تيتربرتر - سايت خبري تحليلي تيتربرتر | TitreBartar : علائم "افسرده‌خويي" چيست؟
یکشنبه، 19 دی 1395 - 07:58 کد خبر:38215
در صورتي كه احساس افسردگي طولاني‌مدت مي‌كنيد اما علائم آن به اندازه اختلال "افسردگي اساسي" شديد نيست، دچار نوعي عارضه سلامت روان موسوم به "افسرده‌خويي" هستيد.


سايت خبري تحليلي "تيتربرتر"  TitreBartar.ir 

افسرده خويي (dysthymia) نوعي اختلال خلقي مزمن است كه در رده افسردگي قرار دارد اما شدت آن كمتر است.
افراد هنگام صحبت در مورد افسردگي به طور معمول به اختلال افسردگي اساسي اشاره دارند اما اين عارضه به شكل‌هاي مختلف ظاهر مي‌شود.
 
طبق بررسي‌ محققان دانشكده پزشكي هاروارد، افسرده خويي علائمي مشابه با افسردگي دارد اما به طور معمول با شدت كمتري ظاهر مي‌شود اگرچه ممكن است براي مدت زمان بيشتري ادامه پيدا كند.
 
علاوه بر احساس ناراحتي و بي حوصلگي، علائم اين اختلال شامل موارد زير مي‌شود: حساسيت پذيري، خستگي، عدم اعتماد به نفس، نداشتن تمركز، احساس نااميدي و بروز تغيير در الگوي خواب و غذا خوردن. همچنين اگرچه اين عارضه نمي‌تواند همچون افسردگي اساسي زندگي فرد را تحت تاثير قرار دهد، ممكن است علائم آن در طول سال‌ها كم و زياد شود.
 
افسرده خويي اغلب در اوايل دوران زندگي، در دوره كودكي، نوجواني يا جواني ظاهر مي‌شود و به همين دليل ممكن است بيماري تلقي نشود و در نتيجه مانع از آن مي‌شود كه فرد تحت درمان قرار گيرد.
 
به گزارش مديكال ديلي، فرد مبتلا به افسرده خويي معتقد است افسردگي بخشي از شخصيتش است و حتي نمي‌داند كه بايد با پزشك، اعضاي خانواده يا دوستانش در اين مورد صحبت كند.

 

انتهاي پيام/م

 

 آدرس كانال خبري تيتربرتر:        telegram.me/titrebartar_ir
پست الكترونيكي:

 

   ما را در شبكه هاي اجتماعي دنبال كنيد: