و از قول وزیر آموزش‌وپرورش نقل و عنوان‌شده، به جهت حفظ نیروهاست، چراکه برخی از نیرو‌ها آن‌گونه که وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده است، امسال بازنشسته می‌شوند و در صورت اجرای رتبه‌بندی شاید این معلمان حاضر به ادامه و همراهی نباشند؛ بنابراین و طبق انگاره‌های وزیر محترم اگر رتبه‌بندی اجرا شود ممکن است بازنشستگی سبب کمبود و کاهش نیروی انسانی برای آموزش در این وزارتخانه شود.

حال و اگرچه ممکن است ادله و محاجات وزیر آموزش پرورش در احاله اجرای رتبه‌بندی در شهریورماه جهت حفظ نیرو‌ها تا حدودی قابل توجیه باشد، اما به نظر می‌رسد با توجه به بدعهدی و عدم توجه کافی به شأن و معیشت معلمان، تمایل و اراده‌ای برای اجرای رتبه‌بندی وجود ندارد. وعده‌سازی و احاله اجرای رتبه‌بندی به آینده آیا مفهومی جز به گروگان گرفتن اجرای رتبه‌بندی ندارد؟ و اگر ندارد پس چرا بودجه اجرای رتبه‌بندی اعلام‌شده و حتی تراز و پایه معلمان نیز طبق آیین‌نامه اجرای رتبه‌بندی در خبر‌ها رسانه‌ای و اعلام‌شده است؟

در واقع رفتار وزارت آموزش پرورش فقط مانند خبر ملانصرالدین یک شایعه است نه واقعیت، بنابراین نه کاسه‌ای از آش وزیر برای معلمان پر می‌شود و نه قابلمه‌ای؛ و مهم‌تر از همه آنکه ممکن است کاسه وزیر هم از شایعه خبر آش دولت همچون ملانصرالدین خالی بماند! به جرات می‌توان گفت که اجرای رتبه‌بندی معلمان با کارشکنی‌ها و اشکال و ایرادتراشی بر برخی مواد و تبصره‌های آن و همچنین با توجه به عدم بودجه کافی در شهریورماه نیز اجرایی نمی‌شود و فقط و فقط در سطح وعده باقی می‌ماند و از عمل خبری نیست.

محققا وعده سازی و ایجاد امید کاذب و نقض مکرر این وعده‌ها و احاله آن به آینده نامعلوم، پیامدی جز ایجاد خشم و اعتراض و همچنین تحصن سازمان‌یافته ندارد و این آشی است که دولت و وزیر آن را برای معلمان پخته‌اند. فراموش نکنیم که اگر قرار است تحولی بنیادین در نظام آموزش‌وپرورش به وجود آید و تلاشی ادعایی در رد و بطلان سند ۲۰۳۰ یونسکو رقم بخورد، چنین تحولی فقط و فقط از رهگذر یک حقوق مکفی، انگیزشی و پایداری در وضعیت معیشتی معلمان ممکن می‌شود.

برای تحقق چنین آرمانی نیاز به وعده سازی کاذب و به سخره گرفتن نیاز‌های معیشتی معلمان نیست. معلمان کارگزاران اصلی فرهنگ و مجریان مؤثر در نظام سازی ارزش‌ها و آرمان‌ها محسوب می‌شوند و رسیدن به چنین مقامی یک افتخار بس بزرگ و مبارکی است. پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز یکی از افتخاراتش آن بود که به‌عنوان معلم برانگیخته و مبعوث شده بود. نباید تنها با این توجیه که معلمی شغل انبیاست، از توجه به نیاز‌ها و سختی‌هایی که معلمان تحمل می‌کنند چشم پوشید.

امید است که قصه پر غصه اجرای رتبه‌بندی معلمان مشمول داستان شایع توزیع آش ملانصرالدین نشود!

آنچه دیگران می خوانند: 

گردآورنده: علی اکبر رضایی