پایگاه خبری تحلیلی تیتربرتر

تقویم تاریخ

امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
یکشنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ۱۴:۳۵
۲
۰
نسخه چاپی

سود سهام دارا دوم از دارا یکم بیشتر است؟

سود سهام دارا دوم از دارا یکم بیشتر است؟
ارزش سهام دارا دوم و زمان عرضه آن را در تیتربرتر پیگیری کنید.

به گزارش تیتربرتر؛ سهامی که در صندوق واسطه گری مالی دوم قرار دارد، همه از طریق بورس ایران به صورت تک تک و مجزا، قابل خرید است. یعنی شما اجباری ندارید در صندوق واسطه گری مالی دوم برای خرید سهام آس پالایشگاهی ایران اقدام کنید. می توانید از طریق کد بورس و کد معاملات آنلاین که از کارگزاری ها می گیرید، نسبت به ثبت سفارش خرید این سهام اقدام کنید و سهامداری فرمایید.

اسامی شرکت های صندوق دارا دوم

قرار است در نیمه نخست سال ۹۹، ۲ ای تی اف به نام صندوق واسطه گری پالایشی مرکب از باقیمانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه تهران، پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه تبریز و پالایشگاه اصفهان، در اختیار علاقمندان قرار بگیرد.

اگر شما نسبت به خرید صندوق واسطه گری مالی یکم (دارا یکم) در اردیبهشت ۹۹ اقدام کرده باشید، ظرف ۲ ماه، بیش از ۱۲۰ درصد سود خالص نصیب شما می شد. لذا توصیه به مشارکت در خرید بلوک های صندوق واسطه گری مالی دوم داریم. چون سهام پالایشگاهی در سال ۱۴۰۰ با رشد خوبی با دلار بالای ۲۰ هزار تومانی همراه می شود. چه ترامپ رئیس جمهور آمریکا باشد چه نباشد.

زمان عرضه سهام دارا دوم

زمان عرضه سهام دارا دوم
زمان عرضه سهام دارا دوم

 

علی صحرایی  مدیر عامل شرکت بورس تهران, در پاسخ به این سوال که دومین عرضه صندوق های قابل معامله ( ETF) در بازار بورس چه زمانی خواهد بود؟ اظهار کرد: از آنجایی که متولی صندوق های قابل معامله وزارت امور اقتصادی و دارایی  و وزارت خانه های مربوط هستند، در هر زمانی که آن ها  اعلام آمادگی کنند بورس تهران  هم اقدامات لازم را در جهت حضور آن ها در بورس انجام می دهد.

مدیر عامل شرکت بورس تهران در ادامه افزود: طبق اطلاعات دریافتی، دومین صندوق قابله معامله که قرار است در بورس عرضه شود مربوط به صنایع فلزی و خودرویی است.

او در پاسخ به این سوال که از چه زمانی شرکت‌های سرمایه گذار استانی به قطعی وارد بورس می شوند؟ تصریح کرد: در خصوص  این شرکت های سرمایه گذاری استانی یک سری مشکلات اعم از اصلاح اساس نامه, تعیین مدیران و در آخر باید یک سری مراحل قانونی در جهت حضور در بورس طی کنند تا اینکه بتوانند در تابلوی بورس تهران قرار گیرند.

هر چند رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران درباره دومین مرحله از عرضه صندوق‌های ETF گفت: هنوز درخواستی از سوی وزارت اقتصاد به سازمان بورس نیامده است؛ اما به نظر می‌رسد با توجه به استقبال سهامداران مرحله دوم آن هم به زودی عرضه شود.

به طور خلاصه صندوق واسطه گری مالی یکم، سهام‌های باقی مانده دولت در بانک‌های تجارت، ملت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی است که وزارت اقتصاد به نمایندگی از دولت مطابق با شرایط و قوانینی اقدام به واگذاری آن با ۲۰ درصد تخفیف کرد، تخفیفی که البته حالا با سودآوری قابل توجهی نیز همراه بود.

حالا، اما سوال اینجاست که اساساً این سودآوری شگفت انگیز یا به قول برخی کارشناسان جادوی پول هوشمند در بازار سرمایه تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟ در هر حال سودآوری صندوق‌های سرمایه گذاری یا همان ETF تابعی از رشد بازار سرمایه است.

سود سهام دارا دوم از دارا یکم بیشتر است؟

سود سهام دارا دوم از دارا یکم بیشتر است؟
سود سهام دارا دوم از دارا یکم بیشتر است؟

 

امیرحسین بنی‌صدر، کارشناس بازار سرمایه، ورود به صندوق‌های سرمایه گذاری را سودمند توصیف کرد و گفت: با توجه به بازدهی دارا یکم و جذابیتی که داشت دارا دوم هم با استقبال روبرو خواهد شد.

وی افزود: در کل به افراد تازه واردی که اطلاعات کافی از بورس ندارند، خرید ETF و صندوق‌های سرمایه گذاری پیشنهاد می‌شود. وضعیت کلی بورس رو به بالاست و با توجه به اینکه صندوق‌ها مجموعه‌ای از سهام همین بازار بورس هستند سودآوری خواهند داشت.

بنی صدر با بیان اینکه ممکن است دارا دوم رشد دارا یکم را نداشته باشد، اظهار کرد: در مجموع، اما خرید دارا دوم سودآور خواهد بود چرا که روند کلی بازار با توجه به جذابیت‌های بورس و ورود پی در پی نقدینگی همچنان می‌تواند ETF ‌ها را به سود برساند.

مهم ترین تاثیر ETF ها بر بازار سرمایه

بنی صدر درباره اثر عرضه صندوق‌های سرمایه گذاری در بازار سرمایه گفت: در کل هر استراتژی و سیاستی که باعث شود عرضه در بازار بیشتر شود برای کلیت بازار خوب است. این باعث می‌شود تا آن توازنی که انتظار می‌رود در بازار ایجاد شود زودتر صورت پذیرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به دلیل تبلیغات گسترده و جذابیتی که بازار بورس پیدا کرده است، تقاضا هر روز بیشتر می‌شود و افراد بیشتری تمایل به سرمایه گذاری پیدا می‌کنند. این به دلیل ریسک کمتر و البته شفافیت بیشتر در این بازار است.

وی یادآور شد: اما اگر عمق بخشی به همراه عرضه بیشتر صورت گیرد بازار به توازن بیشتری خواهد رسید و صف خرید‌های طولانی و قفل شدن سهم‌ها را کمتر شاهد خواهیم بود.

ارزش سهام دارا دوم دقیقا چقدر است؟

بنی صدر همچنین گفت: متاسفانه خیلی از افرادی که تازه وارد شدند و داعیه کارشناسی و خبرگی در بازار را دارند افرادی هستند که در زمان خوب بازار و در همین یکی دو سال وارد شده اند.

وی افزود: واقعیت این است که حتی قدیمی‌های بازار هم تجربه این حجم از نقدینگی در بازار سرمایه را ندارند. از سال ۹۵ تا ۹۶ حجم نقدینگی بازار به صورت روزانه چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان بود که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد آن هم معاملات بلوکی بود که بین شرکت‌ها انجام می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بنابراین بازدهی‌های فعلی در بازار سرمایه تا حدی سهامداران را بدعادت می‌کند. در جمع‌ها می‌شنویم که سهامداران جدید انتظاران دارند که بازار سرمایه ماهانه به آن‌ها درصد سود بالایی بدهد و سود‌های ۱۰۰ درصد به بالا در سال برایشان عادی است در صورتی که واقعیت این نیست. زمانی که بازار به تعادل برسد و مانند سایر بازار‌ها با همان درصد سود معقول مقداری بیشتر از سودآوری بانک خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که این تعادل چه زمانی به بازار برخواهد گشت؟ گفت: انتظار می‌رود در چند ماه آینده میزان بازدهی به صورت آهسته کم شود، اما هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که این چند ماه دقیقا چه زمانی است، چرا که با پدیده‌ای کم سابقه‌ به نام جادوی پول هوشمند در بورس مواجه هستیم.

بنی صدر خاطرنشان کرد: پول هوشمند و حجم نقدینگی، این جادو را در سایر بازار‌های مالی مانند ارز، مسکن و... ایجاد کردند، اما در بازار بورس آن را به مراتب بیشتر دیدیم. این جادو در بازار بورس تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که ما شاهد یک اتفاق سیاسی و اقتصادی بزرگ در کشور نباشیم.

گاز و برق منازل در مرحله ی ورود به بورس مسکن 

صحرایی در پاسخ به این سوال که هدف عرضه ی املاک و مستغلات در بورس تهران چیست؟ افزود: هدف نهایی از عرضه ی املاک و مستغلات در بورس این بود که بعضی از نهاد های دولتی با در دست داشتن املاک و حضور پیمانکاران در این عرصه وکمک به جمع آوری اموال خرد مردم با این ابزار مالی در جهت کمک به شفافیت قیمت مسکن می شود.

 مدیر عامل شرکت بورس تهران تاکید کرد: در بورس املاک و مستغلات قرار است علاوه بر املاک صنعت برق,گاز و فاضلاب شهری هم عرضه شود و در ادامه باید به این مسئله اشاره کرد که یکی از مزایای مهم این بازار این است که افراد دارای برگ سهام عدالت هم می توانند از آن به عنوان وثیقه در این بازار برای دریافت تسهیلات استفاده کنند.   

گرداورنده: علی اکبر رضایی+ 2
مخالفم - 1
منبع: eghtesaad24.ir/,www.yjc.ir/
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به سایت تیتربرتر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری