یکشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ۱۶:۲۵

گزارش بازار بورس در 23 خرداد 1400+پیش بینی روز بعد

گزارش بازار بورس در 23 خرداد 1400+پیش بینی روز بعد
در پایان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل بورس ۰٫۳۲ درصد افت داشت و در نهایت در کانال یک میلیون و ۱۴۱ هزار واحد بسته شد.

به گزارش تیتربرتر؛ در پایان بازار امروز ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ شاخص کل بورس با سه هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و ۱۴۱ هزار واحد قرار گرفت و در نهایت ۰٫۳۲ درصد افت را داشت.

در بورس امروز چه گذشت؟

شاخص کل هم‌وزن هم با هزار واحد منفی و ۰٫۳۲ درصد ریزش در محدوده ۳۷۷ هزار واحد قرار گرفت. ارزش معاملات با روند کاهش نسبت به دیروز به کمتر از سه هزار میلیارد تومان رسید.

نمادهای «کگل»، «شپنا» و «خودرو» از نمادهای مثبت و نمادهای «فارس»، «تاپیکو» و «رمپنا» از نمادهای منفی و موثر بر روند شاخص کل بودند. امروز بیشترین تراکنش‌ها هم برای دو نماد تازه وارد در بازار یعنی «ولکار» و «غکورش» بود و «خودرو» هم به عنوان سومین نماد پرتراکنش بازار امروز ثبت شد.

صنایع خودرو، بانک و فلزات از برترین صنایع بورسی بودند و بیشترین حجم معاملات را هم گروه‌ خودرویی با تک سهم‌های «خودرو»،«خساپا» و «خپارس» داشتند. امروز این گروه سبزترین گروه در بازار با وضعیت منفی بود.

همچین خبر افزایش سرمایه چند شرکت بورسی مثل «پدرخش»، «حتاید»، «انرژی» و «خاهن» در سایت کدال منتشر شد.

تحلیل بورس در 23 خرداد 1400

تحلیل بورس در 23 خرداد 1400
تحلیل بورس در 23 خرداد 1400

 

 بازار سرمایه امروز ۲۲ خرداد با روند منفی به کار خود پایان داد و ارزش معاملات هم نسبت به هفته گذشته کاهش چشم‌گیری را تجربه کرد و به سه هزار میلیارد تومان رسید. همچنین شاخص کل بورس هم امروز با شش هزار واحد ریزش در محدوده یک میلیون و ۱۴۴ هزار واحد قرار گرفت. امروز عمده نمادهای شاخص‌ساز بازار در محدوده منفی بودند و بانکی‌ها تاثیر بیشتری در روند نزولی بازار داشتند.

نوید قدوسی، کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار هفته چهارم خرداد گفت: بازار در هفته منتهی به انتخابات قرار گرفته و تا مشخص نشدن نتیجه انتخابات مردد و منتظر است و پیش‌بینی می‌شود فشار فروش در هفته جاری بالا باشد.

قدوسی در بخش دیگری گفت: رشدی که در هفته‌های گذشته بازار به خود دید حالا استراتژی سهامداران را تغییر داده و آنها در جهت ذخیره سود خود هستند تا وضعیت بازار به تعادل برسد و تا بعد از انتخابات هم با توجه به طرز فکر سرمایه‌گذاران روند بازار تغییری نمی‌کند.

وی درباره تاثیر تغییر نرخ دلار در بازار سرمایه گفت: نرخ دلار در روزهای گذشته تغییرات کاهشی کوچکی را داشته است اما این تغییرات اندک نمی‌تواند روی بورس تاثیر بگذارد. بر فرض شکل‌گیری توافق‌های برجام و کاهش نرخ دلار باز هم به دلیل تاثیر مثبتی که بر صادرات و بازاریابی جهانی شرکت‌ها رفع تحریم‌ها می‌گذارد تاثیر کاهش قیمت ارز در بازار مشخص نخواهد شد اما به صورت کلی روند مذاکرات برجام غیر قابل پیش‌بینی شده است.

قدوسی درباره پیش‌بینی بورس هفته جاری گفت: در این هفته بازار نوسانی خواهدبود و روند مشخصی را ندارد و با یک حرکت خنثی به دلیل وضعیت انتظار و ابهام خریداران و فروشندگان به کار خودش ادامه می‎‌دهد.

مطالب مرتبط:

پیش بینی بورس در 24 خرداد 1400

پیش بینی بورس در 24 خرداد 1400
پیش بینی بورس در 24 خرداد 1400

 

علیرضا کدیور به آخرین وضعیت روند معاملات بورس اشاره کرد و اظهار داشت: معاملات بورس تا ١٠ روز گذشته روند نزولی به شدت فرسایشی را طی کرد که به نظر می رسد یکی از منفی ترین دوران فعالیت بورس به لحاظ طول دوره بود.

وی تاکید کرد: در سال های گذشته هم در بازار شاهد روند منفی شاخص بورس بودیم اما اینکه روند منفی شاخص بورس به مدت ٩ ماه ادامه دار باشد و در این مدت قیمت برخی سهام حدود ٧٠ تا ٨٠ درصد افت کنند یا معاملات بسیاری از سهام برای مدتی طولانی در صف فروش قرار بگیرد را تجربه نکرده بودیم.

کدیور خاطرنشان کرد: در گذشته ممکن بود که روند منفی حدود دو هفته ادامه داشته باشد و بعد از آن بازار دوباره به روال طبیعی باز می گشت و تاکنون بازار افت با چنین شتابی را برای مدت ٩ ماه را تجربه نکرده بود.

این کارشناس بازار سرمایه دلیل افت شدید شاخص بورس در بازار را ناشی از چند عامل دانست و افزود: در ابتدا رشد بیش از حد و حبابی قیمت سهام در طول سال ٩٨ و نیمه نخست سال ٩٩ باعث شد تا بازار با چنین شتابی در مسیر نزولی قرار بگیرد و بخشی از این اصلاح قیمتی به واسطه رشد بیش از رویه قیمت ها رخ داد.

وی عامل اصلی این اتفاق در بازار را ورود سرمایه گذاران غیر حرفه ای حقیقی ها در طول سال ٩٨ و ٩٩ به این بازار دانست و افزود: رفتارهای به دور از منطق و تحلیل این دسته از سرمایه گذاران باعث شتاب در روند منفی بازار در بازه زمانی طولانی مدت و افت شدید قیمت سهام در بازار شد.

کدیور تاکید کرد: در طی ١٠ روز گذشته به مرور صف فروش برخی از سهام که به لحاظ ریالی اعداد بزرگی نبودند جمع آوری شدند و به تدریج جو بازار را با تغییر همراه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اکنون صف فروش حدود ۴۵۰ نماد به ۲۰۰ تا ۲۵۰ نماد کاهش پیدا کرده است، همچنین صف فروش نیمی از سهام جمع شده است و در حال معاملاتی مثبت به صورت متعادل هستند، حتی برخی از آنها با صف خرید همراه شده اند.

به گفته وی، برگشت نسبی برخی از سهام به روند معاملات متعادل تاثیر خود را بر جو عمومی بازار گذاشته است.

وی با بیان اینکه بحث مذاکرات هسته ای و موضوع برجام نکته اکنون به صورت ابهام برای بورس وجود دارد، گفت: اکنون در بازار گمانه زنی هایی در زمینه نتیجه برجام وجود دارد که آیا مذاکرات صورت گرفته منجر به توافق می شود یا خیر؟ این انتظار در بین مردم و فعالان اقتصادی وجود دارد که اگر مذاکرات هسته ای به نتیجه مثبت برسد شاهد افت به نسبت قابل توجهی در نرخ ارز خواهیم بود.

کدیور خاطرنشان کرد: سوالی در بین فعالان بازار وجود دارد این است که این اتفاق تا چه میزان می‌تواند در روند منفی شاخص بورس تاثیرگذار باشد؟ به نظر می رسد که افت شاخص بورس نتواند چندان در بازار ادامه دار باشد اما با توجه به اینکه این ابهام و نگرانی در بازار سرمایه وجود دارد که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای نرخ ارز با روند نزولی همراه شود؛ بنابراین شاهد افتی در قیمت سهام شرکت های بورسی به ویژه سهام شرکت های صادرات محور خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به واسطه این موضوع و نگرانی های ایجاد شده این احتمال وجود دارد که روند صعودی بازار نتواند تا زمان مشخص شدن وضعیت مذاکرات و توافق هسته ای در مورد شرکت های بزرگ و صادرات محور مانند نفتی و پتروشیمی ادامه دار باشد و ممکن است روند معاملات در اینگونه سهام برای مدتی تغییر کند. 

تاثیر مثبت مالیات بر عایدی سرمایه بر معاملات بورس

وی به تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: با این اتفاق سرمایه گذاری در بورس و سپرده بانکی از بحث مالیات بر عایدی سرمایه مستثنی می شوند؛ بنابراین به مرور زمان اجرایی شدن این قانون باعث می شود تا به مرور افرادی که با هدف سفته بازی وارد بازارهایی مانند ارز، سکه، خودرو و مسکن می شوند سرمایه هایشان به سمت بورس سوق پیدا کند؛ بنابراین در مجموع این اتفاق می تواند اثر مثبتی را در بلندمدت بر معاملات بازار سهام داشته باشد.

پیش بینی بورس یعد از انتخابات 1400

وی در ادامه به صحبت ها و برنامه های اعلام شده از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: اکنون گمانه زنی هایی برای پیروزی برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح شده است اما تا زمانی که نتیجه انتخابات مشخص شود نمی توان اثر 100 درصدی فرد منتخب را در بورس و آینده کشور اعلام کرد.

کدیور با بیان اینکه به لحاظ کلی بخش عمده ای از کاندیداها یک سری از وعده های اقتصادی را مطرح کرده اند که می توانند با آثار تورمی همراه شوند، افزود: به نظر می رسد با توجه به وضعیت بودجه اعلام شده و رشد فزاینده حجم نقدینگی در اقتصاد کشور، انتخاب هر یک از کاندیداها باعث شود تا در میان مدت و بلندمدت قیمت همه دارایی ها از جمله سهام روند صعودی را در پیش بگیرند اما در کوتاه مدت مسایلی مانند برجام و آینده نرخ ارز از جمله عواملی هستند که تعیین کننده روند بورس خواهند بود.

آنچه دیگران می خوانند:

گردآرونده: علی اکبر رضایی