دوشنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ۲۳:۵۰

پیش بینی قیمت مسکن در هفته اول اسفند 99

پیش بینی قیمت مسکن در هفته اول اسفند 99
بازار مسکن به گفته کارشناسان اشباع شده است.

به گزارش تیتربرتر؛ به گفته کارشناسان  بازار مسکن از نیمه پاییز تقریبا روزهای آرام‌تری را نسبت به بهار و تابستان ۹۹ سپری کرده و این شرایط در روزهای پایانی بهمن ماه نیز تداوم یافته است، در ماه نخست سال تعداد خریداران چندبرابر تعداد فروشندگان بود و روز به روز بر نرخ ها افزوده می شد اما خروج سرمایه‌گذاران از این بازار شرایط را برای بهبود وضعیت مهیا کرده و از رشد بیشتر قیمت‌ها ممانعت نمود.

 قیمت مسکن همچنان تحت تاثیر بازارهای موازی حرکت می کند و نمی توان تاثیر شدید تورم بر این بازار را انکار کرد.

پیش بینی قیمت مسکن در هفته اول اسفند 99

پیش بینی قیمت مسکن در هفته اول اسفند 99
پیش بینی قیمت مسکن در هفته اول اسفند 99

 

مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازارمسکن درباره مسائل و مشکلات مختلف و وضعیت فعلی و آینده بازار توضیحاتی داد و گفت: برخی معتقدند این بانک‌ها هستند که قیمت مسکن را در کشور تحت تاثیر قرار می‌دهند این در حالی است که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن برای بانکها جذابیت خاصی ندارد.

وی گفت: ورود بازار بانک‌ها به بازار مسکن اصلا تصور درستی نیست زیرا بانک‌ها از حضور در این بازار نفعی نمی‌برند اما در کل می‌توانیم با توجه به آمار و ارقام به این نکته اشاره کنیم که سرمایه گذاری بانک‌ها بر روی املاک تجاری و اداری قابل توجه است و اکنون این واحدها در کشور به صورت مازاد وجود دارد.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر حجم سرمایه‌گذاری‌ها چنان بوده است که ما در زمینه واحدهای تجاری با مازاد عرضه در کشور مواجه هستیم و اکنون این‌گونه املاک مشتری ندارند. 

این کارشناس حوزه مسکن درباره انتظار خریداران برای کاهش شدید قیمت مسکن همزمان با تعدیل نرخ ارز از نیمه پاییز و وضعیت فعلی این بازار بیان کرد: همان انتظاری که داشتیم در حال رخ دادن است و انتظارات برخی افراد مبنی بر کاهش و سقوط نرخ واقع بینانه نبود و همچنین افزایش نرخ ها در ۳ سال گذشته نیز قابل تداوم نبود بنابراین انتظار ما بر این است که بازار در آینده با نوسانات متعادل در دوره نسبتا آرام‌تری همراه باشد.

آینده مسکن در سال 1400

وی خاطرنشان کرد: اینکه قیمت‌ها در این بازار تا چه اندازه ای افزایش می یابد تا اندازه زیادی بستگی به تورم دارد، در چند هفته گذشته با توجه به اینکه  قیمت مصالح ساختمانی نظیر فولاد و سیمان تاحدودی افزایش یافت؛ در واقع سبب شد تا انتظارات فروشنده ها، در جهت بالا بردن قیمت فروش تغییر یابد.

وی تصریح کرد: در عین حال وضعیت بازار به نحوی است که انتظار نوسان قابل ملاحظه به سمت بالا یا پایین را نداریم بلکه انتظار داریم که قیمت‌ها همگام با تورم حرکت کند.وی عنوان کرد: انتظار می‌رود، سال آینده قیمت مسکن در جهت کمتر از نرخ تورم حرکت کند البته باید دید میزان تورم چقدر خواهد بود تا بر اساس آن بتوان به شکل دقیق شرایط را ارزیابی کرد.

وی گفت: اگر تورم های ۴۰ یا ۵۰ درصدی و بالا داشته باشیم در حقیقت به دلیل اینکه قیمت نهاده های ساختمانی را افزایش می دهد، قیمت مسکن را افزایش خواهد داد البته این مساله در اصل کاهش ارزش پول است  و اسم آن را نمی توان افزایش قیمت مسکن گذاشت.

وی تاکید کرد: اگر بتوان تورم را کنترل کرد و در سال ۱۴۰۰ سیاست‌گذاری های درستی در مورد کنترل نرخ تورم انجام شود، می توان انتظار داشت شاهد آرامش بیشتری در یکی، دو سال آتی در بازار ملک باشیم.

تاثیر قیمت زمین بر قیمت مسکن

سلطان محمدی درباره اظهارات محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی مبنی بر سود بالای سازندگان در بازار مسکن گفت: در شهرهای بزرگ مانند تهران حدود دو سوم قیمت مسکن را زمین، عوارض شهرداری و تراکم تشکیل می‌دهد بنابراین حتی اگر بتوان با اعداد پایین‌تری هزینه را انجام داد، باید گفت قیمت تمام شده با توجه به سهم زیاد قیمت زمین، پایین تر نخواهد آمد. اکنون اگر سازنده‌ای سازه خود را تکمیل کرده و بفروشد، جایگزین کردن زمین قبلی برای وی دشوار خواهد بود.

مطالب مرتبط:

وی توضیح داد: مشکل اصلی در زمینه افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر علاوه بر تورم، قیمت نهاده‌های ساختمانی نظیر مصالح، دستمزدها و از آنها مهمتر افزایش قیمت زمین بوده است که به دلیل کمبود زمین این مساله به وجود آمده و برای جبران این موضوع وزارت راه و شهرسازی بهتر است واقعیت بازار را انکار نکرده و آن را بپذیرد و در عین حال تلاش کند تا بتواند قیمت زمین را ارزان‌تر کند.

وی ادامه داد: این وزارتخانه باید ‌آماده سازی های بیشتری انجام دهد و زمین های بیشتری عرضه کند تا بتواند مانع افزایش قیمت زمین شود بنابراین وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به عرضه زمین‌های بهتر و بیشتر اقدام کند که طبیعتا این مساله در شهرهای بزرگ امکانپذیر نیست و در حومه شهرها باید این کار را انجام دهد البته حومه شهرها را باید توسط شریان های ارتباطی نظیر اتوبان‌ها و توسعه خطوط ریلی به مرکز وصل کرده و زیرساخت های مناسبی برای این محدوده‌ها در نظر گرفته و اجرایی کنند؛ این موارد، جزو وظایف مهم و اصلی وزارت راه و شهرسازی است .

قیمت مسکن چه زمانی متعادل می شود؟

قیمت مسکن چه زمانی متعادل می شود؟
قیمت مسکن چه زمانی متعادل می شود؟

 

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده و ربطی هم به عرضه و تقاضا ندارد گفت: توقف حجم کلی اقتصاد، گردش مالی بخش مسکن را مختل کرده و به این زودی ها رفع نخواهد شد.

عباس زینعلی، اظهار کرد: بازارهای غیرمولد در حوزه قیمتی به حالت اشباع رسیده اند. به هر حال جهش سنگینی اتفاق افتاده که باید در جایی متوقف می شد و در حال حاضر حجم اقتصاد اجازه افزایش نرخها را نمی دهد. مسکن هم در ایران و بخصوص در تهران دچار چنین حالتی شده است. عرضه و تقاضا هم در این فرآیند دخیل نیست.

وی افزود: نقدینگی فعلی جامعه اجازه ایجاد ظرفیت قیمتی در بازار مسکن را نمی دهد که به نظر من این وضعیت ادامه دار خواهد بود.

این کارشناس بازار مسکن، علت ثبات این بازار پس از افت سه ماه اخیر را تحرکات شب عید دانست و گفت: به هر حال هر ساله در روزهای نزدیک به عید نوروز حجم معاملات در بازار مسکن بالا می رود که با رشد قیمتها همراه است. این مساله از فرهنگ خانوارها نشأت می گیرد که دلشان می خواهد آپارتمان خود را تبدیل به احسن کنند. امسال البته معاملات شب عید محدود به اقشاری از جامعه است که از توان مالی برخوردارند و در حالت عمومی، خرید و فروش انجام نمی شود. در واقع تقاضای جدی در بازار مسکن وجود ندارد.

زینعلی با بیان اینکه علت عقب نشینی طرف تقاضا از بازار مسکن بلاتکلیفی وضعیت اقتصادی و سیاسی است، تصریح کرد: با توجه به انتخابات آتی ریاست جمهوری، سیاستهای جهانی در قبال ایران و همه گیری ویروس کرونا که مشکلات اقتصادی ایجاد کرده، کنشگران تمامی بازارها از جمله بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار دارند و معاملات خود را به حالت تعلیق درآورده اند.

درخصوص مسکن انگیزه های امیدوارکننده ای برای خرید و فروش توسط سرمایه گذاران وجود ندارد، مگر عده معدودی که ریسک پذیر هستند و در حال حاضر بازار مسکن در اختیار این گروه است.

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: تا قبل از آبان ماه، معاملات مسکن در سطح کلی نسبت به سال قبل افزایش داشت. نیروی تحریک کننده بازار هم برابر کردن نرخ ریال در برابر دلار بود. یعنی مردم به دنبال جایی می گشتند که ارزش سرمایه های خود را در برابر تورم حفظ کنند، وگرنه کسی به دنبال سود در معنای کلی نبود.

خرید مسکن یکی از حالتهایی است که سرمایه را در برابر تورم مصون نگه می دارد. معاملات بالا می رود و رشد قیمت اتفاق می افتد. ممکن است برای انبوه ساز ایجاد رونق کند اما با توجه به رکود محتومی که به دنبال خود می آورد برای کلیت بازار خوب نیست. حباب قیمت مسکن در سه سال گذشته محصول چنین شرایطی است.

وی درباره پیش بینی از وضعیت آینده بازار مسکن گفت: وقتی می خواهید رکود را تغییر دهید باید رونق ایجاد کنید که از طریق افزایش درآمد، افزایش شاخص امید و گردش اقتصادی ایجاد می شود. شاخصهای مذکور سریعا دچار تغییر نمی شود.

البته در بعضی بخشها رونق به وجود آمده که ارتباط چندانی با زندگی مردم ندارد. دولت هم تلاشهایی می کند ولی حجم نیازهای ما در اقتصاد بسیار بیشتر از این تلاشها است، به همین دلیل عقیم می ماند. به طور مثال تسهیلاتی که برای مسکن داده می شود با وجود آنکه در دولتهای یازدهم و دوازدهم افزایش یافته آثاری در بازار مسکن نداشته است.

آنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: علی اکبر رضایی