پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر

تقویم تاریخ

امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
شنبه, ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۹:۴۷
۱۰
۰
نسخه چاپی

شرایط سهمیه بندی نان در سال 1400

شرایط سهمیه بندی نان در سال 1400
شرایط سهمیه‌بندی نان در سال 1400 اعلام شد.

به گزارش تیتربرتر؛ نان گران شد، رئیس اتحادیه نان سنگکی هم با تائید این موضوع می‌گوید: هزینه نانوایان افزایش قابل توجهی داشته اما قیمت نان نسبت به دو سال گذشته تغییری نکرده است به همین دلیل نانوایان نان را گران کرده‌اند.

شرایط سهمیه‌بندی نان در سال 1400

شرایط سهمیه‌بندی نان در سال 1400
شرایط سهمیه‌بندی نان در سال 1400

 

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد در اکثر مناطق تهران قیمت نان به طور غیررسمی گران شده است. برخی شهروندان تهرانی نسبت به افزایش قیمت‌ و همچنین کوچک شدن اندازه قرص نان‌ معترض هستند.

یکی از نانوایان مرکز شهر تهران به تجارت‌نیوز گفت: هزینه‌ها از جمله نرخ دستمزد کارگر و هزینه آب و برق افزایش داشته است و نمی‌توانیم نان را با نرخ دو سال گذشته به مردم بفروشیم.

قیمت نان بربری در نرخ نامه رسمی یک هزار و ۵۰۰ تومان است اما حالا در برخی نانوایی‌ها قیمت این نوع نان به دو هزار تومان افزایش داشته است.

یکی از نانوایان نان سنگکی در منطقه امیرآباد تهران هم به تجارت‌نیوز گفت: قیمت نان سنگک نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است اما وزن چانه‌ها اندکی کوچک‌تر شده است. به عنوان مثال در نرخ‌نامه رسمی وزن چانه ۶۵۰ گرم اعلام شده در حالی که وزن چانه‌های نان سنگک در حال حاضر ۴۰۰ گرم است.

یکی دیگر از نانوایان هم توضیح داد که قیمت نان سنگک ساده در نرخ‌نامه ۱۸۰۰ تومان و دو رو کنجد هم سه هزار تومان است اما به دلیل افزایش هزینه‌ها قیمت این نان از سه هزار تومان شروع و تا قیمت شش هزار تومان هم فروخته می‌شود.

در منطق شمالی کشور و در شهر ساری هم یکی از شهروندان به تجارت‌نیوز گزارش داد: قیمت نان بربری قبل از شیوع ویروس کرونا ۸۰۰ تومان بود اما حالا این نان به قیمت یک هزار و ۲۵۰ رسیده است.

همچنین از منطقه درگز خراسان رضوی هم به این رسانه خبر رسیده است که فروش نان سهمیه‌بندی شده است و در واحدهای نانوایی این شهرستان هر فرد حداکثر پنج قرص نان داده می‌تواند بخرد و اگر فردی به نان بیشتری نیاز داشته باشد باید آن را از نانوای دیگری تهیه کند.
مصوبه قیمت نان اجرا نمی‌شود

به گفته رئیس اتحادیه نان سنگکی اما، افزایش قیمت نان غیرقانونی است. هرچند که هزینه تمام شده نانواها افزایش قابل ملاحظه داشته است و البته یکی دیگر از دغدغه نانواها این است که آرد به موقع به دستشان نمی‌رسد.

اصغر پابرجا  گفت: برای افزایش قیمت نان با دولت مکاتبه کردیم و قرار شد در این باره پاسخی دهند.

او همچنین درباره تاخیر در تامین آرد واحدهای نانوایی هم توضیح داد: چنانچه نانوایی آزادپز نباشد و مجوز داشته باشد سهمیه آردشان به موقع به دستشان می‌رسد اما نانوایی‌های آزادپز که باید آرد را از بازار آزاد تهیه کنند، کمی در تهیه آرد مشکل دارند.

او اظهار کرد: در نرخ‌نامه قیمت نان سنگک ساده ۱۸۰۰ تومان است. قیمت نان سنگک یک رو کنجد دو هزار تومان و سنگک دو رو کنجد با قیمت سه هزار تومان فروخته می‌شود اما نانواها این مصوبه را اجرا نمی‌کنند و با قیمت بیشتری نان را به مردم می‌فروشند.

مطالب مرتبط:

قیمت نان فانتزی تا بعد از انتخابات 1400 گران می شود؟

قیمت نان فانتزی تا بعد از انتخابات 1400 گران می شود؟
قیمت نان فانتزی تا بعد از انتخابات 1400 گران می شود؟

 

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و فانتزی اصفهان با اشاره به افزایش قابل توجه هزینه‌های تولید گفت: با این وجود در پیگیری‌هایی که برای افزایش قیمت داشتیم اعلام شد که قیمت کالاها تا بعد از انتخابات تغییر نکند.

علی اکبر جهانگیری در رابطه با افزایش قیمت نان فانتزی اظهار کرد: تا کنون به صورت رسمی از طرف اتحادیه افزایش قیمت اعلام نشده است اما برخی از واحدهای صنفی با توجه به افزایش شدید قیمت مواد اولیه تولید نان فانتزی (به جز آرد) قیمت‌ها را افزایش داده‌اند زیرا مدت‌ها بود در حال زیان دهی بودند.

وی افزود: سال گذشته قیمت هر کیلو پلاستیک ۶ هزار تومان بود و اکنون به ۵۰ هزار تومان رسیده است، بنابراین آنالیز جدیدی از قیمت و هزینه‌های تولید به صنعت و معدن ارائه داده‌ایم که اعلام کردند از مسیر اتاق اصناف آن را پیگیری کنیم.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و فانتزی اصفهان گفت: به اتاق اصناف نیز اعلام کردیم که با توجه به افزایش قیمت روزانه مواد اولیه، افزایش حقوق کارگران و حق بیمه و مالیات و هزینه‌های آب و برق که دولت افزایش داده است، لازم است قیمت مصوب عرضه نان فانتزی افزایش یابد زیرا با قیمت‌های کنونی تولید کنندگان در حال ضرر دادن هستند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: لازم است این درخواست در کمیسیون نظارت تصویب شود و قیمت گذاری نان فانتزی با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه در دسته قیمت گذاری درجه ۲ و ۳ قرار بگیرد البته این درخواست هنوز به کمیسیون تلفیق نرفته است.

بررسی قیمت نان فانتزی

وی تصریح کرد: دارندگان واحد صنفی نیز اعلام کردند که نمی‌توانند از پس هزینه پرداخت حقوق کارگران خود برآیند؛ صنعت و معدن نیز اعلام کرد که دولت گفته است که تا بعد از انتخابات قیمت هیچ یک از اقلام تغییر نکند. در نهایت افراد صنف نیز خودسرانه و بدون اطلاع اتحادیه برآورد قیمتی کرده‌اند که فعلاً از ضرر دهی جلوگیری کنند.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و فانتزی اصفهان گفت: با مراجعاتی که به سازمان صمت اصفهان داشتم و پیگیر درخواست افزایش قیمت شدم گفتند نامه آمده که فعلاً تا بعد از انتخابات هیچ کالایی گران نشود.

جهانگیری تصریح کرد: در حالی که کالای ما قیمت گذاری شده و بر آن نظارت می‌شود حق بیمه ما آزاد است، این موضوع منجر به ضایع شدن حقوق کارگران می‌شود زیرا کارفرمایانی که توانایی پرداخت حق بیمه آزاد را ندارند کارگران را بیمه نمی‌کنند بارها درخواست داده‌ایم بیمه کارگران نانواهای حجیم همچون نانواهای سنتی باشد تا حق کارگران از بین نرود.

آنچه دیگران می خوانند:

گزارش از علی اکبر رضایی+ 10
مخالفم - 8
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به سایت تیتربرتر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری