یکشنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۳۹
واکسیناسیون با چه واکسنی انجام می شود؟

جزییات ثبت‌نام از سالمندان برای تزریق واکسن کرونا

واکسیناسیون با چه واکسنی انجام می شود؟
از روز چهارشنبه هفته گذشته پایگاه‌های سلامت روند ثبت‌‌نام واکسیناسیون کرونا برای سالمندان را شروع کرده‌اند، اما هنوز اعلام رسمی از سوی وزارت بهداشت نشده است.

به گزارش تیتربرتر؛ فرایند واکسیناسیون عمومی با پنج نوع واکسن و همچنین واکسن‌های تولید مشترک از اواخر خردادماه 1400 آغاز می شود و در این راستا تاکنون گروه نخست از جمله کادر درمان و افرادی که بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند در اولویت تزریق واکسن قرار گرفتند.

با توجه به ورود کشور به موج چهارم پاندمی کرونا و اوضاع وخیم شیوع در برخی از استانها دولت برنامه واکسیناسیون را سرعت بیشتری داده است.

جزییات ثبت‌نام اولویت دوم واکسیناسیون کرونا

جزییات آغاز ثبت‌نام اولویت دوم واکسیناسیون کرونا
جزییات آغاز ثبت‌نام اولویت دوم واکسیناسیون کرونا

 

ثبت‌نام اولویت دوم واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز شد. بر این اساس افراد بالای 60سال می‌توانند با مراجعه به پایگاه و مراکز جامع سلامت تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران برای واکسیناسیون کرونا ثبت‌نام کنند.

ثبت‌نام واکسن کرونا برای افراد بالای 60سال در شرایطی در حال انجام است که فهرست پایگاه‌های سلامت اعلام‌شده، هنوز مورد تأیید مراجع رسمی ازجمله وزارت بهداشت قرار نگرفته و گفته می‌شود معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی اقدام به انتشار این فهرست کرده‌اند.

با انتشار این فهرست، شائبه‌های جعلی و غیرواقعی بودن ثبت‌نام، ایجاد شده بود اما گزارش میدانی همشهری از پایگاه‌های سلامت نشان می‌دهد که براساس فهرست اعلام‌شده، ثبت‌نام برای این گروه در حال انجام است و در برخی مراکز، حتی صف‌های طولانی از متقاضیان ایجاد شده است.

برنامه واکسیناسیون کرونا در ایران

برنامه واکسیناسیون کرونا در ایران
برنامه واکسیناسیون کرونا در ایران

 

واکسیناسیون کرونا در ایران قرار است در ۴ فاز دنبال ‌شود؛ فاز اول کادر بهداشت و درمان و گروه‌های آسیب‌پذیرند که این مرحله در حال تمام‌شدن است.

فاز دوم افراد دارای بیماری‌های خاص و زمینه‌ای و سالمندان و فاز سوم شامل زندانیان، سربازخانه‌ها و گروه‌های خاص شغلی، که به‌دلیل تجمعات ریسک بالایی دارند‌، می‌شود.

در فاز چهارم واکسیناسیون هم سایر افراد جامعه از ۱۸‌سال به بالا مدنظرند.

نحوه ثبت‌نام از سالمندان برای تزریق واکسن کرونا

حالا به‌نظر می‌رسد فاز دوم واکسیناسیون در مراکز بهداشتی با ثبت‌نام از متقاضیان، کلید خورده است. افراد برای ثبت‌نام در این مرحله، به مراکز بهداشت تعیین‌شده مراجعه می‌کنند و با ثبت کدملی و شماره تلفن، نام خود را در فهرست متقاضیان می‌نویسند.

در برخی ‌پایگاه‌ها، ثبت‌نام حضوری است و در برخی دیگر تلفنی. در بعضی از این مراکز هم تنها شماره تلفن و اسم متقاضی برای ثبت‌نام کفایت می‌کند. مسئولان مراکز می‌گویند از شماره تلفن 4030 برای پیگیری‌‌های بعدی با متقاضیان تماس گرفته می‌شود.

زمان واکسیناسیون سالمندان در برابر کرونا

بررسی‌ها نشان می‌دهد از میان 20پایگاه جامع سلامت، تنها 2پایگاه به‌صورت تلفنی ثبت‌نام انجام می‌دهد. برخی شماره‌های اعلام‌شده هم تا اطلاع ثانوی قطع است و تعدادی دیگر هم اشتباه ثبت شده‌اند که در نهایت افراد چاره‌ای جز مراجعه حضوری ندارند. ثبت‌نام در مراکز سلامت، در شرایطی انجام می‌شود که متقاضیان هیچ اطلاعی از زمان واکسیناسیون و واکسنی که قرار است تزریق شود، ندارند.

با این حال سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا زمان تقریبی این واکسیناسیون را تابستان اعلام کرد و گفت قرار است سامانه‌ای راه‌اندازی شود که در آن تمام مراحل واکسیناسیون ثبت می‌شود. زمان مراجعه به پایگاه‌ها هم از طریق همین سایت اعلام می‌شود: «افراد می‌توانند در این سامانه شغل و بیماری خود را اعلام کنند و از زمان تزریق واکسن خود مطلع شوند. تمام اطلاعات در این سایت راستی‌آزمایی می‌شود و از همان طریق هم به افراد اعلام می‌شود که در چه اولویتی قرار دارند.»

مطالب مرتبط:

آغاز واکسیناسیون عمومی در تابستان

آغاز واکسیناسیون عمومی در تابستان
آغاز واکسیناسیون عمومی در تابستان

 

ثبت‌نام اولویت‌های دوم واکسیناسیون در حالی انجام می‌شود که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز گذشته، زمان تقریبی واکسیناسیون عمومی را از اواخر تیر و مرداد اعلام کرد و با اشاره به سامانه‌ای که قرار است برای واکسیناسیون‌ راه‌اندازی شود، توضیح داد: «به افراد زمان و مرکز سلامت مربوطه اعلام می‌شود و آنها خودشان انتخاب می‌کنند در کجا تزریق انجام دهند.» به‌گفته او، پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا، پیامکی به تلفن شخص ارسال و اعلام می‌شود که اگر عارضه‌ای دارد با شماره مشخصی تماس بگیرد.

واکسیناسیون با چه واکسنی؟

حالا با شروع ثبت‌نام برای واکسیناسیون، سؤال‌ها حول محور منبع واکسن کرونا‌ می‌چرخد. براساس دستورالعمل‌های ارسالی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکنون واکسن چینی برای افراد پرخطر ازجمله افراد دارای بیماری زمینه‌ای و بیماری خاص و واکسن آسترازنیکا و اسپوتنیک روسی برای واکسیناسیون کادر درمان، استفاده شده است

. اما شنیده‌ها حاکی از این است که برای ثبت‌نام‌کنندگان اولویت دوم، تزریق واکسن‌های ایرانی درنظر گرفته خواهد شد و البته واکسن روسی هم تامین‌کننده بخشی از نیاز کشور به واکسن کرونا خواهد بود.  

در این میان هم خبرهایی درباره تولید مشترک واکسن ایرانی - کوبایی منتشر شده و اینکه فاز سوم تست بالینی آن در ایران و کوبا شروع می‌شود. گفته می‌شود شاید بخشی از این واکسیناسیون از طریق این واکسن انجام ‌شود.

علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران درباره کیفیت واکسن ایرانی می‌گوید: «اگر بخواهم از کیفیت واکسن ایرانی - کوبایی که از فردا (دوشنبه) مرحله سوم کارآزمایی بالینی آن در 7 استان آغاز خواهد شد، بگویم، باید این مثال را بزنم که کارخانه بنز هیچ زمانی پیکان تولید نمی‌کند. عوارض این واکسن بسیار کم است و خود من هم با وجود دسترسی به انواع واکسن‌های موجود در دنیا ترجیح دادم در فاز سوم کارآزمایی بالینی همین واکسن را تزریق کنم. فردا در استان زنجان همان واکسنی را دریافت می‌کنم که تأییدش می‌کنم و نسبت به سلامت و ایمنی آن اطمینان دارم.»

روند ثبت‌نام افراد بالای 60سال در استان‌ها

به‌نظر می‌‌رسد ثبت‌نام افراد بالای 60سال تنها در پایگاه‌ها و مراکز جامع سلامت تهران با جدیت دنبال می‌شود و در دیگر استان‌ها از مراجعه مردم و ابلاغیه‌ برای ثبت‌نام خبری نیست. یکی از این استان‌ها اردبیل است.

بابک نخستین، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به همشهری می‌‌گوید که هم‌اکنون هیچ دستور نهایی از معاونت بهداشتی کشور ابلاغ نشده است: «ما ثبت‌نامی برای واکسن نخواهیم داشت چرا‌‌که 99درصد اطلاعات سلامت مردم در سامانه سیب این منطقه ثبت شده است. به همین دلیل نیازی نیست که دوباره ثبت‌نام برای واکسن صورت بگیرد. این شرایط برای کلانشهرهاست که پوشش سامانه سیب به‌دلیل جمعیت بالا کم است و حتی به 60 تا 70درصد هم نمی‌رسد.»

حسین صافی‌زاده، معاون بهداشتی علوم پزشکی کرمان هم می‌گوید: «هنوز برای آغاز واکسیناسیون اولویت‌ دوم زمانی تعیین نشده است اما طی چند روز آینده به‌محض ابلاغ از سوی وزارتخانه از طریق سرپرست خانواده‌، زمان واکسیناسیون سالمندان بالای 80سال اعلام خواهد شد.»

آرش نظیمی، سخنگوی علوم پزشکی اصفهان اما از آغاز ثبت‌نام در پایگاه‌های سلامت استان خبر می‌دهد: «در این مرحله سالمندان دارای عوامل خطر و سپس سالمندان سالم و گروه میانسال دارای عامل خطر واکسینه خواهند شد.»

آنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: الهام خلیلی خو