یکشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ۱۴:۳۶

بازار طلا در کمای نتیجه انتخابات/ سکه از مرز ‍۱۱ میلیون تومان عبور می‌کند؟

بازار طلا در کمای نتیجه انتخابات/ سکه از مرز ‍۱۱ میلیون تومان عبور می‌کند؟
بهای هر گرم طلا در بازار ایران مدت‌هاست که بین یک میلیون تا کمتر از یک میلیون تومان نوسان دارد و به نوعی بازار طلا و سکه در کمای انتخابات قرار دارند.

به گزارش تیتربرتر؛ در بازار امروز یکشنبه ۲۳ خرداد انس جهانی طلا به دلیل تعطیلی بازارهای حهانی در نرخ ۱۸۷۸ دلار بدون تغییر ماند. قیمت طلا ۱۸ عیار به یک میلیون و ۶۸ هزار تومان رسید.

قیمت سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه طرح جدید به قیمت ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان اعلام شد.

بازار طلا در کمین نتیجه انتخابات 1400

بازار طلا در کمین نتیجه انتخابات 1400
بازار طلا در کمین نتیجه انتخابات 1400

 

بهای هر گرم طلا در بازار ایران مدت‌هاست که بین یک میلیون تا کمتر از یک میلیون تومان نوسان دارد. فعالان بازار طلا می‌گویند در حال حاضر معاملات در این بازار متوقف شده است چرا که بسیاری از مشتریان معتقد هستند قیمت طلا پس از انتخابات کاهش خواهد داشت.

حالا مدت‌هاست بهای هر گرم طلا در بازار ایران از یک میلیون تومان عبور کرده است و فقط در مقاطعی که سیگنال مثبت از مذاکرات وین ارسال شده، بهای آن به زیر یک میلیون تومان برگشته و به سرعت دوباره خود را به کانال قیمت یک میلیون تومان رسانده است اما آیا مطابق آنچه که مردم انتظار دارند بهای طلا پس از انتخابات کاهشی می‌شود؟

مطالب مرتبط:

طلا پس از انتخابات کاهشی می‌شود؟

طلا پس از انتخابات کاهشی می‌شود؟
طلا پس از انتخابات کاهشی می‌شود؟

 

روسای تشکل‌های صنفی طلا و فعالان این بازار در مصاحبه‌های مختلفی که با رسانه‌ها داشته‌اند اعلام کرده‌اند که حداکثر نوسان قیمت طلا ۵ درصد خواهد بود و این بازار بیشتر از این کاهش قیمت نخواهد داشت.

آنها همچنین اعتقاد دارند که انتخابات تاثیر خاصی بر بازار طلا نخواهد داشت و مهم‌ترین مولفه‌ای که می‌تواند قیمت طلا در بازار ایران را متاثر کند احیای برجام است که البته قیمت‌ها را به صورت هیجانی ممکن است تا زیر یک میلیون تومان بیاورد و سکه تمام بهار آزادی را از کانال ۱۰ میلیون به زیر بکشد.

با وجود این آنها اعتقاد دارند که این اتفاق کوتاه و مقطعی است و بازار پس از انتخابات و در صورت احیای برجام در محدوده قیمت‌های فعلی به ثبات می‌رسد.

در بازار جهان هم طلا در انتظارات تصمیمات فدرال رزرو و احتمالا سیاست‌های انبساطی است و از آن سمت خوش‌بینی‌ها برای مهار کامل کرونا در سال پیش رو کاهش داشته است. بنابراین فعالان بازار جهانی طلا احتمال روند صعودی اما اندک طلا را دور از انتظار نمی‌دانند.

بر اساس آخرین نظرسنجی کیتکو هم گرچه تحلیلگران طلا نظر قاطعی درباره رشد قیمت جهانی طلا ندارند اما سرمایه‌گذاران این بازار به صعودی شدن قیمت طلا رای داده‌اند.

سکه از مرز ‍۱۱ میلیون تومان عبور می‌کند؟

سکه از مرز ‍۱۱ میلیون تومان عبور می‌کند؟
سکه از مرز ‍۱۱ میلیون تومان عبور می‌کند؟

 

قیمت سکه در برابر نزول مقاومت کرد، ولی در صورتی که نتواند از مرز ۱۱ میلیون تومان عبور کند دچار ریزش خواهد شد اگر قیمت دلار زیر ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان بماند جریان کاهشی در بازار سکه دست بالا پیدا می‌کند.

بنابر تحلیل اقتصادنیوز، بازار سکه در برابر نزول به زیر سطح ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی مقاومت کرده است. برخی فعالان باور دارند، این اتفاق موجب خواهد شد که فلز گران بهای داخلی بار دیگر به سوی محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی حرکت کند. در واقع برخی معامله گران به دنبال آن هستند که ضرر خود را جبران کنند و این اتقاق تنها با برگشت قیمت سکه به سوی حمایت پیشین رخ خواهد داد.

به باور شماری ازتحلیل گران، برخی از سکه بازان انتظار افت قابل توجه روز شنبه را نداشتند. آن‌ها به همین دلیل به دنبال آن بودند که بار دیگر با افزایش خرید‌های خود، قیمت را در جهت صعودی قرار دهند. از این زاویه دید می‌توان گفت بازار یک بار دیگر صعودی خواهد شد، ولی در صورتی که نتواند بالای مرز ‍۱۱ میلیون تومانی برود، ریزش سنگین تری را تجربه خواهد کرد.

دلیل افت سنگین تر، آمادگی است که پس از افزایش قیمت برای بازار ایجاد خواهد شد. در مقطع فعلی، متضرران در برابر نزول زیاد بازار ایستادگی کردند.

آنچه دیگران می خوانند

گردآورنده: الهام خلیلی خو