سه شنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۴۵
معترضان بسته معیشتی بخوانند:

نتیجه اعتراض به عدم واریز بسته حمایت معیشتی چه شد؟

معترضان بسته معیشتی بخوانند:
بسته حمایت معیشتی قرار بود به حساب 18 میلیون نفر واریز شود اما درخواست بیش از 6 میلیون سرپرست خانوار برای بهره مندی از یارانه بنزین دولت را مجبور کرد که آزمون وسع را برای شناسایی مشمولان دریافت این بسته حمایتی اجرا کند و هر 6 ماه یکبار وضعیت مالی خانوارها را رصد کند.

واریز مرحله نخست بسته حمایت معیشتی (یارانه بنزین) در سه نوبت از 24 آبان ماه شروع و سوم آذرماه به پایان رسید و قرار است از این پس طی یک نوبت، دهم هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز شود.

پس از دولت اعلام کرد منابع حاصل از این افزایش به صورت نقدی برای ۶۰ میلیون نفر به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود. 

یارانه بنزین برای خانوار یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانوار ۲ نفره ۱۰۳ هزارتومان، خانوار سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانوار چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوار پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان بود که بر اساس اعلام رییس سازمان برنامه و بودجه در سه نوبت (۲۷ آبان، ۳۰ آبان و دوم آذرماه) واریز انجام شد.

این اعتبار البته قرار نیست همانند یارانه‌های نقدی به تمامی افراد جامعه به صورت یکسان پرداخت شود بلکه در ابتدای طرح مقرر شد ۱۸ میلیون خانوار که در بردارنده ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ایران هستند، از این اعتبار برخوردار باشند. اما با ثبت بیش از ۶ میلیون درخواست از سوی سرپرستان خانوار نشان داد دولت آزمون بزرگی را برای شناسایی خانوارها در پیش دارد. آزمون وسع که روشن می‌کند آیا متقاضیان می‌توانند مشمول دریافت این اعتبار باشند یا خیر.

مطالب مرتبط :  ماجرای شرایط جدید یارانه معیشتی

آزمون وسع چیست؟

اگر تا سال‌های گذشته نبود بانک‌های اطلاعاتی، دست دولت را برای شناسایی برخوردارن بسته بود، امروز اما با تکمیل بانک‌های اطلاعاتی دسترسی به دارایی‌ها و درآمدها برای دولت تسهیل شده است. این بدان معناست که دولت می‌تواند درخواست‌های متقاضیان را در آزمون وسع قرار دهد تا روشن شود آیا شرایط دریافت این بسته را دارا هستند. کسانی که همزمان دارای بیش از یک شاغل، واحد مسکونی و خودرو هستند، غالبا مشمول دریافت این اعتبار نخواهند شد اما شرایط دیگری نیز برای برخورداری یا عدم برخوداری از این اعتبار لحاظ شده است.

خانوارهایی که ارزش ملک آن‌ها در تهران و کلان‌شهرها ۱۲ میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها ۹ میلیارد ریال باشد، خانوارهایی که دارای خودروی سواری با ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون تومان باشند و کارفرمایانی که بیش از سه بیمه‌پرداز داشته باشند، این کمک را دریافت نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: زمان تعیین تکلیف جاماندگان یارانه حمایت معیشتی اعلام شد

در عین حال خانوارهایی که بیش از سه سفر خارجی غیرزیارتی داشته‌اند و گیرندگان تسهیلات بانکی به‌مبلغ جمعاً بیش از ۳ میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند نیز نباید منتظر دریافت این مبلغ باشند. سقف درآمد برای خانوار یک نفره ۴ میلیون تومان در ماه، برای خانوار دو نفره ۸ میلیون نفر در ماه و برای خانوار ۵ نفره و بالاتر نیز هشت میلیون تومان در ماه اعلام شده است.

چند خانوار تقاضای یارانه معیشتی کردند؟

۶ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۸۶۱ درخواست دریافت یارانه معیشتی را رد سامانه درج کرده‌اند اما از این تعداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار و ۶۱۵ درخواست متعلق به کسانی است که این یارانه را داشته اند اما احتمالا به دلیل عدم دریافت پیامک، از واریز بسته به حساب خود مطلع نشده‌اند.

طبق اعلام مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کسانی که در فهرست دریافت یارانه نقدی نیستند، نیز مشمول دریافت این بسته نخواهند بود اما از جمعیت متقاضی همچنین ۶۶۶ هزار و ۷۷۴ نفر، درخواست دریافت بسته معیشتی را دارند که البته در فهرست دریافت کنندگان یارانه قرار ندارند. به این ترتیب مقرر شده است این دسته از سرپرستان خانوار که لیست یارانه‌بگیران نقدی نیستند، منتظر اطلاعیه های بعدی برای مطلع شدن از اعلام زمان ثبت اطلاعات خانوا خود باشند.

آیا فهرست مشمولان بسته معیشتی افزایش می یابد؟

با توجه به اعلام سازمان برنامه و بودجه در خصوص پیش بینی بودجه ۳۱ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت بسته معیشتی به ۶۰ میلیون نفر در سال آینده در قالب بودجه، به نظر می رسد امکان بلندتر شدن این فهرست وجود ندارد از این رو پیش بینی می شود با تکیه بر گفته‌های احمدی میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی کسانی که در حال حاضر مشمول دریافت این بسته هستند نیز همچنان مورد پایش قرار گیرند.

به ترتیب انتظار می رود همزمان با ورود افراد تازه به این فهرست، افرادی که برخورداری آنها طبق شرایط پیش گفته محرز می شود، از فهرست دریافت بسته معیشتی خارج شوند. شمارش معکوس برای اعلام نتایج رسیدگی به درخواست‌ها اغاز شده و اولین ماه زمستان تکلیف متقاضیان در این حوزه روشن خواهد شد.

 چطور به قطع یارانه معیشتی اعتراض کنیم؟

در خصوص نحوه اعتراض و ثبت درخواست بررسی مجدد بسته حمایت معیشتی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه خبرداد: کسانی که بسته معیشتی دریافت نکرده‌اند و خود را مستحق دریافت آن می‌دانسته‌اند درخواست خود را از طریق کد دستوری #۶۳۶۹* به ما اطلاع بدهند اظهار کرد:  اکنون سایت Hemayat.mcls.gov.ir برای ثبت درخواست بررسی مجدد بسته حمایتی فعال شده است و کسانی که پس از ۴۸ ساعت کدرهگیری دریافت کرده‌اند می‌توانند با وارد کردن کدملی، کدرهگیری و کدامنیتی درخواست خود را برای طی مراحل بررسی مجدد ثبت کنند.

www.titrebartar.com

به گفته حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه، تا کنون کمتر از ۴ میلیون نفر درخواست خود را از طریق کددستوری #۶۳۶۹* ارسال کرده‌اند که ۱۰ درصد  آنها سرپرست خانوار نبودند و درخواست‌های تکراری هم وجود داشته است.

وی در پایان تاکید کرد: نتایج و آمار پیامک‌های ارسالی را هفته آتی با جزئیات اعلام می‌کنیم.

اخبار مرتبط:  متقاضیان مسکن ملی منتظر دریافت پیامک باشند؛  اعلام نتایج ثبت نام متقاضیان مسکن ملی در 10 بهمن ماه