تيتربرتر - سايت خبري تحليلي تيتربرتر | TitreBartar : سفر به تركيه ممنوع است؟
دوشنبه، 20 دی 1395 - 08:57 کد خبر:38332
مدير كل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري درباره شرايط سفر به تركيه توضيحاتي ارائه داد.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 
ولي تيموري، مدير كل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري در خصوص وضعيت فعلي گردشگري در تركيه و اقدامات كشورمان براي امنيت افرادي كه به اين كشور سفر مي‌كنند؛ گفت: در هر حال آخرين توصيه‌اي كه از وزارت خارجه به دست ما رسيده بر اين بوده كه هموطنان و مسافراني كه قصد سفر به مقاصد مختلف تركيه را دارند ملاحظات امنيتي را رعايت كنند و همكاران ما در شركت‌هاي ارائه دهنده خدمات مسافرتي نيز به آنها اطلاع‌رساني كنند.
 
وي اظهار داشت: ما هم مجددا اين امر را اعلام مي‌كنيم و به هر حال انتظار داريم كه همكارانمان در شركت‌هاي ارائه دهنده خدمات مسافري و مسافران ملاحظات امنيتي را رعايت كنند. بنابراين توصيه ما به كساني كه قصد سفر به تركيه را دارند اين است كه تا جايي كه مي‌توانند از سفرهاي گردشگري كه معمولا به عنوان سفرهاي غيرضروري تلقي مي‌شوند، اجتناب كنند. 
 
مدير كل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري افزود: به هر حال ما هنوز بحث ممنوعيت سفر به تركيه را مطرح نكرديم چون ممنوعيت سفر در شرايط و توافق‌هاي بين‌المللي معناي خاصي دارد و ممكن است يك سري مسائل و تعهدات مالي را براي بخش‌هاي خصوصيمان به همراه داشته باشد و اصطلاحا ما آن را شرايط بحراني مي‌گوييم. بنابراين فعلا شرايط بحراني نيست و توصيه وزارت خارجه، وزارت كشور و ساير ارگان‌هايي كه به نوعي در موضوع امنيت هموطنانمان نقش دارند به ما به عنوان سازمان متولي گردشگري اين است كه بگوييم سفرهاي غيرضروري انجام نشوند. 
 
تيموري تصريح كرد: ما به دفترهاي خدمات مسافرتي مي‌گوييم كه براي رعايت ملاحظات امنيتي در صورتي كه اتفاقي رخ داد يا متوجه مورد يا حادثه‌اي مشكوك شدند، مراتب را به نمايندگي‌هاي كشورمان در تركيه اطلاع بدهند و آنها را در جريان بگذارند و اطلاعات و ابلاغيه‌هايي را كه نمايندگان كشورمان در تركيه صادر مي‌كنند را هميشه مدنظر قرار بدهند. 
 
وي افزود: تا جايي كه اطلاع داريم فعلا هيچ كشوري سفر به تركيه را ممنوع اعلام نكرده است. ما در دوره‌اي از سال جاري سفر به تركيه را ممنوع اعلام كرديم و همزمان با ما برخي از كشورها از جمله روسيه هم اين كار را كرده بودند ولي فعلا تا اين ساعت ما هيچ ممنوعيتي را براي سفر گردشگران به كشور تركيه نشنيديم و خودمان هم رصد مي‌كنيم.
 
مدير كل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري گفت: مطمئن باشيد به محض اينكه خبر بحراني بودن شرايط تركيه براي گردشگران به دست ما برسد نمايندگي‌هاي كشورمان به سرعت اطلاع رساني مي‌كنند و ما هم همين توصيه‌هاي وزارت خارجه را در سطح كشور به هموطنان و همكارانمان در بخش غير دولتي منعكس خواهيم كرد.
 
تيموري ادامه داد: ما در اين چارچوب و با توجه به آسيب‌ها و روندي كه در پيش ميرود كارگروه را به صورت مشخص براي اين موضوع هماهنگ كرده و برنامه ريزي كرديم. اين كارگروه اين هفته هم جلسه‌اي خواهد داشت و براي نحوه برنامه ريزي‌هايمان و ايفاي تعهداتي كه بخش‌هاي خصوصي با طرف‌هاي مقابلشان و با كارگزاران در كشور تركيه دارند.
 
وي اظهار داشت: اين كارگروه كه كميته‌اي ذيل كميته ساماندهي تورهاي خروجي براي موضوع تركيه است از سازمان هواپيمايي، وزارت امور خارجه و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بخش‌هاي خصوصي، دفاتر تورگرداني و شركت خدمات مسافرتي را شامل مي‌شود و ايرلاين‌هاي كه كار پروازهاي چارتري به آن كشور را برعهده دارند.
 
مدير كل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري افزود: در اين كارگروه نشستي براي تنظيم برنامه‌هاي سفر در روزهاي نوروز خواهيم داشت كه به طور قطع با توجه به محدوديت‌ها و ملاحظات امنيتي موجود سعي بر اين خواهد بود كه محدوديت‌هايي را در پيش بگيرند چرا كه اگر همكاران ما در بخش غير دولتي اين فكر را نداشته باشند و اين پيش‌بيني را نكنند. هر چه قدر به زمان سفرهاي نوروزي نزديك‌تر مي‌شويم ممكن است تعهدات سنگين‌تري داشته باشد و خسارت‌ها و ضررهايي را متوجه همكارانمان در بخش دفاتر خدمات مسافرتي شود و با توجه به شرايط فصلي بودن سفر در كشور چه بسا منتظر هستند كه زمان‌هاي خاصي كه براي سفر به يك مقصد خاص وجود دارد استفاده بهينه بكنند، ما با درك اين مفهوم اهميت كار آنها و نقششان در صنعت گردشگري و اشتغال‌زايي كشور به طور قطع دنبال اين هستيم كه خداي نكرده خسارت‌هايي كه ممكن است براي آنها داشته باشد به حداقل برسد.
 
تيموري تصريح كرد: ما به عنوان دولت به هيچ وجه دنبال اين نيستيم كه بخواهيم با محدود كردن سفر به كشور تركيه و مقاصد گردشگري آنها، همكارانمان را در بخش‌هاي غير دولتي دچار آسيب كنيم بلكه هدف تامين امنيت گردشگران ايراني و كاهش دامنه خسارت‌هايي است كه بعد از آن ممكن است متوجه خود اين همكاران باشد.
 
وي در بخش ديگري از سخنانش با اميدواري نسبت به آرام شدن وضعيت حاكم بر كشور تركيه ادامه داد: ما از نا آرامي و آشوب كشورهاي ديگر خوشحال نمي‌شويم چرا كه ممكن است ناامني كشورهاي اطرافمان آسيب‌هايي را هم براي خودمان داشته باشد. بنابراين ما ضمن اينكه اين موضوع و وضعيت را به خصوص در صنعت گردشگري كه يك صنعت مبتني بر صلح و تفاهم ميان ملت‌ها است، رد مي‌كنيم.
 
مدير كل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري گفت: به شدت عاملاني كه قصد انجام عمليات تروريستي و ناامني در كشورها و مقاصد مختلف گردشگري دارند را محكوم مي‌كنيم.
 
تيموري توصيه كرد: ما بايد گام به گام به سمتي برويم كه حجم بالايي از سفرهاي گردشگران ايراني به خارج از كشور را به سمت سفر به داخل كشور ببريم تا يك نوع توزيع عادلانه ثروت و درآمد در كشور اتفاق بيفتد.
 
وي افزود: از فوايد ديگر سفر گردشگران كشورمان به داخل كشور مي‌توان به خارج نشدن بار مالي حاصل از گردشگران به خارج از كشور اشاره كرد.
 
مدير كل نظارت و ارزيابي خدمات كشوري خاطرنشان كرد: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از 3 سال گذشته مصمم بوده كه اين توازن را ميان گردشگران ورودي و خروجي برقرار كند و خوشبختانه شرايط به سمتي پيش رفته كه تا حالا اين سياست سازمان هم درحال محقق شدن است. صدا و سيما و مطبوعات هم كمك كنند كه ما بتوانيم گردشگري داخليمان را به عنوان الگويي و مدلي براي جايگزيني گردشگري خروجي در كشور جاي بيندازيم.
 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد:

           

منبع: باشگاه