سه شنبه, ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۰۵

پشت پرده گرانی ماکارونی در اردیبهشت 1401

پشت پرده گرانی ماکارونی در اردیبهشت 1401
نرخ جدید ماکارونی اعلام شد.

به گزارش تیتربرتر؛ بعد از برنج و گوشت به نظر می‌رسد حالا دهک‌های پایین جامعه باید به فکر حذف ماکارونی از سفره‌هایشان باشند. 

قیمت ماکارونی در اردیبهشت 1401

قیمت ماکارونی در اردیبهشت 1401
قیمت ماکارونی در اردیبهشت 1401

 

قیمت قبلی ماکارونی ۵۰۰ گرمی، ۷۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی به ترتیب ۶۳۰۰، ۸۶۰۰ و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

طبق اعلام سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکننده، حداکثر قیمت مصرف کننده انواع ماکارونی رشته ای ساده با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده ۵۰۰ گرمی ۱۷ هزار تومان، ۷۰۰ گرمی ۲۴ هزار تومان و ۱۰۰۰ گرمی ۳۴ هزار تومان تعیین شد.

عباس تابش طی نامه‌ای به معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) با اشاره به اعلام نرخ گندم بخش صنف و صنعت از سوی  وزارت جهاد کشاورزی و تعیین نرخ آرد و تصویب آن در جلسه مورخ کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی و مکاتبات متعدد انجمن‌های کارخانه های ماکارونی مبنی بر درخواست افزایش قیمت محصولات تولیدی به دلیل افزایش هزینه‌های مرتبط از قبیل دستمزد، کرایه حمل، بسته بندی و ...، اعلام کرد که با لحاظ آرد ۲۷ درصد سبوس گیری شده و طرح موضوع در جلسه ستاد تنظیم بازار، حداکثر قیمت مصرف کننده انواع ماکارونی رشته ای ساده با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده ۵۰۰ گرمی ۱۷ هزار تومان، ۷۰۰ گرمی ۲۴ هزار تومان و ۱۰۰۰ گرمی ۳۴ هزار تومان تعیین شد.

همچنین در این نامه تاکید شده که قیمت سایر احجام باید به تناسب عملیاتی شده و در خصوص سایر محصولات تولیدی مطابق ضوابط قیمت گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمتها اقدام شود.

قیمت قبلی ماکارونی ۵۰۰ گرمی، ۷۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی به ترتیب ۶۳۰۰، ۸۶۰۰ و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

علت گرانی ماکرونی چیست؟

علت گرانی ماکرونی چیست؟
علت گرانی ماکرونی چیست؟

 

پس از افزایش ناگهانی قیمت آرد در سال جاری حالا نوبت به گرانی محصولات وابسته به آرد رسید. آن‌طور که رئیس ‌انجمن آردسازان می‌گوید با پنج برابرشدن قیمت آرد، احتمالا قیمت ماکارونی هم رشد دو برابری را تجربه کند.

ترکش‌های رشد نجومی قیمت آرد صنعتی حالا به محصولات وابسته رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت آرد برای اصناف و صنایع از ۲۵۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان در سال جدید رسید. موضوعی که می‌تواند قیمت ماکارونی، کیک، کلوچه، نشاسته، رشته و … را تحت تاثیر قرار دهد.

این موضوع تا حدی نگران‌کننده است که حتی روزنامه کیهان در گزارش امروز خود به نقد آن پرداخت. این روزنامه حامی دولت به نقل از رئیس انجمن آردسازان نوشت: با پنج برابر شدن نرخ آرد، قیمت ماکارونی دو برابر می‌شود.

البته محمدرضا مرتضوی این موضوع را هم توضیح داد که افزایش قیمت آرد مربوط به آرد نانوایی‌های دولتی و آزادپز نمی‌شود. بلکه آردی که در اختیار کارخانجات ماکارونی‌سازی، کیک، کلوچه، نشاسته و رشته‌پزی قرار می‌گیرد از  ٢۵٠٠ تومان به ١٢ هزار تومان رسید.

مطالب مرتبط:

قیمت ماکارونی دوباره افزایش می‌یابد؟

قیمت ماکارونی دوباره افزایش می‌یابد؟
قیمت ماکارونی دوباره افزایش می‌یابد؟

 

او افزود: قیمت ماکارونی (هر کیلوگرم) در برندهای مختلف تاکنون بین ١٣ تا ١۵ هزار تومان قرار داشت. با توجه به افزایش پنج برابری نرخ آرد، نمی‌توان انتظار داشت که بازار ماکارونی بدون نوسان به کار خود ادامه دهد.

مرتضوی تشریح کرد: اگر تا کنون قیمت ماکارونی افزایش نیافته، به این دلیل است که هنوز شرکت‌ها برای خرید جدید مراجعه نکرده‌اند. به همین دلیل وقفه ١۵ روزه‌ای در تولیدات صنف و صنعت رخ می‌دهد.

پیش از این نیز بررسی‌های تجارت‌نیوز نشان داد که قیمت خرید آرد برای قنادی‌ها در کمتر از یک در سال جدید رشد ۵۷ درصدی داشت.

حال دولت برای اینکه از افزایش نرخ آرد نانوایی‌ها جلوگیری کند، تصمیم گرفت که به شکل دستوری بهای این محصول را ثابت نگه دارد.

مرتضوی در این زمینه هم توضیح داد که با توجه به افزایش حقوق کارگران و هزینه‌های حمل‌ونقل قاعدتاً قیمت نان هم باید افزایش یابد. اما تا کنون این اتفاق رخ نداد.

پیش از این نیز سیاست‌های دستوری دولت بارها به شکست انجامید، اما مشخص نیست چرا بار دیگر در حال تکرار آن است؟ گویا این بار بازار ماکارونی را باید قربانی برخوردهای پلیسی سیاست‌گذاران بدانیم.

حال در شرایطی که علاوه بر نابسامانی بازار داخلی آرد، جنگ روسیه و اوکراین هم بازار مواد غذایی جهان را با بحران مواجه کرده، مشخص نیست چطور دولت ایران می‌خواهد این بازار را تحت کنترل درآورد؟

پشت پرده افزایش قیمت ماکرونی

مرتضی عزتی، اقتصاددان به بررسی عوامل موثر بر افزایش قیمت کالاهای اساسی از ابتدای سال تاکنون پرداخت و درخصوص چگونگی وضعیت تورم در سال 1401 به «ابتکار» گفت: کالاهای اساسی طی روزهای اخیر به شدت افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند اگر دولت بخواهد قیمت کالاهای اساسی را افزایش دهد در حالی که هزینه تولیدکنندگان را نیز به شدت بالا برده است نرخ تورم در سال جاری بسیار بالا خواهد رفت و با وضعیت درآمد فعلی که مردم دارند بدون شک بسیاری از خانوارها برای تامین حداقل نیازهای خود در سال ۱۴۰۱ با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهند شد.

این اقتصاددان افزود: دولت نرخ آب، برق و گاز را به شدت بالا برده، از سوی دیگر رقم بالایی را برای دستمزد در نظر گرفته است در چنین شرایطی هزینه تولیدکنندگان به دلیل همین مسائل بیش از ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، این مسئله خود تورم قابل توجهی را در اقتصاد ایجاد خواهد کرد.

وی تاکید کرد: اگر دولت بخواهد قیمت کالاهای اساسی را روزانه بالا ببرد احتمالاً تورم شدیدی در انتظار اقتصاد ما خواهد بود مگر اینکه شرایط طور دیگری پیش برود.

عزتی در ادامه صحبت‌هایش به تاثیر به نتیجه رسیدن مذاکرات و کاهش نرخ ارز در اقتصاد اشاره کرد و در این باره گفت: اگر ما بتوانیم به برجام بازگردیم و به دنبال آن کاهش نرخ ارز را داشته باشیم این مسائل شاید بتواند به تولیدکنندگان کمک کند و آنها بخشی از هزینه‌های خود را کاهش دهند. در این شرایط تورم شاید تا حدودی کنترل شود در غیر این صورت تورم به خصوص در بخش کالاهای اساسی سرسام‌آور خواهد شد.

ما توان کنترل تورم را داریم اما اگر بخواهیم

وی در پاسخ به این پرسش که به جز مسئله برجام آیا در داخل می‌توان با سیاست‌های از افزایش بی رویه قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کرد یا خیر، گفت: ما در کشور توان کاهش تورم را داریم اما با سیاست‌هایی که به کار گرفته می‌شود به نظر نمی‌رسد که کاهش تورم هدف اصلی ما باشد. هنگامی که ما هزینه تولید، دستمزد کارگران، هزینه آب برق و گاز را افزایش می‌دهیم قطعاً به دنبال کاهش قیمت در بخش‌های مختلف از جمله کالاهای اساسی نیستیم، برعکس به دنبال این هستیم که منابع و درآمد دولت را افزایش بدهیم.

وی افزود: در همه جای دنیا افزایش منابع و درآمد دولت از طریق مالیات و یا گران کردن کالاها و خدمات دولتی به معنای این است که ما می‌خواهیم تولید را کاهش بدهیم هنگامی که تولید کاهش پیدا کند چه بخواهیم و چه نخواهیم تورم تشدید خواهد شد. به نظر می‌رسد سیاست‌هایی که دولت در دستور کار قرار داده است به ویژه در بحث قیمت‌گذاری و فشار به تولیدکنندگان سیاست‌های غیرمنطقی و نامتناسب با نیازهای روز جامعه است.

آنچه دیگران میخوانند:

گزارش از علی اکبر رضایی