پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر

تقویم تاریخ

امروز: یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۴ اوت ۲۰۲۲ میلادی
دوشنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۴۹
۷
۰
نسخه چاپی

جزئیات نشست خبری رئیسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری 1400

جزئیات نشست خبری رئیسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری 1400
اولین سخنرانی رئیسی بعد از انتخابش به عنوان رئیس جمهور از ساعت 14 امروز برگزار شد.

به گزارش تیتربرتر؛ سید ابراهیم رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با کسب 17 میلیون و 926هزار و 345 رای معادل 61.95 درصد آرای ماخوذه به عنوان هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

زمان نشست خبری رئیسی بعد انتخابات ریاست جمهوری

زمان نشست خبری رئیسی بعد انتخابات ریاست جمهوری
زمان نشست خبری رئیسی بعد انتخابات ریاست جمهوری

 

اولین نشست خبری حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی امروز دوشنبه 31 خرداد ماه، ساعت 14 به‌عنوان نشست رئیس‌جمهور منتخب ایران با حضور رسانه‌ها برگزار می‌شود.

موضوع صحبت های رئیسی در اولین نشست خبری بعد از انتخابات ریاست جمهوری

موضوع صحبت های رئیسی در اولین نشست خبری بعد از انتخابات ریاست جمهوری
موضوع صحبت های رئیسی در اولین نشست خبری بعد از انتخابات ریاست جمهوری

 

شست خبری حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب با رسانه های داخلی و خارجی در حال برگزاری است.

رئیس جمهور منتخب گفت: پیام ملت ایران در این انتخابات، مبارزه با فساد، فقر و تبعیض و نیز اجرای عدالت بود.

آقای رئیسی در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی ضمن قدردانی از رسانه‌ها با اشاره به حضور مردم در انتخابات ۲۸ خرداد افزود:این حضور پیام وحدت و انسجام ملی، ضرورت تغییر در وضعیت و شرایط اقتصادی، مبارزه با فساد، فقر و تبعیض و در یک کلمه اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم، پافشاری بر ارزش‌های انقلاب شکوهمند اسلامی و تداوم راه امام و شهدای عالیقدر انقلاب اسلامی بویژه شهید عزیز سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی را به همراه داشت.

وی اضافه کرد: حماسه ملت بزرگ ایران در ۲۸ خرداد امسال به دنبال حماسه‌های بسیاری که مردم در مقاطع مختلف خلق کردند جلوه‌ای از حضور بااراده مردم است و پیام مهمی برای همه جهانیان داشت.

رئیس جمهور منتخب افزود: حضور بامعنا و گسترده مردم علیرغم شرایط کرونایی، دشمنی‌های بسیار، ایجاد جنگ روانی از طرف دشمنان و برخی گله‌مندی‌ها از شرایط اقتصادی موجود بود.

آقای رئیسی با اشاره به اینکه این حضور، لبیک به مقام معظم رهبری بود گفت: پیام ملت برای دولت سیزدهم باید دقیقا شنیده شود و به عهدی که با مردم بستیم باید وفادار بمانیم و وفاداری به این عهد آن است که با تمام وجود در جهت خدمت به مردم و رفع مشکلات عمل کنیم.

وی تاکید کرد: اطمینان داریم با توکل به خدا و اعتماد به داشته‌های ملت ایران و نیروی انسانی متراکم بویژه جوانان و ذخایر ارزشمند کشور به نفع مردم، وضعیت و شرایط تغییر خواهد کرد.

سیاست خارجی دولت ما به برجام محدود نخواهد شد

رئیس جمهور منتخب گفت: سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود به برجام هم محدود نخواهد شد.

رئیسی افزود: در بعد سیاست خارجی دنیا بدانند که وضعیت با این حضور حماسه‌ساز مردم عزیزمان تغییر کرده است و این وضعیت و شرایط جدید پیش روی دنیاست و باید در سیاست خارجی وضعیت و شرایط بدانند.

وی گفت: اگر می‌بینند تا امروز فشار حداکثری به مردم ما کارساز نشده است باید تجدید نظر کنند و برگردند، چرا که ملت ما نشان داده که مقاومت و ایستادگی در مقابل فشار‌ها دارند، باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود به برجام هم محدود نخواهد شد.

آقای رئیسی تاکید کرد: ما تعامل را با همه دنیا و با همه کشور‌های دنیا به عنوان یک فرصت تعاملی گسترده و متوازن در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد، ان شاءالله، در مذاکرات هم هر مذاکره‌ای که منافع ملی ما را تضمین کند حتما این مذاکره مورد حمایت خواهد بود.

وی افزود: ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره فرسایشی شود، بلکه باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد.

آقای رئیسی تصریح کرد: در هر مذاکره‌ای نتیجه بهتر موضوع ماست و باید آورده‌ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد و در راستای کسب آورده برای ملت ایران، رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها و راستی‌آزمایی، مسئله ارتباطات را دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور منتخب گفت: به آمریکایی‌ها تاکید می‌کنم براساس برجام موظف به رفع همه تحریم‌ها بودید و نکردید، به تعهدات خود برگردید و آن را اجرا کنید.

به تعهدات خود برگردید

آقای سید ابراهیم رئیسی در ادامه کنفرانس خبری خود در پاسخ به خبرنگار شبکه تلویزیونی یورنیوز مبنی براینکه توافق برجام و احیای آن برای شما چقدراهمیت دارد وچه پیامی برای آمریکا و اروپا دارید؟ افزود: کشور‌های آمریکا و اروپایی‌ها نگاه کنند که نسبت به برجام چگونه اقدام کردند، برجام را آمریکایی‌ها نقض کردند و اروپایی‌ها هم به تعهداتشان عمل نکردند.

وی افزود: تاکیدم به آمریکا آن است که شما براساس برجام موظف به رفع همه تحریم‌ها بودید و نکردید به تعهدات خود برگردید و آن را اجرا کنید و پیامم به اروپایی‌ها این است که حتماً تحت فشار‌ها و سیاست‌های آمریکا قرار نگیرد و به آن چه در برجام متعهد شدید عمل کنید.

رئیس جمهور منتخب همچنین گفت: مطالبه ملت ایران از شما این است که به تعهدات خود برگردید و از دولت مردمی می‌خواهند که احقاق حق شان را داشته باشیم و ما این مطالبه به حق مردم را دنبال خواهیم کرد ان شاءالله.

رئیس جمهور منتخب گفت: امیدواریم که اقدامات ما امید و اعتماد را به مردم و جوانان بازگرداند به نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امید آفرین و اعتماد ساز است و تنها مربوط به یک جریان و جناح خاصی نخواهد بود.

وی تصریح کرد: پیام ملت ایران برای دولت سیزدهم وفاداری به این عهد است که با همه وجود برای خدمتگزاری به مردم، رفع مشکلات پیش رو و باز کردن گره‌ها تلاش کنیم.

آقای رئیسی تاکید کرد: اطمینان داریم؛ با توکل به خدا اعتماد به داشته‌های بسیار ملت ایران، اعتماد به نیروی انسانی متراکم به ویژه جوانان برومند و غیور کشور و همچنین با ذخایر ارزشمند کشور ان شاالله وضعیت به نفع مردم و برای گشایش در زندگی مردم تغییر خواهد کرد.

رئیس جمهور منتخب افزود: سیاست داخلی و اولویت‌های ما در این دولت؛ بهبود وضعیت کسب و کار و شرایط معیشت مردم خواهد بود، همچنین با بهبود شرایط در دولت نظام اداری کارآمدی رقم زده خواهد شد، بروکراسی اداری را که بعضا مانع بسیاری از اقدامات تحولی است، پایان دهد و نظام اداری کارآمد، سالم و قانون مدار توسط نیرو‌های کارآمد انقلابی و فساد ستیز در کشور شکل خواهد گرفت.

آقای رئیسی ضمن تقدیر از همه خدمات دولت‌های پیشین گفت: بدون تردید در طی ۴۰ سال گذشته خدمات بسیاری در کشور انجام شده است و ما شاهد زحمات بسیار و تلاش‌ها و اقداماتی در جهت توسعه یافتگی کشور بودیم، لیکن علیرغم همه زحماتی که دولت‌ها تاکنون کشیده اند و علیرغم تمامی تلاش‌ها که ما را در برخی حوزه‌ها به جایگاه‌های عالی و قله‌ها نشانده است، اما در برخی حوزه‌ها به دلیل کم توجهی‌ها، سوء مدیریت‌ها و عدم توجه به داشته‌های داخلی و نیروی کارآمد جوان که می‌تواند منشا بسیاری از تحولات شود، مشکلات و عقب ماندگی‌هایی من جمله در اجرای عدالت داریم.

رئیس جمهور منتخب اجرای عدالت را محور تحول در دولت سیزدهم خواند و افزود: محور این تحول اجرای عدالت در بستر گام دوم انقلاب اسلامی است و حتما به تمام اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های مصمم نظام و برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد.

آقای رئیسی همچنین گفت: در آستانه تشکیل دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت و مجلس شورای اسلامی دنبال می‌کنیم و امید داریم که اقدامات ما در جهت بهبود شرایط از زندگی مردم گره گشایی جدی کند تا امید و اعتمادی که به دلایلی مخدوش شده است به مردم و جوانان عزیز بازگرداند به نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امید آفرین و اعتماد ساز است و تنها مربوط به یک جریان و جناح خاصی نخواهد بود.

رئیس جمهور منتخب افزود: دولت و مدیران آن در سراسر کشور کسانی هستند که وطن دوست بوده و دغدغه مردم و انقلاب و همچنین رفع مشکلات و معیشت مردم را دارند؛ این‌ها در سراسر کشور همکاران ما خواهند بود.

آقای رئیسی در ادامه گفت: هر کس دلش برای مردم و انقلاب بتپد، او همکار ما در جای جای کشور خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب گفت: آمریکا موظف است تمام تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را رفع کند.

وی افزود: تیم مذاکره کننده هسته‌ای کار را دنبال می‌کنند و گزارش‌هایی نیز به ما داده اند و تیم سیاست خارجی من در حال بررسی گزارش عزیزانی است که در حال مذاکره هستند.

مطالبه ملت ایران را مجدانه دنبال خواهیم کرد

وی گفت: آمریکا موظف است تمام تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را رفع کند و آنچه بار‌ها تاکید شده که هم در این دولت و هم در دولت آینده دنبال خواهد شد رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود و این سوالی است که چرا علیرغم اینکه دولت و ملت ایران به تعهدات خود عمل کرده است، آن‌ها در تعهدات خود کوتاهی می‌کنند.

اقای رئیسی افزود: آمریکا باید به دنیا جواب دهد که چرا در اجرای تعهدات خود نسبت به ملت ایران کوتاهی می‌کند و اروپا هم باید جواب بدهد که چرا همراهی و همکاری با آمریکا را پیشه کرده است. همواره این مورد تاکید بوده که باید به تعهدات خودشان عمل کنند و ما این مطالبه ملت ایران را مجدانه دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور منتخب گفت: مالیات را برای تولید از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد با شیب ملایم کاهش می‌دهیم.

حجت الاسلام والسلمین سیدابراهیم رئیسی در ادامه نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره برنامه‌های دولت جدید برای رفع موانع تولید افزود: اقدام ما برای رفع فشار‌ها بر تولید که مسئله محوری در کشور بوده، شعار سال‌های اخیر بر محور رونق اقتصادی و تولید است.

رئیس جمهور منتخب گفت: ما هم در دولت محور کارمان در حوزه اقتصادی رونق تولید خواهد بود.

آقای رئیسی با تاکید بر مدیریت نقدینگی به عنوان یک اولویت در کشور افزود: نقدینگی باید به سمت تولید هدایت شود، حتماً ساز و کار‌هایی که بتواند نقدینگی را به سمت تولید ببرد و تولید را رونق ببخشد جزو دستور کار دولت جدید خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب گفت: در حال حاضر شرایط به نحوی است که هم تولید کننده و کارآفرین معترض است که نقدینگی ندارد یا کم دارد و هم از طرف دیگر همه کارشناسان اقتصادی نظرشان آن است که رشد نقدینگی موجب مشکلات جدی در کشور است.

آقای رئیسی با اشاره به این که در دولت جدید تولید پرجاذبه خواهد شد افزود: اقدامات اقتصادی غیر مولد را بی جاذبه خواهیم کرد به نحوی که نقدینگی به سمت تولید برود.

رئیس جمهور منتخب گفت: این نیاز به ساز و کار‌هایی دارد و با یک بخشنامه و یک سخن نمی‌شود.

آقای رئیسی افزود: این کار با اقداماتی امکان پذیر است و دولت حتماً برنامه‌ای در جهت اینکه تولید بتواند رونق پیدا کند به عنوان محور کاری خود دنبال خواهد کرد.

رئیس جمهور منتخب گفت: همچنان که من با برنامه انتخاباتی خود اعلام کردم، ایجاد جذابیت برای تولید آن است که ما مالیات را برای تولید از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد و با شیب ملایم کاهش دهیم و از طرفی برای اقدامات غیر مولد مالیات ایجاد کنیم.

آقای رئیسی افزود: به جای خرید ارز، طلا، زمین و مسکن و به جای آن که کار‌های سوداگرانه انجام شود باید یک عدالت مالیاتی ایجاد کرد.
رئیس جمهور منتخب گفت: در برنامه انتخاباتی اعلام کردیم و مصمم هستیم در دولت این امر را دنبال کنیم.
افزایش سرمایه‌های اجتماعی

رئیس جمهور منتخب گفت: به کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی اقدام خواهم کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه جام جم مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای احیای سرمایه اجتماعی و ایجاد همبستگی و روحیه امید در جامعه دارید؟ افزود: من به عنوان رئیس جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم، چه کسانی که به من رأی دادند و چه کسانی که به کاندیدا‌های محترم دیگر رأی دادند و چه کسانی که به هر دلیل برای شرایط کرونایی یا به دلایل دیگری پای صندوق رأی حاضر نشدند.

وی با اشاره به این که من خود را خادم ملت ایران می‌دانم گفت: من خود را موظف می‌دانم که از حقوق مردم پاسداری و صیانت کنم.

آقای رئیسی تصریح کرد: هر امری که بتواند سرمایه اجتماعی را افزون کند و از هزینه‌های اجتماعی بکاهد جزو دستور کار دولت مردمی خواهد بود.

اقدام و عمل

رئیس جمهور منتخب تاکید کرد: دولت دیدگاه هایش را از طریق رسانه‌ها تهیه می‌کند تا مردم در جریان پیشرفت امور قرار بگیرند و محور کار‌های ما مبتنی بر اقدام و عمل خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در نخستین نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه شرق مبنی بر اینکه آیا به لحاظ آماری و گزارش‌های اعداد و ارقامی نسبت به آنچه کشور در حال حاضر در آن وضع قرار دارد اشراف دارید و می‌دانید که کشور را با چه وضع اقتصادی قرار است تحویل بگیرید و آیا قرار است پس از صد روز از دولت به مردم گزارش ارائه دهید؟ گفت: وضع و شرایط و آمار و ارقام در کشور روشن است، هم مراکز رسمی هستند که آمار ارائه می‌کنند مانند مرکز آمار ایران و هم دستگاه‌ها خودشان به طور خاص و هم نهاد‌های تجمیع کننده آمار‌ها مانند ریاست جمهوری و دولت آمار‌ها را ارائه می‌دهند.

آقای رئیسی افزود: آمار‌ها از دید ملت ایران به ویژه از دید متخصصان، نخبگان، کارشناسان، رسانه‌ها امر پنهانی نیست؛ اختلاف آماری ممکن است باشد، اما آمار، پنهان شدنی نیست.

رئیس جمهور منتخب تاکید کرد: مردم عزیز حتما باید بدانند که در چه شرایط و چه وضعی دولت جدید آغاز به کار می‌کند اعداد، ارقام و وضع و شرایط به عنوان گزارش شناخت از وضع موجود حتما پیش روی ملت و رسانه‌ها خواهد بود ما هم وضع مطلوب را ترسیم می‌کنیم و هم وضع موجود را و بعد تفاوت بین وضع موجود با وضع مطلوب مشخص می‌شود، تلاش خواهیم کرد وضع موجود را به وضع مطلوب نزدیک و فاصله را کمتر کنیم.

آقای رئیسی گفت: آنچه که ملت بزرگ ایران از دولت می‌خواهند این است که عمل به وعده هایش فراموش نکند و ما هم، وعده‌ها را پیش روی همه دولتمردان قرار می‌دهیم که نه فقط هر صد روز بلکه از ابتدای کار، همه سخت گیری‌ها و جهت گیری‌های خود را در چارچوب اجرای وعده‌ها به کار برند.

رئیس جمهور منتخب افزود: با ارتباطی که با مردم دارم و این ارتباط ادامه خواهد داشت، در ابتدا شاید هفته‌ای یکبار بعد ماهی یکبار ارتباط با مردم را به عنوان نعمت و زمینه بسیار خوب برای رفع مشکلات برای خودم حفظ می‌کنم و ارتباطم را با اصحاب رسانه حفظ خواهم کرد.

آقای رئیسی گفت: این نشست همان نشست آغاز خواهد بود نه انجام؛ این نشست حتما می‌تواند برای دولت مفید باشد و رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی با مردم دغدغه‌ها را پیگیری کنند و دولت هم دیدگاههایش را تبیین کند تا مردم در جریان پیشرفت کار‌ها و اقدام و عمل قرار گیرند.

رئیس جمهور منتخب تاکید کرد: محور کار ما اقدام و عمل خواهد بود و هم دستگاه‌ها به طور خاص و هم بنده به عنوان خدمتگزار کوچک مردم، آنان را در جریان پیشرفت امور می‌گذاریم و اگر هم مشکلی باشد، باز آن را با مردم و به ویژه نخبگان، حتما در میان خواهیم گذاشت.

مسائل موشکی قابل مذاکره نیست

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه پیشنهاد جدی من این است که امریکا به تعهدات برجام برگردد و پایبند بماند، گفت: مسائل منطقه‌ای و موشکی قابل مذاکره نیست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه امریکایی سی ان ان مبنی بر این که نظر شما درباره مذاکره با دولت آقای بایدن چیست و چه انتظاری از دولت امریکا دارید همچنین نظر شما درباره پیشنهاد آقای بایدن مبنی بر رسیدن به یک توافق جامع‌تر که مسائل بیشتری از جمله موشک‌های بالستیک را شامل شود چیست؟ افزود: چرا آقای بایدن به تعهدات دولت قبل امریکا پایبند نیست؟ چرا به وظایف خود نسبت به تعهدات ایجاد شده پاسخگو نیست؟ من پیشنهاد جدی ام به دولت امریکا این است که سریعاً به تعهدات خودشان عمل و تمامی تحریم‌ها را رفع کنند و نشان دهند با رفع همه تحریم ها، صداقت دارند.

وی ادامه داد: ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند، چون آورده‌ای آنچنان که در برجام پیش بینی شده بود به دست نیاوردند.

قای رئیسی گفت: دلیل این موضوع عهدشکنی امریکایی‌ها و عمل نکردن به تعهدات از سوی اروپا بوده است؛ ما تاکید می‌کنیم دولت امریکا نسبت به تعهد خودش در این قرارداد عمل کند و پایبند باشد.

رئیس جمهور منتخب با اشاره به این که مسائل منطقه‌ای و موشکی قابل مذاکره نیست، اظهار داشت: مسئله‌ای که مذاکره شده و قرارداد منعقد شده است عمل نکردند، چگونه می‌خواهند وارد مسائل جدید بشوند.

مطالب مرتبط:

صحبت های رئیسی با روحانی پس از اعلام نتایج انتخابات 1400

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی  پس از دیدار با حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: حتما با مجلس، نخبگان و صاحبنظران ، برای شکل دادن دولت جدید به منظور بازکردن گره های کشور تلاش خواهیم کرد، به گونه ای که امیدی که در مردم عزیزمان نسبت به آینده ایجاد شده است، افزون شود.

وی با بیان اینکه دولت و ملت در کنار هم یک زندگی بسیار روشن و دل نشینی داشته باشند، خاطرنشان کرد:‌  در دولت جدید همه تلاش خود را برای بازکردن گره های کشور به ویژه در زمینه مشکلات معیشتی مردم به کار خواهیم بست.

رئیسی گفت: از همه مردم عزیز کشور و نامزدهای محترم که با شوق و اشتیاق در تجلی انتخاباتی پرشور نقش آفرینی کردند، سپاسگزاری می کنم.به ویژه از نقش مقام معظم رهبری در راس همه از رهبر معظم انقلاب اسلامی در ایجاد زمینه چنین حضوری که همه مردم و جمهور در شکل گیری دولت جدید نقش ایفا کنند، صمیمانه تشکر می کنم.

وی  یادآور شد: امیدوارم حضور مردم پای صندوق های رای در کمک به دولت آینده بسیار نقش آفرین باشد.

رئیس جمهور منتخب مردم: لازم است که تشکر خودم را از مردم عزیز و بزرگوار و زمان شناسمان ابراز بدارم و خداوند را شاکر باشم نسبت به اعتمادی که مردم به این طلبه خدمتگذار داشتند.

در حال تکمیل..

 آنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: علی اکبر رضایی

‍‍‍‍‍‍+ 7
مخالفم - 5
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به سایت تیتربرتر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری