دوشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۰ ۱۹:۱۱

زمان واریز یارانه های مرداد 1400

زمان واریز یارانه های مرداد 1400
مبلغ یارانه های نقدی مرداد 1400 مشخص شد.

به گزارش تیتربرتر؛ در چند سال اخیر با وجود کرونا شرایط سخت و سخت تر شده و خیلی ها با همین یارانه ها زندگی را می چرخانند واریزهای دولت روحانی در تیر به پایان رسیده و دولت روحانی فقط یک یارانه دیگر به مردم می‌دهد. اما در مرداد چهار واریزی انجام می‌شود که دو مورد را دولت و دو مورد دیگر را صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌کنند.

زمان واریز یارانه معیشتی مرداد 1400

زمان واریز یارانه معیشتی مرداد 1400
زمان واریز یارانه معیشتی مرداد 1400

 

بیست و یکمین مرحله یارانه معیشتی ساعت 24:00 روز یک شنبه مورخ 10/051400به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

همانند دوره های قبل، خانواده های یک نفره 55 هزار تومان، خانواده های دو نفره 103 هزار تومان، خانواده های سه نفره 138 هزار تومان ، خانواده های چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده های پنج نفره  و بیشتر 205  هزار تومان یارانه معیشتی دریافت خواهند نمود .

لازم به ذکراست ششمین قسط ازپرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی ازحساب سرپرستان خانوارهایی که این وام را دریافت نموده اند کسر خواهد شد.

زمان واریز یارانه نقدی مرداد 1400

یارانه نقدی که قرار است ساعت ۲۴ فردا (۲۰ مردادماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز شود، یکصدوبیست‌وششمین مرحله از پرداخت یارانه‌های نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی بدون تغییر مبلغ از گذشته تا کنون است.

 آذرماه سال ۱۳۸۹ قانون هدفمندی یارانه‌ها به مرحله اجرا در آمد و از آن زمان تاکنون که بیش از ۱۰ سال گذشته هر ماه مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

طی این سال‌ها با وجود نوسان شاخص های اقتصادی و تمامی انتقادات و چالش‌هایی که در رابطه با پرداخت یارانه نقدی وجود داشته نه رقم آن تغییر کرده و نه اصلاحی در رویه پرداخت صورت گرفته است.

همواره حدود ۹۵ درصد جمعیت ایران یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در هر ماه دریافت کرده و طبق آخرین گزارش سازمان هدفمندی یارانه‌ها تعداد یارانه‌بگیران بالغ بر ۷۷ میلیون نفر است.

دولت دهم آغازگر پرداخت یارانه‌های نقدی بود و دولت یازدهم و دوازدهم هم به همان روال ادامه داد و در این سال‌ها با وجود تکلیف چند باره در قوانین بودجه برای غربالگری یارانه بگیران و حذف سه دهک بالای درآمدی این موضوع به مرحله‌ی کاملی از اجرا نرسید و اغلب دولت به بهانه متضرر شدن اقشار آسیب پذیر و یا عدم توانایی در شناسایی و حذف صحیح از حذف پردرآمدها خودداری کرد.

در سال جاری نیز در قانون بودجه تکلیف حذف سه دهک درآمدی حذف شده و حتی قرار است جاماندگان از یارانه نقدی و کسانی که متقاضی دریافت آن هستند بار دیگر به لیست یارانه بگیران اضافه شود.

با تصویب آیین‌نامه مربوطه چندی پیش به دنبال جلسات بین وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها توافقاتی در این باره صورت گرفت ولی هنوز وزارت رفاه که مسئول اصلی ثبت نام از جاماندگان است اعلامی برای ثبت نام نداشته است.

مطالب مرتبط:

اعلام پرداختی های مرداد 1400

اعلام پرداختی های مرداد 1400
اعلام پرداختی های مرداد 1400

 

در مرداد چهار واریزی انجام می‌شود که دو یارانه نقدی و معیشتی را دولت و دو مورد دیگر را صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌کنند.

واریز حقوق بازنشستگان در مرداد 1400

بازنشستگان دو گروه هستند، تامین اجتماعی و کشوری و لشگری. حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی توسط سازمان مربوطه و بازنشستگان لشگری و کشوری توسط صندوق پرداخت می‌شود.

واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی معمولا همزمان با یارانه نقدی شروع می‌شود. در روز ۲۰ مرداد سازمان تامین اجتماعی واریز حقوق بازنشستگان را آغاز می‌کند. بازنشستگان معمولا تا پایان ماه حقوقشان را می‌گیرند.

صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری نیز در چند روز پایانی حقوق افراد تحت پوشش خود را می‌پردازد.

وام بازنشستگان در مرداد 1400

دو گروه بازنشستگان ذکر شده از سوی صندوق‌ها وام دریافت می‌کنند. در خصوص بازنشستگان لشگری و کشوری یک نوبت در روز پنج خرداد واریز شده و قرار است واریزی‌ها در پنج نوبت دیگر ادامه داشته باشد.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز حاکی از این است که وام ۱۰ میلیون تومانی بازنشستگان در روز پنجم مرداد به حساب بیش  از ۲۰ هزار بازنشسته واریز می‌شود.

وام بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی فعلا در مرحله ثبت‌نام قرار دارد. این گروه از بازنشستگان نیز در می‌توانند به صورت حضوری یا غیرحضوری درخواست خود را ثبت کنند.

یارانه ها در دولت رئیسی افزایش می یابند؟

ابراهیم رئیسی که حالا به پاستور راه یافته است، در مناظرات انتخاباتی خود وعده داده بود که برای ۵ دهک از خانواده‌های ایرانی کارت اعتباری معیشت در نظر بگیرد.

رئیسی گفته بود به ازای هر یک از اعضای خانواده ۳ دهک اول، ۲۰۰ هزار تومان و ۲ دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهیانه قرض الحسنه اختصاص داده می‌شود. او همچنین تک رقمی شدن نرخ تورم را نیز وعده داده است.

ابراهیم رئیسی درباره مسکن نیز به مردم وعده‌هایی از جمله، ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی داده است. او همچنین از کاهش حاشیه نشینی، احیای بافت‌های فرسوده و نوسازی مسکن روستایی گفته است.

به گزارش تیتربرتر، هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی است که به تغییر فرایند دادن یارانه‌ها می‌انجامد. در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع تخصیص تغییر می‌کند که بخشی از این یارانه‌های حذف شده (۶۰ درصد در سال ۱۳۹۰) به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود و سایر درآمد این کار صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می‌شود. این کار در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به اجرا گذاشته شد و بخش عمدهٔ آن در دههٔ ۱۳۹۰ انجام خواهد شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود. بنابر آمار رسمی وزارت امور اقتصاد و دارایی دولت حسن روحانی، فاز نخست این طرح با شکست روبرو شد و موجب ورود خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر شد.

هدفمند سازی یارانه ها برای حمایت از قشر ضعیف جامعه وکم کردن هزینه ها است واین برنامه هدفمند سازی یارانه زمانی خوب است که یارانه ها به قشر ضعیف جامعه پرداخته شود که منجر به رفاه اجتماعی شود. که این هدفمند سازی یارانه ها را در اواخر دهه 1380به اجرا گذاشتند.

آنچه دیگران می خوانند:

گزارش از مریم بالوی فیلی