پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر

تقویم تاریخ

امروز: شنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۹ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
پنج شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ۲۱:۴۰
۹
۰
نسخه چاپی

سود اتریوم برای سرمایه گذاری بیشتر است یا بیت کوین؟

سود اتریوم برای سرمایه گذاری بیشتر است یا بیت کوین؟
در ادامه خبر به مقایسه دو رمز ارز اتریوم و بیت کوین می پردازیم.

تیتربرتر؛ رمز ارزهایی که در بازار خارجی حضور دارند همگی ارزش سرمایه گذاری خاصی در سال 2021 دارند بیت کوین که مشخص است ارزش آن از ده سال اخیر بشدت بالا رفته که در مقایسه با اتریوم از مزایای بیشتری برخوردار است ولی اگر بخواهیم آن را مقایسه کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

مقایسه اتریوم و بیت کوین 

مقایسه اتریوم و بیت کوین 
مقایسه اتریوم و بیت کوین 

 

در بخش پیشین از مطلب اتریوم یا بیت کوین شباهت‌های این دو رمزارز مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه، تفاوت این دو رمزارز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ابتدا به طور کلی تفاوت‌های بیت‌کوین و اتریوم مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس، به صورت ویژگی به ویژگی، این تفاوت‌ها به صورت دقیق‌تر بررسی می‌شوند. بیت‌کوین ساخته شده است تا تنها یک کار را به خوبی انجام دهد و آن یک کار، فراهم کرد راهکاری برای افراد به منظور مبادله ارزش به صورت ناشناس از فردی به فرد دیگر بدون بهره‌گیری از یک بانک مرکزی یا نهاد واسطه یا شخص ثالث است.

اتریوم بر مبنای این ایده ساخته شده که از بلاکچین می‌توان استفاده‌های بیشتری از آنچه کرد که در حال حاضر بیت‌کوین می‌کند. در نتیجه، اتریوم قادر به انجام کارهای زیادی از جمله برنامه‌های غیرمتمرکز، سازمان غیرمتمرکز ، قراردادهای هوشمند و دیگر موارد، به خوبی و به جای آن است که صرفا به عنوان پلتفرمی باشد که توکن ارزش در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

از اتر می‌توان به عنوان یک رمزارز استفاده کرد، ولی هدف اول و آخر اتریوم ارائه یک رمزارز نیست. پلتفرم اتریوم در اصل برای کسب درآمد از طریق عملیات قراردادهای هوشمند اتریوم و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز توزیع شده کاربرد دارد. هم اتریوم و هم اتر با استقبال قابل توجهی از طرف کاربران مواجه شده‌اند زیرا که می‌توانند کارهایی بیش از صرفا یک توکن ارزش بودن را انجام دهند.

اندازه بازار بیت‌کوین در سال ۱۳۹۹ ( سال ۲۰۲۰) چیزی در حدود ۳۵۹ میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که اندازه بازار اتریوم در همان زمان، یک نهم این اندازه و چیزی در حدود 40 میلیارد دلار بوده است.

ججمعیت افرادی که در جهان بیت‌کوین در کیف پول خود دارند بسیار بیشتر از اتریوم است؛ هرچند که اتریوم قدرتمندترین رقیب بیت‌کوین است و براساس گمانه‌زنی‌ها، این رقابت در سال‌های آتی تنگ‌تر خواهد شد و اتریوم به رقیب قدرتمندتری برای بیت‌کوین مبدل می‌شود.

اتریوم پلتفرم بسیار انعطاف‌پذیری است و به کاربران این امکان را می‌دهد که بیت‌کوین‌های خود را به جای پلتفرم بیت‌کوین، در آن نگه دارند. به این کار، «بیت‌کوین توکن‌سازی شده» می‌گویند. اما اتر در پلتفرم بیت‌کوین قابل نگهداری نیست.

با وجود هم هاین ویژگی‌ها، بیت‌کوین با شدت و گستردگی بیشتری نسبت به سایر رمزارزها از جمله اتریوم، پذیرفته شده است. حتی یک موتور جستجوی بیت کوین وجود دارد که می‌توان در آن، محصولاتی را برای خرید با بیت‌کوین یافت.

مطالب مرتبط:

آیا اتریوم بهتر از بیت‌کوین است؟

به طوری کلی، هیچ بهتر یا بدتری وجود ندارد و هر یک از این رمزارزها با هدف متفاوتی توسعه پیدا کرده‌اند. پاسخ به این پرسش در این وهله حقیقتا کار دشواری است. بیت‌کوین همچنان غالب‌ترین رمزارز در دنیای رمزارزها است. اما این دو رمزارز اهداف حقیقتا متفاوتی رو دنبال می‌کنند.

پاسخ به این پرسش که کدام یک از این دو رمزارز بهتر از دیگری است، بستگی به این دارد که فرد به دنبال چه هدفی است و البته به بسیاری از دیگر عوامل شخصی نیز بستگی دارد. این مورد شامل اندازه بودجه سرمایه‌گذاری فرد، اینکه به دنبال سرمایه‌گذاری کوتاه مدت است یا بلند مدت و میزان ریسک‌پذیری فرد دارد.

بیت‌کوین در حال حاضر غالب‌ترین رمزارز در دنیای رمزارزها است و تا آینده نسبتا قابل توجهی نیز یکه‌تاز بازار خواهد بود.

روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم یا اتریوم؟

هر دو این رمزارزها می‌توانند گزینه مناسبی برای کسانی باشند که ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها را پذیرفته‌اند. چنانکه پیش از این در بخش‌های دیگر مطلب اتریوم یا بیت کوین نیز بیان شد، اتریوم دومین رمزارز از جهت بزرگی اندازه بازار، پس از بیت‌کوین است و چنانکه بیان شد، دلایل زیادی برای سرمایه‌گذاری روی اتریوم وجود دارد.

اگرچه، هم بیت‌کوین و هم اتریوم دارای دفترکل و توکن‌های توزیع شده هستند، اتریوم مزایایی را نسبت به بیت کوین دارد که همین امر موجب جلب توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران از سراسر جهان شده است.

سود اتریوم بیشتر است برای سرمایه گذاری یا بیت کوین

سود اتریوم بیشتر است برای سرمایه گذاری یا بیت کوین
سود اتریوم بیشتر است برای سرمایه گذاری یا بیت کوین

 

اتریوم دارای توکن‌های در گردش بیشتری نسبت به بیت‌کوین است و به دست آوردن اتریوم در زمان‌های بلوکی کمتری امکان‌پذیر است. به بیان دقیق‌تر، به دست آوردن یک اتر چنانکه پیش‌تر نیز بیان شد چیزی در حدود ۱۵ ثانیه به طول می‌انجامد؛ در حالی که انجام تراکنش بیت‌کوین از ۱۰ دقیقه تا ۱ روز به طول می‌انجامد.

با توجه به اینکه اتریوم زبان برنامه‌نویسی خودش را دارد، صرفا یک رمزارز و تراکنش‌های مربوط به آن نیست. بلکه راهکاری برای اجرای برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (توزیع شده)، درآمدزا کردن کار و فراهم کردن مالکیت است. اتریوم یک ساختار یکتا برای اجرای قراردادهای هوشمند است و این مورد، یکی از مهم‌ترین جنبه‌هایی محسوب می‌شود که اتریوم را به یک سرمایه‌گذاری خوب تبدیل می‌کند.

یک مثال واضح از اهمیت اتریوم آن است که نوآوری «بلاکچین اتریوم به عنوان سرویس» (Ethereum Blockchain as a Service) توسط مایکروسافت آژور (Microsoft Azure) و کانسنسیس (ConsenSys) ارائه شده است. این رمزارز برای مشتریان خدمات مالی و توسعه‌دهندگان، امکان داشتن یک محیط بلاکچین انعطاف‌پذیر و مبتنی بر ابر را فراهم می‌کند.

علاوه بر همه این‌ها، بازی‌های رمزنگاری شده جذابی نیز مبتنی بر اتریوم هستند و این موجب می‌شود که اتریوم گزینه جذابی برای سرمایه‌گذاری باشد. یکی از محبوب‌ترین این بازی‌ها «کریپتوکیتیز» (CryptoKitties) است که به سرمایه‌گذاران امکان پرورش و تجارت گربه‌های دیجیتال را می‌دهد.

همچون همیشه، پیش‌بینی قیمت یک دارایی، کاری بسیار پیچیده است که امکان دارد تبعات زیادی را به همراه داشته باشد. در عوض، می‌توان نگاهی به مبانی هر دو شبکه برای ارزیابی پتانسیل‌های آینده آن‌ها داشت.

برای مثال، بیت‌کوین زیربنای قوی از حمایت سازمان‌ها (صرافی‌ها، خرده‌فروشی‌ها و موارد دیگر) و زنجیره تامین محدودی دارد و این موارد به مثابه یک پرچین تورم عمل می‌کنند و موجب افزایش قیمت بیت‌کوین می‌شوند. از سوی دیگر، اتریوم از اکوسیستم در حال رشد برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز و انتقال به «الگوریتم اثبات سهم» (Proofe o Stake) پشتیبانی می‌کند و همین امر موجب می‌شود تا به زودی به تنها پلتفرمی مبدل شود که به طور معنادار و واقعی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند. البته به طور کلی به نظر می‌رسد که هر دو رمزارز مبنای خوبی برای رشد در آینده دارند.

صرف‌نظر از مبنا، چندین پیش‌بینی بهینه برای قیمت برای ETH و BTC وجود دارد. بر اساس یکی از این پیش‌بینی‌ها که بر اساس مدل Stock-to-Flow‌ ارائه شده است، بیت‌کوین طی ۴ سال آینده به قیمت ۲۸۸۰۰۰ دلار خواهد رسید. البته بر اساس پیش‌بینی همین مدل، قیمت بیت‌کوین تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۴۱۰۰۰ دلار می‌رسد که البته با وجود آنکه بیت‌کوین در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی یک افزایش قیمت بی‌سابقه و قابل توجه را دنبال کرد، اما این میزان به ۴۱ هزار دلار نرسید. در ادامه مطلب اتریوم یا بیت کوین به این پرسش پاسخ داده می‌شود که بهتر است برای سرمایه‌گذاری، کدام یک از این رمزارزها خریده شود.

آنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: علی اکبر رضایی+ 9
مخالفم - 4
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به سایت تیتربرتر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری