شنبه, ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ۲۰:۲۹

شرایط دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی بازنشستگان

شرایط دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی بازنشستگان
شرایط دریافت وام 50 میلیونی بازنشستگان در سال 1400 مشخص شد.

به گزارش تیتربرتر؛ لله گانی از پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی به بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰، خبر داد.

نحوه دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی برای بازنشستگان در سال 1400

نحوه دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی برای بازنشستگان در سال 1400
نحوه دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی برای بازنشستگان در سال 1400

 

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران، درباره پرداخت  وام ۵۰ میلیون تومانی  به بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: در سال جاری وام ۵۰ میلیون تومانی به بازنشستگان تامین اجتماعی درحال پرداخت بود.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه در پایان سال وضعیت نقدینگی بانک و مصرف پول اضافه‌تر می‌شود و باید تامین مالی می کردیم، پرداخت این وام متوقف شد.

مدیرعامل بانک رفاه کارگران تصریح کرد: تلاش ما بر این است در هر شرایطی که برای بانک امکان پذیر است به بازنشستگان تسهیلات پرداخت کنیم.

لله گانی خاطرنشان کرد: برای سال آینده پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به  بازنشستگان تامین اجتماعی مستاجر  که پیش از این هم پرداخت می‌شد، از سر گرفته شود.

با عیدی بازنشستگان چه اقلامی می شود خرید؟

با عیدی بازنشستگان چه اقلامی می شود خرید؟
با عیدی بازنشستگان چه اقلامی می شود خرید؟

 

عیدی ۱/۵ میلیون تومانی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در سال ۹۹، برای آن‌ها واریز شده است، اما با این مبلغ چه اقلامی می‌توان خرید؟

مطالب مرتبط:

جزئیات احکام جدید برای بازنشستگان مشاغل سخت

اعضای کانون‌های بازنشستگان  از صدور احکام جدید بازنشستگان سخت و زیان‌آور خبر دادند.

از قرار، احکام جدید این بازنشستگان قبل از پایان سال جاری صادر می‌شود. در این احکام، متناسب‌سازی این بازنشستگان با در نظر گرفتن سابقه کار استحقاقی آن‌ها انجام می‌شود؛ اگر بازنشسته‌ای ۲۰ سال سابقه کار سخت دارد، ده سال سابقه استحقاقی او نیز منظور شده و مانند یک بازنشسته عادی با ۳۰ سال سابقه، مشمول متناسب‌سازی می‌شود.

در هفته‌های اخیر، جلساتی با حضور اعضای کانون عالی بازنشستگان و مقامات تامین اجتماعی برگزار شده و در نهایت، سازمان موافقت کرده سابقه استحقاقی بازنشستگان سخت را در متناسب‌سازی منظور کند و برای آن‌ها، احکام جدید صادر کند.

بازنشستگان سخت و زیان‌آور بعد از اجرای متناسب‌سازی در مردادماه، به فرمولهای آن انتقادات بسیار داشتند؛ خواسته آن‌ها، در نظر گرفتن سالهای استحقاقی و منظور شدن این سال‌ها در محاسبات متناسب‌سازی بود که حالا به نظر می‌آید این خواسته برآورده شده است.

بازنشستگان سخت و زیان‌آور می‌گویند: انتظار داریم قبل از پایان سال یعنی نهایتاً در ابتدای اسفندماه، احکام جدید صادر شود و در ضمن، مابه‌التفات این چندماه (از مردادماه تا پایان سال) را در همان اسفند به ما بپردازند.

با در نظر گرفتن سابقه استحقاقی، یک بازنشسته سخت با بیست سال کار، مانند یک بازنشسته عادی با سی سال سابقه، مشمول متناسب‌سازی می‌شود و معضل اصلی متناسب‌سازی این گروه، برطرف خواهد شد.

حاجی بابایی: همسان سازی حقوق بازنشستگان از نظر قانونگذاری و اجرا ادامه می‌یابد

همسان سازی حقوق بازنشستگان
همسان سازی حقوق بازنشستگان

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت که همسان سازی حقوق بازنشستگان از نظر قانونگذاری و اجرا ادامه می‌یابد.

 حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به درخواست‌های متعدد بازنشستگان گفت: بازنشستگان عزیز درخواست هایی را مطرح کرده و پیام‌هایی را  برای من فرستاده‌اند. درخواست بازنشستگان این است که، طرح دو فوریتی مربوط به دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان را امضاء کنم، حتما امضا می کنم.

وی افزود: هر طرحی که در مجلس توسط نمایندگان ارائه  می‌شود، اگر دارای بار مالی باشد، مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی است، طرح های دارای بار مالی را حتی اگر ۲۹۰ نماینده هم امضاء کنند و رای بدهند، قطعا در شورای نگهبان رد می‌شود. این موضوع  از طریق تقدیم لایحه توسط دولت یا در قالب برنامه ۵ ساله امکان پذیر است.

وی با اشاره به قانون برنامه ششم گفت: در این برنامه، ماده ۳۰ قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را مصوب کرده‌ایم و بارها در مدت اجرای برنامه ششم، اجرای این قانون را پیگیری و مورد تاکید قرار داده‌ایم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به این که قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان تا سال ۱۴۰۱ هم ادامه دارد، گفت این قانون باید در برنامه هفتم نیز تکرار شود.

حاجی بابایی گفت: معیشت و حقوق و رفاه بازنشستگان عزیز کشوری و لشکری و تامین اجتماعی همیشه یکی از مهم ترین دغدغه های من در گذشته و حال بوده است. از همه ظرفیت های قانونگذاری برای ارتقای وضعیت معیشت و رفاه  بازنشستگان بهره‌برداری می‌کنیم.

مرکز پژوهش های مجلس در رابطه با عملکرد کمیسیون تلفیق نوشته است: با وجود اقدام‌های مثبت کمیسیون تلفیق در راستای اصلاح لایحه بودجه سال 1400، همچنان محورهای مهمی از نگرانیهای مرتبط با لایحه بودجه در مصوبه کمیسیون تلفیق نیز اصلاح نشده و در برخی از موارد نیز مصوبات جدید کمیسیون تلفیق با اشکال‌های اساسی همراه است.

آنچه دیگران می خوانند:

گردآرونده: علی اکبر رضایی